Skalica – slovenské město plné památek

Skalica je okresní město ležící na hranici mezi Českou a Slovenskou republikou nedaleko moravského Hodonína. Pozice ve velmi úrodném kraji s nízkou vrchovinou dobře situovanou pro budování vinic dalo městu specifický ráz a příjemnou atmosféru. Jeho historie sahá až do 10.-11. století a od 14. století se pyšní titulem města královského.


Je také součástí Vinné cesty v oblasti Záhorie s bohatou krásnou architekturou a řadou kostelů zasvěcených různým patronům kraje.

Sakrální architektura Skalice

Skalica je známá především velkým množstvím kostelů, které se nachází na poměrně malé rozloze města. Celková zástavba Skalice je nízká (domy v historickém centru obvykle nepřesahují tři podlaží), o to více se jednotlivé sakrální stavby tyčí nad jejich střechami věžemi i věžičkami. Většina kostelů je situována v pěší zóně, dominantou je Farský kostol Sv. Michala Archanjela s kaplí, který slouží také jako obřadní místo a realizuje bohoslužby pro převážnou část obyvatelstva a tyčí se na hlavním náměstí s vyhlídkovou věží. V letní sezóně se zde pořádá řada svateb. Nedaleko něj naleznete místní gymnázium (původně se jednalo o klášter), které sousedí s kostelem Sv. Františka Xaverského, jež v současné době slouží jako muzeum.

Důležité historické stavby

Sakrální stavby pak doplňuje Rotunda Sv. Juraja, jež se nachází na menším kopečku nad pěší zónou a její původ, stejně jako zachovalé zbylé opevnění města, se datuje již do 11. století. Za zmínku stojí také místní kulturní dům, který je dílem architekta Dušana Jurkoviče s krásnými nástěnnými malbami s tradiční tématikou a fasádní výzdobou. Celé historické centrum Skalice je rekonstruováno, je poměrně tiché a dozdobené zajímavými sochami a zelení, velmi příjemná je zejména v letních měsících lípová alej. Pokud rádi jezdíte na kole, můžete se vydat do blízké oblasti Zlatnícka dolina s mírně kopcovitým charakterem, jež nabízí přírodní lesní prostředí a udržované koupaliště.

Tradiční jídla a nápoje

Skalica je vyhlášená především místním pečivem – Skalickým trdelníkem, tradičním motaným koláčem, který je opékán na přímém ohni a obalen cukrem a ořechy. Toto sladké pečivo je držitelem ochranné známky EU a můžete jej koupit ve speciální prodejně přímo ve městě. Kromě trdelníku je známá také pěstováním a výrobou vína. Pokud vás tam cesta zavede koncem září, nenechte si ujít událost Skalické dny – každoročně pořádané slavnosti vína s čerstvým burčákem a dalšími velmi chutnými nápoji a jídlem. Slavnosti obvykle trvají od pátku do neděle a jsou spojeny s bohatým doprovodným programem a jarmarkem převážně tradičních řemesel, kde si na své přijde prakticky každý.

Fotogalerie

Ubytování

Napsat komentář