O Slovinsku se někdy mluví jako o „malé zemi plné velkých překvapení“. Pod to bych se mohla směle podepsat. Tuto malou zemi, která čítá kolem 2 milionů obyvatel, považuji za neobjevený skvost Evropy, za místo, které je českými turisty stále opomíjeno.
Mě Slovinsko padlo do oka už z fotek a tak nezbývalo, než sbalit batoh a přesvědčit se o jeho kráse na vlastní oči.
Kudy autem do Slovinska?
Mezi nejpraktičtější a nejpohodlnější způsob dopravy řadím vlastní auto. Z Prahy do hlavního města Slovinska, Lublaně, Vás čeká zhruba 700 km, což je bez dopravních komplikací asi 7 hodin jízdy. Během jízdy si můžete dělat přestávky k odpočinku, či zastavit na místech, která Vás zaujmou. První zastávkou může být třeba krásná Vídeň či Graz.
Ubytování ve spojení s přírodou
Ubytovat se v hotelu umí každý. Pokud si ale chcete užít Slovinsko naplno, vyzkoušejte trochu alternativní způsoby ubytování. Skvělým tipem pro low-cost dovolenou jsou tzv. Camper Stops. Jedná se o kempy, kde je možné přenocovat zdarma nebo za velmi nízký poplatek. Další možností jsou Farmhousy nebo dřevěné pastevecké chaty.
Nádherná příroda kam oko pohlédne
Už na první pohled je vidět, že příroda je zde ve skvělém stavu – ve všech navštívených jezerech byla čirá, třpytící se voda, nenarazila jsem na řeku, která by byla jakkoli znečištěná, nenalezla jsem také žádné odpadky v přírodě a podobně, jak je často vidět u nás.
Místa, která stojí za to navštívit
Lublaň
Hlavním a také zároveň největším městem Slovinska je Lublaň. Z tohoto města se mi vryla do paměti především řeka Lublaňka, která je součástí města. Řeku obklopují stromy a parky, kde jsem narazila na mnoho laviček k pikniku či relaxaci. Přes řeku se tyčí dračí most, který má na každé ze svých stran draka, jenž je symbolem onoho města.
Ihned při příjezdu do hlavního města nás zaujalo množství cyklistů a stojanů s jízdními koly na ulicích. Doposud jsem se s tak hojným využitím cyklistické dopravy nikde nesetkala, tedy až na Holandsko. Pokud si však také kolo půjčíte, podaří se vám projet celé město za jediný den.
V centru Lublaně jsem navštívila také místní trhy. Zde pozor na četný výskyt hmyzu, především vos! Trhovci zde nabízí nejrůznější zboží, jako například koberce, obrazy z písku, ale také ovoce, zeleninu a ostatní.
Bled
Výše jmenované jezero a zároveň i nedaleko položené město jsou velmi častým turistickým cílem. Nejznámější je zde především kostelík, který je postaven na ostrůvku uprostřed jezera Bled. Na ostrůvek se lze dostat zapůjčenou loďkou. Nejhezčí je však výhled na samotné jezero, a to například shora ze středověkého hradu, který se tyčí v horách nad jezerem.
Bohinjské jezero
Mezi další místo, které je mnoho navštěvováno turisty, patří jezero Bohinj, které se nachází v Triglavském národním parku.
V místě, kde jezero leží, není nouze o zapůjčení jízdních kol, koloběžek či loděk.
Četli jste? Slovinsko Julské Alpy – jezera Bled a Bohinj
Opět mě zde nadchla příroda a krásná, průzračná voda, kterou u nás nenajdete, a proto doporučuji zapůjčení kola a projížďku na něm po blízkém okolí jezera.
Velká planina
Velká planina se nachází v Kamnických Alpách nedaleko Logarské doliny. Dostanete se zde pohodlně lanovkou. Nejlepší je vyrazit zde v létě (od června do září), kdy planinu obývají pastevci krav, kteří zde žijí v útulných pastýřských chatách. Seskupení těchto chalup je unikání a je největší v celé Evropě. Pokud by vás procházky po salaši a pozorování krav omrzelo, můžete se vydat do Pastýřského muzea, které vám přiblíží tradiční způsob jejich života. Na jídlo zajděte do Pastirski stan Gradišekovih, typické pastevecké salaše.
Přečtěte si ještě