Slovenský ráj není pro bábovky


Léto se kvapem blíží, pěkné počasí už nyní láká k výletu. Při zařizování dovolené se často uchylujeme k pobytu v zahraničí. Je však plno krásných míst, které stojí za navštívení a jsou mnohem blíž než by člověk myslel. Zkuste navštívit i turistické oblasti v tuzemsku a u našich zahraničních sousedů.

Slovensko, Polsko, Maďarsko. Nádherné země čekající na vaše objevování jejich krás.

Dovolená na Slovensku

Slovenská republika je známá svými Tatrami. Taky o nich zpívají ve své hymně. Tato dominanta se tyčí nad krajinou. Opravdu jsou hodny svého věhlasu. Je však potřeba nezapomínat i na jiné území. Takový Slovenský ráj, který je od roku 1988 vyhlášen národním parkem, stojí za vaši návštěvu.

Slovenský ráj - 1

Slovenský ráj se rozkládá přes tři kraje. Nejvíce je rozlehlý přes Košický kraj, dále pak Prešovský a Banskobystrický kraj. Přírodní krásy jsou zde na každém kroku. Najdete tu zalesněné plochy, skaliska i okouzlující vodopády. Hornatiny, planiny a kaňony. Vše v jednom celku.

Slovenský ráj trasy

Výlety začínají buď z autokempu Podlesok, střediska Kláštorisko, města Spišská Nová Ves a obce Dedinky anebo od hotelu Čingov. Jednotlivé cesty jsou různě náročné a dlouhé. U každé máte na tabuli u rozcestí napsanou její předpokládanou časovou délku. Nenechte se však zmást. Neplatí zde úměra čím delší – tím náročnější.

TIP: Z Terchové přes významné vrcholy Malé Fatry

Nejnavštěvovanější roklí Slovenského ráje je Suchá Belá a Prielom Hornádu.

Slovenský ráj - 2

Cestu nahoru zvládnou veškeré věkové skupiny i rodiny s dětmi. Stačí dobrá kondice, vhodné obutí a dostatek svačiny a pití na posilnění. U dětí je rozhodující jejich odvaha a hlavně poslušnost. Na turistické trase je mnoho okamžiků, kde stačí šlápnout vedle a je zle.

Trasa bývá rozmanitá

Cesta je protkána různými žebříky, chodníčky z kluzkých kmenů stromů, přechodů přes potůčky a železných schodů nabitých přímo do skal. Je tedy vhodné myslet na vhodnou obuv a prodyšné oblečení. Zapotíte se. Půjdete lesem a v něm, jak je známo, bývá dosti dusno.

TIP: Po krásách Kysuckých Beskyd

Pokud milujete adrenalin, šplh a výšky budete ve svém živlu. V opačném případě zažijete občas krušné chvilky. Žebříky, kterých je kolem vodopádu opravdu dost a často v dosti strmém sklonu, jsou opravdu velkou výzvou. V době turistické sezóny jsou u nich vytvořeny fronty k lezení. Po žebříku se leze po jednom, dvou, maximálně třech lidech.

Slovenský ráj - 3

To ale vůbec nevadí, že si chvilku počkáte. Můžete se aspoň pokochat překrásnými přírodními útvary a odpočinout si. Taky je potřeba říci, že na těchto trasách se chodí pouze v jednom směru.

TIP: Do Roháčů ve Vysokých Tatrách můžete vyrazit po celý rok

Výstup je náročný. V určitých úsecích se i dospělý pevně drží řetězu a po železných schodech, které bývají nahnuté, občas uvolněné a sem tam chybějící, spěchá, jak to jen jde, aby byl opět na pevné zemi. Schody se totiž tyčí nad propastí a vodou několik metrů vysoko.

Slovenský ráj - 4

Pivo vždy teče proudem

Ale vše za to stojí. A až dojdete nahoru, dorazíte k louce, na které stojí hospoda a ta čepuje to nejstudenější pivo na světě. Uvidíte, že i vy k ní poběžíte, jako to je u většiny návštěvníků Slovenského ráje.

Levné ubytování na Slovensku

Související: