Spišský hrad – ochránce Spiše


Výlet na jednu z nejznámějších a nejrozsáhlejších hradních zřícenin na Slovensku potěší vás i vaše blízké. Hrad se nachází v blízkosti městečka Spišské Podhradie (Košický kraj) a tyčí se na Spišském hradním vrchu ve výšce 632 metrů. V minulosti jeho okolím procházela známá obchodní stezka, ale jeho prvotní osídlení se datuje až do mladší doby kamenné. V roce 1993 byl uznán za Národní kulturní památku a následně byl zapsaný také na seznam UNESCO.

Z historie Spišského hradu

První zmínky o opevněném románském sídle s obytnou věží se objevují v průběhu 12. století. V průběhu 13. století došlo k rozšíření jeho areálu o kapli a mohutný poschoďový palác.

Opevněné sídlo odolalo i nájezdu Tatarů, ale jeho majitelé se pustili do stavby a rozšíření hradebního obranného komplexu, aby ještě více posílil bezpečnost jeho obyvatel.

Postupem času bylo vytvořeno poměrně rozsáhlé hradní nádvoří a v průběhu 15. století, kdy vznikl i Dolní hrad, který poskytl útočiště vojskům Jana Jiskry z Brandýsa.

Na hradě vznikla také poměrně rozsáhlá zbrojnice a do dnešních dnů se dochovala tradiční hradní kuchyně. Návštěvníci mohou obdivovat také opravenou hradní kapli.

V průběhu 18. století došlo v prostoru hradu k požáru, který jej proměnil ve zříceninu, která následně chátrala.

Z novodobé historie

Pokus o obnovení hradu byl učiněn v 70. letech minulého století, kdy došlo k jeho rekonstrukci a následnému zpřístupnění veřejnosti.

Areál hradu slouží také jako místo pro expozici děl místních umělců. Návštěvníci si ho mohou prohlédnout samostatně nebo využít služeb průvodce. Lákavá je procházka po hradbách s nádhernými výhledy do okolí. Pro osvěžení a občerstvení můžete zamířit do hradní restaurace.

Přístup k hradu

Nejsnazší přístupová cesta vede ze Spišského Podhradie. Příjezdová komunikace vás přivede až na malé parkoviště pod hradem. Odtud můžete pokračovat pěšky po dlážděné cestě.

Zajímavosti v okolí

Pozornosti návštěvníků zajisté neunikne kamenný keltský motiv koně na severní straně kopce pod zříceninou. Toto umělecké dílo vzniklo, jež dosahuje úctyhodných rozměrů 100 x 100 metrů, vzniklo v roce 2008 a jeho autorem je Australan Andrew Roberts.

Než se vydáte na další cestu, najděte si chvilku na prohlídku města Spišské Podhradie i Spišské Kapituly. Za zmínku stojí také Skalné mesto Kamenný raj, zámek Hodkovce. Pokud oceníte spíše zajímavosti technického směru, tak si užijte projížďku téměř pětikilometrovým tunelem Branisko.

Fotogalerie

Web: www.spisskyhrad.sk