Skanzen v Přerově nad Labem navštívíte i za deště


Ať už je venku sychravo, nebo svítí slunce, je skanzen v Přerově nad Labem v okrese Nymburk tou správnou volbou pro rodinný výlet. Na své si přijdou dospělí i děti.

První skanzen na světě vznikl v roce 1891 ve švédském Stockholmu. Národopisné výstavy se staly natolik populární, že inspirovali řadu zemí ke vzniku podobných zařízení. Stalo se tak i na konci 19. století v Přerově nad Labem.

Skanzen Přerov nad Labem

Majitel panství a příslušník toskánské větve Habsburků, mořeplavec a etnograf arcivévoda Ludvík Salvátor Toskánský nechal upravit stavbu z 18. Století na staročeskou chalupu a vybavil ji národopisnými předměty z obce a okolí. V roce 1900 byly pro veřejnost zpřístupněny dvě komory.

Skanzen – polabské národopisné muzeum – Přerov nad Labem

Tato kulturní památka představovala základ dnešního skanzenu, který byl v dalších letech obohacován o další historické budovy. Za druhé světové války, i roky následující po ní, byl skanzen uzavřen. Znovuotevření se datuje do roku 1967, kdy přerovský skanzen převzalo do své správy Polabské muzeum v Poděbradech.

Skanzen Přerov nad Labem - škola

Do areálu skanzenu byly postupně přeneseny ohrožené lidové stavby i další objekty. V sedmdesátých letech minulého století přibily další panské stavby. Myslivna s hospodářským dvorem i bývalá bednárna se zahradami. Součástí skanzenu je i stará škola, ve které se mezi roky 1849 – 1883 skutečně učilo. Inventář školy pochází z Nymburských vzdělávacích institucí.

TIP: Skanzeny v České republice.

Při vstupu do areálu se ocitnete hned u pokladny, kde kromě vstupenek zakoupíte celou řadu upomínkových předmětů. Zde mají dokonce i poštovní známky na vaše pohledy. Poté se vydáváte po směru určeném ukazateli, abyste postupně navštívili přes třicet chalup. Ve spoustě z nich naleznete krojované figuríny, spoustu vybavení tehdejších dob, nádobí, nářadí, postele, skříně, kolíbky i zemědělské stroje. Můžete vidět například i ženy deroucí peří nebo shlédnout tehdejší buchty či koláče.

Skanzen Přerov nad Labem

V časech svátků Vánočních a Velikonočních zde bývají expozice na tato témata, ale i mimo svátky zde naleznete tematické výstavy. Kdysi bylo možné například usednout do lavic zmiňované školy, ale zřejmě díky vandalům a nenechavcům je již několik let třída jen k nahlédnutí. Což ovšem vystačí. A to především dětem, které mohou porovnat, na jaké úrovni se učí v současnosti ony.

TIP: Nedaleko odtud se dětem bude líbit v zábavním rodinném parku Mirakulum.

Projít všechna stavení zabere i těm nejrychlejším kolem dvou hodin. Výhodou návštěvy skanzenu v Přerově nad Labem je fakt, že vcházíte stále do budov, takže i když nevyjde počasí zrovna podle vašich představ, vždy se před deštěm schováte v dalším objektu. Vstupné činí 100 korun za dospělého a 50 za dítě. Rodinné (2+3) zakoupíte za 270 korun. Vstupné zdarma mají předškoláci a držitelé průkazů ZTP/P a AMG.

Přerovský skanzen sousedí také s muzeem Moto & Velo, kde najdete přes 70 jízdních kol a 60 motocyklů včetně značek jako Laurin & Klement, ČZ nebo Harley Davidson. Pokud vám tedy zbude čas a energie, můžete své výletní zážitky zdvojnásobit.

Web: www.polabskemuzeum.cz

Mapa

Ubytujte se v okolí

Kam dál na výlet: