Skalica je okresní město ležící na hranici mezi Českou a Slovenskou republikou nedaleko moravského Hodonína. Pozice ve velmi úrodném kraji s nízkou vrchovinou dobře situovanou pro budování vinic dalo městu specifický ráz a příjemnou atmosféru. Jeho historie sahá až do 10.-11. století a od 14. století se pyšní titulem města královského.
Je také součástí Vinné cesty v oblasti Záhorie s bohatou krásnou architekturou a řadou kostelů zasvěcených různým patronům kraje.
Obsah článku
Sakrální architektura Skalice
Skalica je známá především velkým množstvím kostelů, které se nachází na poměrně malé rozloze města. Celková zástavba Skalice je nízká (domy v historickém centru obvykle nepřesahují tři podlaží), o to více se jednotlivé sakrální stavby tyčí nad jejich střechami věžemi i věžičkami. Většina kostelů je situována v pěší zóně, dominantou je Farský kostol Sv. Michala Archanjela s kaplí, který slouží také jako obřadní místo a realizuje bohoslužby pro převážnou část obyvatelstva a tyčí se na hlavním náměstí s vyhlídkovou věží. V letní sezóně se zde pořádá řada svateb. Nedaleko něj naleznete místní gymnázium (původně se jednalo o klášter), které sousedí s kostelem Sv. Františka Xaverského, jež v současné době slouží jako muzeum.
Důležité historické stavby
Sakrální stavby pak doplňuje Rotunda Sv. Juraja, jež se nachází na menším kopečku nad pěší zónou a její původ, stejně jako zachovalé zbylé opevnění města, se datuje již do 11. století. Za zmínku stojí také místní kulturní dům, který je dílem architekta Dušana Jurkoviče s krásnými nástěnnými malbami s tradiční tématikou a fasádní výzdobou. Celé historické centrum Skalice je rekonstruováno, je poměrně tiché a dozdobené zajímavými sochami a zelení, velmi příjemná je zejména v letních měsících lípová alej. Pokud rádi jezdíte na kole, můžete se vydat do blízké oblasti Zlatnícka dolina s mírně kopcovitým charakterem, jež nabízí přírodní lesní prostředí a udržované koupaliště.
Tradiční jídla a nápoje
Skalica je vyhlášená především místním pečivem – Skalickým trdelníkem, tradičním motaným koláčem, který je opékán na přímém ohni a obalen cukrem a ořechy. Toto sladké pečivo je držitelem ochranné známky EU a můžete jej koupit ve speciální prodejně přímo ve městě. Kromě trdelníku je známá také pěstováním a výrobou vína. Pokud vás tam cesta zavede koncem září, nenechte si ujít událost Skalické dny – každoročně pořádané slavnosti vína s čerstvým burčákem a dalšími velmi chutnými nápoji a jídlem. Slavnosti obvykle trvají od pátku do neděle a jsou spojeny s bohatým doprovodným programem a jarmarkem převážně tradičních řemesel, kde si na své přijde prakticky každý.
Fotogalerie
Ubytování
Přečtěte si ještě