Sněžka – nejvyšší hora Krkonoš

Nejvyšším vrcholem v Krkonoších je právě hora Sněžka. Nová lanová dráha je v provozu od roku 2015. My jeli ještě klasickou sedačkovou lanovkou, ale i tou novou, takže jsem popsal oba výlety.


Pod Sněžku autem a nahoru s dětmi sedačkovou lanovkou

Sněžka Krkonoše

Byli jsme na dovolené v Harrachově a tak jsme samozřejmě museli navštívit i tento „kopec“. S ročním dítětem se toho moc ujít nedá, takže jsme zvolili sedačkovou lanovku na Sněžku i dolu, a poté výstupní stanici na Růžové hoře, odkud už jsme se prošli až na základnu k autu.

Sněžka 14

To bylo v roce 2011, minulý rok (2012) měli lanovku snad na rok zavřít a celou vyměnit, přecejen už ta současná měla dost najeto, ale svou službu odvedla.

Sněžka 3

Nová lanovka dle referencí je super, za brzy vyrazíme do Krkonoš opět na dovolenou, tak jí vyzkoušíme.

Krkonoše jsou nejnavštěvovanější české hory, a jedním z důvodů je právě hora Sněžka, jejíž nadmořská výška je 1603 m.n.m.

Než vyrazíte na Sněžku autem, určitě se dobře oblékněte, i když v Peci pod Sněžkou, kde je nástupní stanice lanovky, bylo 16C, na Sněžce bylo 6C (v červenci) a vítr foukal opravdu dost slušně.

Sněžka 10

Nová česká poštovna vypadá moc dobře, výhled jsme měli dobrý, ale počasí se střídá hodně rychle, bylo dobře vidět jak na českou stranu tak i do Polska.

Sněžka 8

V restauraci zahřeje polévka a energii dodá i dobrý štrůdl.

Trasa z Růžové hory k nástupní stanici lanovky nám trvala asi 2h, ale cestou jsme narazili na velmi pěknou restauraci, je vidět na fotkách, kde měli luxusní borůvkové knedlíky, sice je mají v létě skoro všude, ale tyto byly opravdu velké a hlavně vynikající, takže doporučuji, pokud půjdete také okolo.

Sněžka 17

Hledáte ubytování v Krkonoších? Nebo jedete v zimě na lyže? Nejznámější středisko je Špindlerův Mlýn a také Velká Úpa. Pokud byste byli na dovolené v Harrachově, doporučuji vyzkoušený a prověřený Hotýlek u hraběte Harracha.

Na Sněžku lanovkou a pěšky do Pece

Na Sněžku jezdí už pár let nová kabinová lanovka a proto jsme se rozhodli ji také vyzkoušet, zda je lepší než ta původní stará sedačková, která nás na nejvyšší českou horu svezla před několik lety, kdy jsme zde byli poprvé. Tenkrát jsme ale jeli lanovkou na Sněžku a poté ještě na mezistanici na Růžové hoře a do Pece pod Sněžkou šli pěšky. Tehdy bylo našim dětem 6 a 2,5 roku, takže to byla tůra celkem náročná. Výšlap druhou stranou by byl asi nad jejich síly.

Nyní už jsou starší, tak jsme dali tůru – pěší výlet hned shora až do Pece, je to pěkná turistika :)

Parkování v Peci

Pokud přijedete včas, místa je zde dost. Nemusíte stát hned na prvním parkovišti dole pod bobovou dráhou, ale můžete popojet skoro až k dolní stanici lanovky, pokud budete mít štěstí, místo zde najdete. Jinak se dá parkovat podél silnice. U vjezdu vám vyjede lísteček a při výjezdu zaplatíte. Nikde jsem nenašel ceny, ale byli jsme zde asi 6 hodin a platili celkem 120 korun.

Nová lanovka

Kabinová lanovka Sněžka - Krkonoše

Ceník lanovky

Cena, kolik aktuálně stojí lanovka. Toto jsme platili v roce 2018, tento rok to bude už určitě vyšší, stačí se podívat na web na konci článku.

Dospělí

 • Růžová hora nahoru – 160 kč
 • Růžová hora dolů – 310 kč
 • Sněžka nahoru – 230 kč
 • Sněžka dolů – 430 kč

Junioři / senioři

 • Růžová hora nahoru – 140 kč
 • Růžová hora dolů – 270 kč
 • Sněžka nahoru – 210 kč
 • Sněžka dolů – 390 kč

Děti, ZTP

 • Růžová hora nahoru – 80 kč
 • Růžová hora dolů – 150 kč
 • Sněžka nahoru – 110 kč
 • Sněžka dolů – 210 kč

Malé dítě

 • Zdarma

Pes / kočárek

 • Růžová hora nahoru – 50 kč
 • Růžová hora dolů – 50 kč
 • Sněžka nahoru – 50 kč
 • Sněžka dolů – 50 kč

Provozní doba – jízdní řád

 • 8 – 19 h

Díky našemu relativně včasnému příchodu cca v 9:30h jsme skoro žádnou frontu nezažili, jen asi 10 lidí před námi. To odpoledne kolem 14h už byla fronta podstatně delší, jak vidíte na fotce.

Fronta na lanovku na Sněžku v Peci

Kabinky lanovky jsou menší, než ty, které vás z Janských Lázní vyvezou na Černou horu, ale jedou také stejně rychle.

Kabinová lanovka na Sněžku

Vejdou se tam 4 dospělé osoby, ale před námi byla rodina 2 dospělí a 4 děti a také jeli pohromadě v jedné kabině.

Jedna nevýhoda pro fotografy je ta, že se moc přes to plexi nedá fotit, ale naštěstí jsou pootevřená mini-okna, takže se tam vejde alespoň objektiv fotoaparátu.

Lanovka jede přes stanici Růžová, kde se nevystupuje, ale jen obsluha zkontroluje, zda máte platné jízdenky a jedete dál. Samozřejmě kdo chce, může zde vystoupit / nastoupit.

Růžová hora - stanice lanovky

Odtud už to je „jen kousek“, Sněžku už uvidíte na vlastní oči a díky rychlosti lanovky tam budete opravdu co by dup.

Lanová dráha Sněžka

Sněžka - stanice lanové dráhy

Na Sněžce nás přivítalo na duben nezvykle teplé počasí, bylo 13C a slunce pálilo, že se dalo chodit i v této výšce jen v tričku.

Info tabule v Poštovně na Sněžce

Prohlédli jsme si všechna místa na této nejvyšší hoře, vyfotili jak české, tak i polské hory, navštívili Poštovnu, posvačili z domácích zásob a vydali se po žluté směrem dolů.

Na Sněžce

Trasy

Co jsem zjišťoval, je to sice nejkratší trasa (podle Mapy.cz 5,7 km a 3h), ale nemyslím, si, že díky tomu terénu i nejrychlejší. Příště půjdeme Obřím dolem. (5,9 km a 3:03 h)

Obří důl v Krkonoších

Poštovna na Sněžce

Poštovna vevnitř

Vzadu uprostřed je vidět, kudy jede lanovka.

Výhled ze Sněžky na lanovku

Vlevo je už Polsko. A koho by zajímalo, z jakého města jede lanovka na Sněžku z polské strany, tak to se jmenuje Karpacz.

Ze sněžky do Polska

Musím napsat, že obdivuji každého, kdo sem vyjde až z Pece, protože ty schody téměř u Sněžky jsou opravdu náročné nejen když jdete nahoru, ale i dolů. Poté už je trasa lepší, dokonce jsme viděli i hodně velké kupy sněhu, převážně ale díky teplotě vzduchu už dost mokrého.

Sníh v dubnu pod Sněžkou

Trasa k Růžové je relativně v pohodě, odtud je za necelý kilometr výborná restaurace – horská chata Děčínská bouda, kde jsme už jednou jedli a ani dnes nemohli vynechat výborný guláš s „osmi“, vepřovou plec se švestkami a šťouchanými brambory a zdejší klasiku – borůvkové knedlíky.

Děčínská bouda horská chata - restaurace

Vedle je další restaurace Bouda Růžohorky, zde jsme ale nejedli, tak nemám info, která je lepší :)

Bouda Růžohorky

Výhled od plného talíře s jídlem nemá chybu.

Hory Krkonoše

Takto posilněni jsme pokračovali dále po zelené, kde už byla cesta horší, samé kameny a tak, i když ukazatel psal 3km do Pece, to nebylo na půl hodiny, ale na více než hodinu.

Cesta kamenitá ze Sněžky do Pece

Trasa vede opět k nástupní stanici lanovky, odkud jsme jeli ráno nahoru. Fronty zde jsou odpoledne dlouhé, tak pokud chcete být na lanovce co nejdřív, vyrazte do Pece dopoledne.

Výlet na Sněžku byl parádní a protože jsme Češi, rozhodně doporučuji všem se sem vydat. Počasí nám vyšlo, co víc si přát.

Web: www.snezkalanovka.cz

Pokud vám zbyde čas a síly a rádi byste s dětmi ještě něco v Peci pod Sněžkou podnikli, určitě musím doporučit Relaxpark, kde jsme také byli a zábavy si užili vrchovatě.

Ubytování

Odkazy

Webkamera Sněžka

Podobné výlety:

Zajímavá místa v okolí a související články:

1 komentář u „Sněžka – nejvyšší hora Krkonoš“

 1. Sněžka je super. Ale chce to chytnout fakt dobré počasí. My cestujeme v partě hodně a Sněžku jsme okusili jak v létě, tak v zimě a zimní atmosféra má mnohem větší koule. Každopádně v zimě hrozí i to, že chytnete mazec počasí jako se to stalo nám. Silný ledový vítr zařezávající se do všch částí těla. Ještě než počasí bych doporučoval omrknout aktuální situaci na místě. Webkamera Sněžky je umístěna přímo na samotném vrcholu, je ve vysoké kvalitě a dost napoví jestli prší, sněží, fouká. A pak samozřejmě zkontrolovat aktuální počasí a omkrnout předpoved počasí a ty rizika lze snížit. Navíc lanovou dráhu vám v krutém počasí uzavřou tak se tam ani nedostanete. My jsme šli pěšky, tak se člověk alespoň trošku zahřál. I tak to byl trochu krutý zážitek :)

Napsat komentář