Skalní most Bastei v Německu je pěkný výlet autem

Navštívit Saské Švýcarsko a skalní město Bastei jsem měl v plánu již minulý rok při výletě na Konigstein, ale podařilo se nám to až letos. Počasí nebylo nic extra, ale nakonec to dopadlo celkem dobře.

Pravidlo, které se vždy potvrdilo, že pokud jedete z České republiky do Německa a po přejetí hranic se počasí okamžitě zlepší, dnes bohužel neplatilo. U nás bylo hezky, za hranicemi hned začalo pršet, ale potom, co jsme dorazili na parkoviště nedaleko mostu Bastei, už zase svítilo. Bohužel celý den se slunce střídalo s deštěm, takže některé fotky jsou super a některé tmavší „mokré“ :) Předpověď počasí se tedy opět nepotvrdila.

Kudy na kamenný most Bastei – popis

bastei skalní most

Most Bastei najdete v Německu nedaleko města Pirna, kam mnozí severočeši jezdí na nákupy. Můžete jet buď po dálnici (což jsme také při trase tam zvolili) a v Pirně se držet cedulí, které vás navedou až k cíli. Do navigace stačí zadat městečka Lohmen nebo Kurort Rathen Sächsische Schweiz (pokud chcete parkovat u Labe a projít si vše pěšky).

Parkovné – ceny

Při naší návštěvě minulý rok bylo parkoviště nedaleko skalního města obsazené, dnes naštěstí volné. Doporučuji přijet ale dopoledne, abyste mohli v pohodě zaparkovat, poo už bylo taky plno. My zde byli cca v půl 11. Cena za parkovné je 3€/3H a 5,5€ za celý den.

Parkování Bastei

Parkování č.2

Pokud byste se s vaším autem na toto parkoviště nevešli, je zde další možnost, kde parkovat. Asi 2 kilometry odsud je další parkoviště (pojedete kolem i na to bližší parkoviště), odkud můžete jít pěšky nebo jet autobusem. Cena za parkovné je také 3€.

Až zaparkujete, můžete vyrazit ke skalám a mostu. Půjdete po asfaltové silnici kolem hotelu, kde je i panorama restaurace, až dojdete k vyhlídce na Labe a okolí. Pěkné místo, ale to není důvod, proč jste sem vyrazili.

Bastei turistické trasy

Sejděte po schodech dolů a poté se dejte vlevo, kde je vyhlídka, ze které uvidíte most Bastei nejlépe, jak můžete a jak se můžete podívat ve fotogalerii, je to nejlepší místo odkud udělat foto.

Poté můžete jít pod schody, odkud jste na vyhlídku zahnuli a jít se po mostě projít a pokračovat na další vyhlídky, kterých je zde několik, ale nejlepší fotky uděláte z místa, které jsem popisoval, případně od restaurace nahoře.

Bastei - skalní most - výhled

Bastei Bridge, Brücke, Bruck, most Basteibrücke, Brick, Bricke – i pod těmito cizojazyčnými názvy najdete tento most / pevnost.

Bastei - skalní most - výhled 2

Bastei vstupné

Veškerá místa zde jsou volně přístupná a zdarma, jediný vstup na placený okruh, kde zaplatíte vstupné na část Bastei, je vlevo za mostem, pokud jdete od restaurace. Zde jsme ale nebyli, protože začalo dost pršet a navíc mi přišlo, že bych neměl o mnoho lepší fotky než z těch míst, co popisuji.

Bastei - skalní most v Německu

Dále můžete pokračovat po turistické trase dolů po schodech a sejít v podstatě až k Labi a navštívit Lilienstein, nazývaný Stolová hora (což je ale trasa na 2h jen tam).

Lilienstein - stolová hora - Německo

Poté můžete dále pokračovat přívozem přes Labe do Bad Schandau až k pevnosti Konigstein.

Pevnost Konigstein Německo

Další tip na výlet: V Německu se nám líbil hrad Oybin.

Máte-li ale u Bastei na kopci auto, asi je lepší popojet, protože ten kopec je opravdu slušný :)

Najdete zde vše, panoramarestaurant, berg hotel, sächsische schweiz deutschland, loď, jak vypadá přístupová trasa, ceník vstupného.

Foto okolí

Skály v okolí skalního mostu Bastei

Cesta domů do Čech mimo dálnici

Zpět jsme jeli druhou trasou, která je celou dobu mimo dálnice a kilometrově to vyjde nastejno (cca 70km), jen to trvá déle. Bad Schandau, Schmilka, Hřensko, Děčín, Ústí nad Labem.

Skoro bych řekl, že to byl po dlouhé době plánovaný výlet, kdy se počasí moc nevydařilo. Ale most je to pěkný a rozhodně stojí za návštěvu.

V Bad Schandau je i aquapark (termální lázně), takže když vám zbyde čas, dá se příjemně zakončit výlet i zde.

Zde je mapa, pokud nevíte, kde skalní pískovcový most Bastei leží a kde se nachází jeho poloha na mapě.

Jak se dostat z Hřenska na Bastei?

Častá otázka, stačí jet autem z obce Hřensko do Německa směr Schmilka, Bad Schandau a poté se držet ukazatelů směr Bastei. Vše je značeno velmi dobře, jak trasy autem, tak i turistické trasy, pokud byste si toho chtěli zde více projít pěšky, což je také dobrá volba.

Bastei na kole

Cyklostezky vedou podél Labe z České republiky směr Německo přes Sebnitz až k Bastei, vše je po rovině, takže i méně zdatní cyklisté bez problémů toto zdolají :)

Pevnost Königstein či skalní vyhlídka Bastei ?

Určitě navštivte obě místa, ale Českosaské Švýcarsko je nádherná oblast, takže doporučuji další tipy, kam zde ještě vyrazit. Rozhodně si nenechte ujít Pravčickou bránu, pro děti bude zajímavá Rysí stezka na Mezní louce a klasikou už jsou lodičky ve Hřensku. Určitě se stavte také v Jetřichovicích, obcí, nad kterou se tyčí Mariina skála a Viléminina vyhlídka a také zřícenina hradu Šaunštejn.