Do této lokality se můžete dostat autem po jedné z klasických „chorvatských“ tras z Prahy přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Villach a slovinskou Jesenici. Mnohem pohodlnější je ale přijet sem vlakem – z Prahy či Brna můžete přes Vídeň dojet až do rakouského Villachu rychlým Railjetem.
Odtud poté z Villachu pak pokračovat přímo do Slovinska na malebné Bledské nádraží, které si díky svému typickému alpskému vzhledu zahrálo v několika známých reklamách i filmech.
Obsah článku
Ubytování Slovinsko Bled
Při volbě ubytování vybírá většina lidí ze dvou možností – první volbou může být některý z mnoha menších a útulných rodinných hotýlků přímo ve městě Bled, druhou se pak může stát kemp na západní stran jezera.
Rezervujte ubytování
Kemp je sice u Bledu jediný, ale rozhodně není nijak nepříjemně velký, a k tomu je navíc celý pokryt wifi sítí. Z mých zkušeností mohu říct, že ať už si vyberete kteroukoliv z možností, chybu neuděláte.
Výlety u jezera Bled
Bledskému jezeru vévodí dvě zajímavé stavby – první z nich, které si každý všimne, je barokní kostelík na ostrově uprostřed jezera, druhou je pak Bledský hrad, který se tyčí na skále 140 metrů nad hladinou jezera. Ke kostelu na ostrově se nejsnadněji dostanete lodí, která co chvíli vyplouvá z mola jen několik desítek metrů od centra Bledu. Nebo si můžete z některé z místních půjčoven vypůjčit elektroloď nebo šlapadlo a dostat se tak ke kostelíku samostatně. Ti sportovněji založení se mohou pokusit na ostrov doplavat – od nejbližšího břehu leží jen něco asi 350 metrů, ale při obvyklé teplotě jezera pod 16°C to většinou nebývá nic extra příjemného. Rozhodně také stojí za to vypravit se na návštěvu Bledského hradu – nejen že je z něj impozantní výhled, ale pravidelně se na něm také konají různé sezonní akce a probíhají na něm zajímavé výstavy všeho druhu. Velice příjemné je také udělat si hned v prvních dnech pobytu vycházku po březích Bledského jezera, během které se vám naskytnou zajímavé výhledy na okolní krajinu.
Soutěska Vintgar
Rozhodně doporučujeme vydat se na výlet k soutěskám Vintgar řeky Radovny. Jedná se o říční koryto s velice prudkými stěnami zahloubenými v alpském vápenci.
Trasa vedoucí soutěskami je vedena hlavně po lávkách se zábradlím a po zpevněných betonových chodnících, jejichž celková délka je zhruba jeden a půl kilometru a během této cesty se naskytne celá řada krásných pohledů na křišťálově čistou vodu proudící mezi kameny.
Vstup je sice na některých úsecích zpoplatněný, ceny za vstup jsou však obvykle jen pár euro a za to, co v soutěskách můžete vidět to rozhodně stojí.
V jednom místě nad soutěskou sice stojí vlaková trať, ale kamenný most, po kterém vlaky jezdí pouze umocňuje romantickou atmosféru tohoto místa.
Bohinjské jezero
Bohinjské jezero se nachází zhruba dvacet kilometrů od jezera Bledského a leží téměř v srdci Triglavského národního parku, takže se opravdu vyplatí podívat se sem. Samotné jezero je ze všech stran obklopeno masivy Julských alp.
Hned při příjezdu je dobré vyřídit si v informačním centru v Ribčev Lazu turistickou kartu, se kterou získáte například plavby vyhlídkovou lodí po jezeře zdarma nebo výrazné slevy na některé lanovky. S ubytováním tu máte podobné možnosti jako u Bledu – buď zvolit kemp v obci Ukanc na západě jezera, nebo jeden z hotelů v Ribčev Lazu nebo Staré Fužině.
Nabídka ubytování zde
Jezero leží na řece Savica, která pramení jen zhruba kilometr od jezera. Její pramen však ale není jen nějaký malý pramínek, ale pořádný proud vody tryskající ze skály, pod kterým je zhruba sedmdesát metrů vysoký vodopád. Výška tohoto vodopádu kdysi dosahovala až 130 metrů, ale po velkých sesuvech půdy v roce 2008 se o několik desítek metrů snížil. Velikost vodopádu také záleží na dostatku vody v krajině – po deštích bývá i několikanásobně mohutnější než obvykle. O rozmanitosti síly proudu svědčí i několik říčních koryt, nacházejících se mezi vodopádem a jezerem. Obvykle je většina suchá a voda teče pouze tím hlavním, po několikadenních deštích ale voda protéká naplno všemi.
Výlety v okolí jezera Bohinj
Toto místo je také ideální k putování po horách. Jednou z možností je vydat se serpentinami po horské cestě směrem k Triglavským jezerům – nejdříve dojít k Černému jezeru a poté pokračovat po rovné cestě k Dvojnému jezeru (a pokud vám zbudou ještě nějaké síly, tak ještě dál). Celková trasa tam i zpět sice nepřesáhne dvanáct kilometrů, zato se ale nastoupá přes dvanáct set metrů, takže se rozhodně nedá říct, že se jedná o nenáročnou trasu (v nejprudších místech se stoupá i o 4 metry výšky na deseti metrech délky).
Druhou, ne tak moc náročnou možností může být vydat se opačnou stranou než směrem k hoře Triglav, a to směrem k hoře Vogel. Nejjednodušší je nechat se vyvést soustavou lanovek až pod vrchol hory Šija a pak pokračovat pěšky jen pár kilometrů k vrcholu Vogel. Z tohoto vrcholu jsou vskutku dokonalé výhledy – nejen, že máte téměř dokonalý výhled směrem k Bohinjskému jezeru, ale můžete také vidět široké okolí včetně mnoha dalších vrcholů Julských alp. Cestou zpět k Bohinjskému jezeru můžete navštívit sýrárnu „Zadnji Vogel“, kde v malé alpské chatě zpracovávají a prodávají sýry vyráběné z mléka krav, koz a ovcí, které se během roka volně pasou v širokém okolí této sýrárny (při našem výletě jsme jednu kozu s kůzlaty potkali dokonce přímo na vrcholu Vogelu).
Stará Fužina
Dalším cílem může být centrum Staré Fužiny, kde se nachází několik muzeí popisující tradiční řemesla této lokality nebo moderní ekocentrum ukazující život různých zvířat v blízkosti Bohinjského jezera. Tato oblast má podle mě každému co nabídnou a rozhodně se Vám tu nestane, že byste nevěděli co dělat.
Ubytování ve Slovinsku
Přečtěte si ještě