Skalní vyhlídky Jehla a Ponorka. Okruh z České Kamenice


Zajímavým tipem na výlet, třeba právě v sobotu či neděli odpoledne, může být návštěva dvou skalních vyhlídek Jehla a Ponorka. Okruh vede z České Kamenice a zvládnete jej v pohodě za necelé 2 hodiny.

Parkování

Je několik možností, kde zaparkovat. Kdo chce ale absolvovat celý okruh, ideální parkoviště je vedle venkovní posilovny u křižovatky ulic U koupaliště a Spálená. Další možností je parkoviště koupaliště, zde je ale jen několik míst. Dále, na kopci na konci ulice Sládkova je vlevo u lesa také několik parkovacích míst. A nakonec pro velké turisty doporučím parkování přímo na Náměstí Míru v Kamenici, odkud to je sice cca kilometr navíc, ale můžete si poté dát výbornou točenou zmrzlinu ve zdejší cukrárně.

Trasa

My jsme parkovali u výše zmíněného workout hřiště a začali výlet trasou po modré turistické značce do kopce ulicí Sládkova. Půjdete kolem zajímavého pozůstatku stožáru střeleckého terče a pak lesem až dojdete na vyhlídku Jehla.

Vyhlídka byla zpřístupněna již v roce 1879.

Vidět je odtud mnoho zajímavostí, samozřejmě Česká Kamenice a její okolí, dále Lužické hory, Buková hora v Českém středohoří, vrch Růžová v Českém Švýcarsku a když je pěkné počasí, lze dohlédnout až na Milešovku nebo Děčínský Sněžník.

Skalní vyhlídka Jehla - Česká Kamenice

Výhled z Jehly na Českou Kamenici a okolí

Dále sejděte kousek po stejné trase, ale potom pokračujte rovně, ne doleva z kopce, kudy jste přišli. Po chvíli dojdete na křižovatku značek modré a žluté. Doprava vede společně žlutá a modrá, tudy dojdete na poutní místo Bratrské oltáře.

TIP: Adršpach je skalní město. Adršpašské skály si zamilujete

My se ale dali vlevo po žluté. Ta vás dovede na další vyhlídku, která se jmenuje Tell-Platte. Pěkné místo se dvěma lavičkami, na sváču v polovině trasy ideál.

Vyhlídka Tell-Platte

Naše trasa pokračuje stále po žluté, až dojdeme na vyhlídku Ponorka, což je další skalní útvar na trase. Výhled je odtud také pěkný, dobře je vidět i vyhlídka Jehla. Opět zde nechybí posezení a zajímavý je i výstup po schodech.

Skalní vyhlídka Ponorka - Česká Kamenice

Skalní vyhlídka Ponorka - Česká Kamenice 2

Vyhlídka Jehla u České Kamenice

Až se pokocháte výhledy, pokračujte dále z kopce, kde na vás čeká poslední zajímavost, kterou je skalní útvar Žába. Odtud ale přes vzrostlé stromy toho moc vidět není.

Skalní útvar Žába

Cesta se poté pomalu stáčí z kopce, zaujal nás turistický přístřešek, je vidět, že se na něm asi bude ještě pracovat.

Turistický přístřešek u České Kamenice

Poté už celkem pohodovou cestou dojdete kolem rybníka ze kdejšímu koupališti, u něj je několik protahovacích strojů, kdo má ještě síly může je využít. K autu už to je co by kamenem dohodil a zde náš výlet končí.

Městské koupaliště Česká Kamenice

Venkovní posilovna u koupaliště v České Kamenici

Délka trasy je 4 km a trvalo nám ji ujít čistého času 1,5h.

Ubytování v okolí

Česká Kamenice výlety