Skryjská jezírka jsou prima výlet. Uvidíte dokonce i vodopád


Skryjská jezírka jsou tvořena ze dvou jezírek, horní a dolní se nachází pár metrů od sebe. Místo se nachází v okrese Rokycany v oblasti údolí Zbirožského potoka, který má rozlohu 59,5 hektarů. Tato oblast je od roku 1995 v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko.

Vznikla za skalní průrvou na Zbirožském potoce. Jezírky protéká Zbirožský potok, který je zároveň přítokem Berounky. Horní jezírko leží těsně pod Skryjským vodopádem. Vodopád je z části sevřený mezi kamennými skalami, ale je zde i otevřený přístup.

Skryjská jezírka s vodopádem
Skryjská jezírka s vodopádem

Dolní jezírko leží jen o pár metrů níže. Pohled od dolního jezírka je naplňující, vzhledem k obklopujícím stromům, zpěvu ptáků a šeptajícího vodopádu sevřeného mezi skalami. Není výjimkou, že zde můžete zahlédnout vydry, raky, ledňáčky a další nevídaná zvířata, jelikož se zde vyskytují chráněná zvířata a rostliny.

Parkování

Kdo má rád kratší výlety, ten využije parkoviště Slap. Kdo se rád projde, může zaparkovat v obci Skryje.

Trasa výletu

Jsou dvě cesty, kterými se můžete k jezírkům dostat. Okruh má celkem okolo 6 km.

Nejvhodnější trasou je tedy cesta z obce Skryje, kde vás doprovází modrá turistická značka. Na začátku cesty půjdete otevřenou krajinou, poté část cesty absolvujete lesem. Ke konci cesty je trasa krkolomná především kvůli kamenům uprostřed úzké cesty. Můžete využít i kratší trasu ze strany Podmokelského mlýna, který je vzdálený 1,5 km.

Kolem jezírek vede i turistická trasa Skryje – Zbiroh, cesta ale není připravena pro jízdu na kole, kolečkových bruslích a bohužel ani pro jízdu v kočárku. Proto tuto trasu doporučujeme navštívit pouze pro pěší turisty, vzhledem k trase, která vede přírodním terénem. Lze vyrazit i se psem.

Mapa

Kam dál na výlety: