Soluň (Thesaloniki) Řecko – 3 dny putování po památkách


Soluň neboli Thessaloniki je druhým největším městem Řecka. V Česku je toto místo známé především díky věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi, kteří k nám přinesli písmo a také křesťanství právě z tohoto místa.

Nachází se v kraji Makedonie a duch Alexandra Velikého na vás dýchá ze všech stran. Město má jak přístav, tak i hory, které ho chrání, a proto mělo v minulosti obrovský význam.

Pár vět k historii / Řecko památky

Soluň byla založena v roce 312 př.n.l. a byla pojmenována po manželce zakladatele krále Kassandrose, Thessalonica, což shodou náhod byla také sestra Alexandra Velikého. Během staletí město postihly nájezdy Tatarů, ničivé zemětřesení i politické války. Od 15. století až do roku 1912 bylo součástí Osmanské říše, tedy bylo v rukou Turků. I ve 20. století se město potýkalo s problémy, neminula ho druhá světová válka, ani opětovné zemětřesení. Ovšem vždy se rychle vzpamatovalo, a dokonce bylo vyhlášeno Evropským městem kultury v roce 1997.

Soluň památky

V Soluni najdete památky všeho druhu, ovšem jde především o místa v centru, takže tři dny na prohlédnuté toho nejdůležitějšího stačí. Pokud chcete blíže poznat kulturu tohoto místa, určitě se zdržte déle. V centru se nachází obrovské nákupní ulice, promenády i veliká náměstí.

Bílá věž, Alexandr Veliký a deštníky

Zřejmě nejznámějším symbolem je Bílá věž, původně součást opevnění města, dnes největší turistická atrakce. Byla vybudována v patnáctém století a najdete ji blízko přístavu, na promenádě. Jestliže budete v tomto městě, musíte si vyjít nahoru. Není to tolik schodů, jak se může zdát, a především jsou všude odpočívadla s projekcí a fotkami ohledně historie města. Během sezóny sem můžete přijít kdykoliv od osmi do osmi hodin. Vstupné na věž stojí osm, popřípadě poloviční lístek čtyři eura. Když budete poté pokračovat dál po promenádě podél moře, narazíte na obrovskou sochu Alexandra Velikého a po chvíli také na nejfotogeničtější místo – na deštníky, které zdobí právě nábřeží. Jde o prvek moderního umění, který je neustále obklíčen turisty i místními, kteří zde tráví příjemné řecké dny.

Archeologické muzeum

Nedaleko od Bílé věže se nachází muzeum archeologie, jako v každém řeckém městě. Tohle je ovšem velice dobře uspořádané a velmi příjemně se v něm kouká na všechny exponáty. Rozhodně si na toto muzeum vymezte alespoň tři hodiny času. Uvidíte zde jak mnohé obrazy a videa z historie Soluně, tak i zlaté koruny, šperky a busty. Vstupné je 8 euro, ovšem jako student nebo důchodce máte poloviční cenu.

Kostely a chrámy

Kamkoliv se v Soluni pohnete, tam narazíte na nějaké duchovní místo. Rozhodně je jich několik, které stojí za to navštívit. Hagia Sofia v Thessalonice je prvním z těch nejvýznamnějších, byzantský kostel je kopií slavného chrámu v Istanbulu a určitě se běžte kouknout na tento skvost i dovnitř. Dalším kostel, který určitě stojí za návštěvu je Hagios Demetrios. Kostel, který je naprosto odlišný od těch českých! A v neposlední řadě stojí za návštěvu Rotunda sv. Jiřího, která je půvabným mixem křesťanské a byzantské architektury.

Další místa

Dalšími turistickými atrakcemi je například vyhlídková věž OTE Tower, kde se můžete najíst u výhledu na celé město. Poté turistický autobus, který není nijak drahý, proveze vás od Bílé věže přes všechny důležité památky až k hradu Kastra, který stojí nad městem a v turistické sezóně je zde plno. Jde o rozsáhlí komplex hradeb a hradu. Také zde můžete navštívit mnohé archeologické naleziště, nejznámější je v centru města Roman Forum.

Nechte si taky nějaký čas na nákupy, protože módních obchodů i butiků je zde celá řada. A nezapomeňte si pochutnat na výborném řecké jídle, které je zde na každém kroku, protože Řekové si umí život vychutnávat. Povinností je ochutnat gyros, musaku a řecký salát. Taky se nechte okouzlit řeckými kavárnami s výbornou kávou, protože co by to bylo za řecké ráno bez kafe. A nebo se může toulat v místních uličkách a užívat pohodu.

Rozhodně si čas strávený v Thessalonice užijete, protože je zde spoustu různorodých aktivit, které můžete dělat. Od historických prohlídek až po objevování kaváren a dalších podniků. Není výjimkou zde narazit třeba i na české pivo nebo archeologické naleziště uprostřed náměstí. Tak neváhejte a do tohoto krásného města si zaleťte!

Ubytování v Soluni

Fotogalerie

| Rubriky Řecko