Skalní hrad Vranov – Pantheon – Malá Skála (Český ráj)


Pod pojmem skalní hrad se vám může vybavit cokoli, mimo jiné Sloup či Svojkov. A pod slovem Vranov se většině lidí vybaví městys v Jihomoravském kraji. Pokud ale dáme tyto dva pojmy dohromady, měl by se většině lidí vybavit tzv. Pantheon.

Vranov je velice oblíbený, a to zejména díky své dobré přístupnosti a skvělému výhledu na tok krásné řeky Jizery.

Zřícenina hradu Vranov – historie

Tento skalní hrad nemá nijak bujarou historii, přestože byl vlastníkem 4 rodů, nejznámější a nejdelším vlastníkem byl rod Valdštejnů. Ti si ho také v roce v první polovině 15. století nechali postavit na žádost Heníka z Valdštejna. Během dalšího století však hrad změnil majitele a ten o hrad přestal mít zájem. Hrad upadal a zpustl a zdálo se, že upadne v zapomnění.

Skalní hrad Vranov - Pantheon - Malá Skála
Skalní hrad Vranov – Pantheon – Malá Skála

Naštěstí, roku 1802 jistý Franz Zacharias Römisch koupil Vranov a vrátil ho zpět do své původní krásy. Nechal si zde také vystavět vlastní letohrádek, ale také hlavně Pantheon, tedy místo malých pomníků a pamětních desek k uctění mnoha známých českých a zahraničních osobností.

Pan Römisch roku 1832 umírá a skalní hrad opět upadá na svém půvabu. Dalším a současným majitelem je obec Malá Skála.

Co na hradě navštívit

Přestože z původního Vranova moc nezbylo, stále jsou zde místa která opravdu stojí za to je navštívit. V tomto nejkomplikovanějším skalním hradu v Čechách je velice oblíbený nejvyšší bod, ze kterého je opravdu krásný výhled na Malou Skálu a protékající řeku Jizeru.

TIP: Kempování v Hruboskalsku

Dále je také určitě přínosné navštívit letohrádek. Jak již jsem zmiňoval, Franz Römisch si ho během svého pobytu nechal vystavět a v současné době je veřejně přístupný. V prvním patře se od roku 2007 nachází galerie, která je samozřejmě průběžně obměňována. V přízemí se dále nachází kiosek, ve kterých je možné si zakoupit různé upomínkové předměty.

Pokračuje se přes vyznačenou prohlídkovou trasou, ve které se nachází přesně 13 zastávek. Na začátku si můžeme v pokladně vyzvednout podklady s komentářem jednotlivých částí Vranova. Během cesty se zastavíte např. u Pantheonu, zbytku hradních zdí, hradní palác, sklepní místnosti či tzv. Síň tří mocnářů.

Jak se na hrad Vranov dostat + parkování

Jak již jsem říkal, hrad vlastní obec Malá Skála (okres Jablonec nad Nisou) v Libereckém kraji. Tato obec sama o sobě je značně historicky založená a nachází se zde mnoho půvabných statků či mlýnů.

Cesta na Vranov má více tras. Nejrychlejší a nejoblíbenější je však z nedávno zmiňované obce.

Auto se zde dá zaparkovat téměř všude, jelikož obcí protéká řeka Jizera, je zde i plovárna, jez či autokemp – možností na parkování je tedy mnoho. Cesta začíná vedle velmi oblíbené pizzerie Pietro Tomasso. Odtud se pokračuje podél krásného mlýna. Díky následování červené turistické značky se dostanete k přírodnímu schodišti po kterém se dostanete až k vytouženému cíli.

Pokud byste měli chuť na delší procházku, můžete auto zaparkovat v Železném Brodě, odkud po následování značených tras, je cesta 4 km dlouhá. V případě opravdového fanouška chození je zde možnost zaparkovat i Turnově. Odtud je však cesta dlouhá 8 km.

Ať se rozhodnete jakkoli, přeji Vám šťastnou cestu a příjemný výlet!

Ubytování v okolí

Navštivte také:

Napsat komentář