Slezskoostravský hrad Ostrava

Kdo říká, že návštěvy hradů a zámků jsou jednotvárné a nezáživné, tak se rozhodně plete! Názor by mohl změnit při návštěvě Slezskoostravského hradu, který každým rokem nabízí spoustu kulturních, vzdělávacích i zábavných akcí. Každý si může najít to své!


Závan historie hradu

První dochovaná zmínka o tomto gotickém hradu byla napsána v roce 1297 a funguje až do dnes. Za ta léta vystřídal spoustu vlastníků. Kvůli častému vylévání řeky Ostravice a napáchaným škodám rostly i náklady na jeho opravy. Na opravy však nebyly peníze, a proto hrozilo, že se z hradu stane zřícenina. Naštěstí se ale našel jeden z bývalých majitelů, který hrad znova odkoupil, opravil (s pomocí statutárního města Ostravy) a vdechl mu zase život. Od té doby je jedním z nejvyhledávanějších kulturních center v Ostravě.

Něco málo o architektuře a zábavných expozicích

Hrad je vysoká třípodlažní stavba s ochranným hradním systémem (pevnost), hradní věží a kaplí, vstupní bránou (z 16. stol.), rozsáhlým nádvořím (po rekonstrukci), sklepením, hradní terasou, malým sálem a galerií.

Slezskoostravský hrad Ostrava
Slezskoostravský hrad Ostrava

Na každém místě vás může zaujmout něco jiného. Například na nádvoří můžete spatřit ukázky středověkých mučících nástrojů (pranýř, kláda, klec, …). V hradní věži si návštěvníci mohou prohlédnout expozici s popisem historie hradu, nebo také expozici s názvem „Cesta za kořením“, také je tam mauzoleum a v 1. patře se můžete podívat na hračky ze 60.-70.-80. let minulého století. Ve sklepení jsou obrovská akvária s rybkami, expozice „Čertí škola“ a od roku 2015 i Muzeum záhad. Dále se tam nachází i muzeum čarodějnic, kde můžete jemně postrašit své malé zlobivé ratolesti. Hrad toho nabízí opravdu hodně, takže určitě je se na co těšit!

Zábava a akce na Slezskoostravském hradě

Během roku se na hradě koná spousta akcí. Mezi nejznámější patří:

V průběhu února se na hradě koná Masopust. Na své si tedy přijdou všichni ti, kteří mají rádi různé druhy dobrot. Těšit se můžete na stánky s pivem, medovinami, koláči, grilovanými i jinak upravovanými masy, apod. Hodování doplní i bohatý doprovodný program s přehlídkou lidových tradic spolu s rejem Masopustových masek a lidových písní.

K příležitosti přivítání jara se na hradě každým rokem v dubnu pořádá Filipojakubská noc…aneb Pálení čarodějnic. Na programu je spousta čarodějnických disciplín a soutěží, rej čarodějnic, ohňové představení, skvělé pití i jídlo a to vše u zapálené vatry.

TIP: Havířov – město s chráněnou památkovou zónou

Tradiční Hradní slavnosti (na počest jeho otevření), které se konají každým rokem v půlce května. Na programu jsou kejklíři a komedianti, přehlídka vojsk, představení s koňmi, různé ukázky tanců a divadelních komedií, nebudou chybět ani soutěže a spoustu další zábavy.

V neposlední řadě se zde uprostřed prázdnin konají i známé Shakespearovské slavnosti. Vybraní herci vám v teplých letních nocích a pod širým nebem přímo na hradním nádvoří zahrají několik vybraných her z děl Wiliama Shakespeara. Na tyto představení si však musíte koupit lístky, které se velmi rychle vyprodávají. Takže určitě neotálejte.

Další akce na Slezskoostravském hradě: Velikonoce na hradě, Strašidelná noc na hradě, Hradní hodokvas, Hledej pramen vody (pro školy), výstavy (zvířata, veterány, rostliny, svatby, …), školní výlety, festivaly, plesy, vánoční dílničky, výstava betlémů, a jiné.

ANO na hradě

Fantazii se meze nekladou, a proto si čím dál tím víc zamilovaných párů hledá stále zajímavější místa k důležitému mezníku, který je posune na další cestu společným životem. I na Slezskoostravském hradě je pro takové páry připravena krásná a prostorná obřadní síň pro romantickou svatbu. Podle počtu svatebčanů si můžete svatbu naplánovat třeba i v malém sále (do 90 osob), na hradní terase (do 150 osob), nebo třeba i na nádvoří. Vše se připraví tak, abyste na tento mimořádný den vzpomínali ještě dlouho poté.

Tento hrad je skvělým místem pro každého, kdo má rád místa s bohatou historií, krásným prostředím, spoustou poučných kulturních akcí a nikdy nekončící zábavou!

Web: http://hrad.cerna-louka.cz

Mapa

Kam dál v Ostravě

Napsat komentář