Skanzen Pribylina – živý dokument liptovské lidové kultury


Pokud vyrážíte na dovolenou do Vysokých Tater, zpestřete si pobyt v atraktivním prostředí o prohlídku malebného přírodního skanzenu. Turistická atrakce se nachází v Žilinském kraji, asi 11 kilometrů od města Liptovský Hrádek směrem na Podbánské.

Čeká vás expozice lidových domů zhotovených ze dřeva, která vám nastíní životní styl našich předků. Filmoví fanoušci mají zajisté v živé paměti film Juraje Jakubiska Bathory, který se v areálu skanzenu před lety natáčel.

Z historie

Muzeum bylo postupně sestavené ze zachráněných lidových domů, které nutně musely ustoupit výstavbě přehrady Liptovská Mara. S přemisťováním originálních staveb se začalo v roce 1972. Mezi historicky nejcennější objekty muzea patří raně gotický kostel Panny Marie z Liptovské Mary a goticko-renesanční kostel ze zatopené obce Parížovce.

Skanzen byl pro veřejnost zpřístupněný v roce 1991. Návštěvníci mohou obdivovat také další zajímavá zákoutí skanzenu s domy řemeslníků i rolníků, budovou školy i domem rychtáře. Navíc jsou v jeho prostorách téměř celoročně pořádané tematické programy.

Dění ve skanzenu

Toto jedinečné místo usazené v krásné přírodě je celoročně dějištěm kulturních i lidových akcí. Kromě vystoupení lidových souborů v dobových kostýmech se můžete těšit třeba na výstavu veteránů, nebo na předváděčku místního hasičského sboru.

Nabízí se také zdobení velikonočních vajíček a ukázky dalších místních tradic. V areálu skanzenu uvidíte živá zvířata a využít možnost jízdy historickým vlakem po úzkokolejce Povážské lesní železnice.

Na památku si můžete zakoupit ručně zhotovený pletený košík, zbojnickou sekyrku nebo ochutnat lahodné domácí koláče, ovčí sýry či originální tatranskou žinčicu.

Přístup ke skanzenu a otvírací doba

Skanzen je návštěvníkům přístupný v průběhu celého roku. Je snadno přístupný od hlavní komunikace. Nachází se téměř na koci obce Pribylina. Návštěvníci mají k dispozici placené parkoviště před areálem.

Fotogalerie

Web: www.skanzenpribylina.sk

Související:

Napsat komentář