Necelých šest kilometrů na sever od Železné Rudy se v oblasti zvané Královský hvozd vypíná hora vysoká 1202 metrů. V její blízkosti se kromě vrcholu Pancíř nachází také známá jezera Černé a Čertovo. Řeč je o šumavském Špičáku.
Obsah článku
Špičácké sedlo
Mezi Špičákem a Pancířem se rozprostírá horské sedlo nesoucí název Špičácké sedlo. Pěší turistika na Špičák nebo procházka k Černému a Čertovu jezeru obvykle začíná právě zde. Od sedla se lze napojit mimo jiné i na červenou turistickou trasu, která vede k vrcholu protějšího Pancíře. Na tomto místě je rovněž možné využít přilehlého parkoviště.
Špičácký tunel
Roku 1877 byl pod Špičáckým sedlem otevřen Špičácký tunel dlouhý téměř dva kilometry. Od té doby je součástí železniční tratě vedoucí z Plzně až do Železné Rudy. Od svého dokončení byl až do roku 2007 vůbec nejdelším železničním tunelem na území naší země.
Pokud v sobě po zdolání Špičáku najdete dost sil, navštivte hřbitov Barabů, který se nachází nedaleko hory u kapličky sv. Antonína a sv. Barbory. Připomíná památku desítek dělníků, kteří při stavbě tunelu přišli o život.
Skiareál Špičák
Nedílnou součástí zimního Špičáku je skiareál s dostatečným množstvím sjezdovek o celkové délce 8 km. Nachází se zde hned 6 modrých sjezdových tratí, 2 červené a 1 černá. Další tři sjezdovky patří k lyžařské škole a pro nejmenší lyžaře je vyhrazen samostatný prostor s roztomilým názvem Penguinland.
Také běžkaři si přijdou na své. U skiareálu a v jeho blízkém okolí je k dispozici několik kilometrů upravovaných tratí. Jedna z nich začíná u Špičáckého sedla, pokračuje kolem Pancíře a vede až do Hojsovy Stráže.
Rozhledna
Výpravu na vrchol Špičáku lze uskutečnit z více směrů. Červená turistická trasa sice spojuje oblíbená jezera, ale u rozcestníku Pod Malým Špičákem je možné z ní sejít a dostat se až na vrchol. U vlakové zastávky Železná Ruda – Špičák začíná modrá značka, která představuje další variantu. Část modré turistické trasy vede z již zmiňovaného centrálního parkoviště, i tady je ale nutné u rozcestníku Pod Malým Špičákem odbočit.
Nejjednodušší je využít sedačkové lanovky, i když se ale rozhodnete pro pěší volbu, neuděláte chybu. Na vrcholu čeká zasloužená odměna. Tou není horská chata jako na nedalekém Pancíři, ale více než 26 metrů vysoká rozhledna se 135 schody, která ohromí famózními výhledy po okolí. Na panoramatech se v dálce zrcadlí Černé a Čertovo jezero, vykukuje německý Velký Javor a za vstřícného počasí dokonce i vrcholky Alp. Umístěný dalekohled umocňuje zážitek.
Fotogalerie
Zdroje: Wikipedia.cz, ceske-sjezdovky.cz
Přečtěte si ještě