Split – druhé největší město Chorvatska

Split je chorvatské město, které je díky historickým budovám velice oblíbeným střediskem. Nachází se jižněji na chorvatském pobřeží u Jaderského moře v oblasti zvaná Dalmácie, v překladu znamená toto město rozcestník a není pochyb o tom, že je tomu opravdu tak.


Split Chorvatsko

Dovolená Split Chorvatsko

Město je také významným chorvatským přístavem, patří mezi jeden z největších v Chorvatsku. Je zde zakotveno mnoho lodí, ať už výletní či soukromé. Dostanete se odtud do Itálie, na okolní ostrovy jako je Brač, Hvar, Korčula nebo Vis. Split se nachází na strategickém místě, proto jeho lodní průmysl velice prosperuje. Takže ideální výchozí bod pro dovolenou.

Split Chorvatsko 2

Město Split Chorvatsko historie

Město bylo založeno již ve třetím století a to římským císařem Diokleciánem. Split byl odjakživa velice ceněným přístavem pro obchod a byl vždy považován za jedno z nejprosperujících měst v Chorvatsku. Za druhé světové války byl bohužel obsazen Německem a některé jeho stavby byly poškozeny.

Mezi dominantou, která láká turisty patří Diokleciánův palác, který je zapsán do světového dědictví UNESCO. Je velice zajímavé, že když se palác stavěl, nebylo kolem něho nic než příroda. Římský císař Dioklecián nechal tento palác postavit, aby měl kde pobývat ve stáří. Původně to však měla být vilka.

Avšak palác není jedinou zajímavou památkou, kterou můžeme navštívit. Mezi další bezpochyby patří Barokní pevnost Gripe, která v době války zachránila město před zničením Turky. Nesmíme zapomenout ani na Kostel sv. Františka a františkánský klášter, kde jsou uloženy ostatky významných historických osobností.

Město se začalo kolem stavět až postupem času. Celkově je historické jádro Splitu velice zajímavé a klasické chorvatské domečky naleznete v každé uličce. Určitě navštivte uličky, které nejsou turisty tak moc vyhledávané. Zde můžete nalézt pravou atmosféru, která se za mnoho století nezměnila. Určitě si projděte uličky jako je Bosanská nebo Zadarská. Jestliže chcete relaxovat zvolte park s názvem Park Emanuela Vidovica nebo Park Josipa Jurja Strossmayera.

I na našich stránkách si vyberete levné ubytování v soukromí v Chorvatsku

Split Chorvatsko 3

Jak se do Splitu dostanete?

Po postavení dálnice je toto město více přístupné turistům a jízda z České republiky (konkrétně z Prahy) trvá jen 11 hodin. Jestliže chcete cestovat pohodlně, můžete využít letecké společnosti, které nabízejí přímé lety z Prahy do Splitu, za hodinu a půl se můžete slunit na plážit.

Pro cestování po EU stačí pouze občanský průkaz.

Jestliže máte rádi dobrodružství, můžete se do Splitu dostat také vlakem. Sice je zde více přestupů a cesta trvá kolem 20 hodin, ale zážitek je to pozoruhodný, sama jsem tuto cestu absolvovala a musím říct, že z vlaku je krajina vážně krásná.

Levné ubytování ve Splitu

Co se týče ubytování, je zde mnoho krásných hotýlků a pokud pojedete bez předešlé rezervace, nemusíte se obávat, že si nenajdete nocleh. Já sama jsem zašla za obyvateli a ty mě nasměrovali kde je volné ubytování.

Split co vidět a zajímavá místa v okolí

V blízkosti se nachází mnoho zajímavých míst k prozkoumání. Pokud máte čas a chuť cestovat, určitě vám doporučuji navštívit ostrov Hvar, Vis (nádherné pláže), na ostrůvek Togir kde je pevnost zvaná Kamerlengo z 15. století.

TIP: Duče u Omiše v Chorvatsku je oáza klidu

Split je velice krásné a historické město. Najdou zde své potěšení jak fanoušci historie, rodiny s dětmi, tak mladí lidé, kteří se chtějí bavit. Vhodná doba na dovolenou? Od června do září, já jsem zde byla v červnu a počasí bylo velice příjemné.

Sport a zábava ve městě

Ve Splitu si na své přijdou i milovníci sportu. Bowling zde má dlouholetou tradici. Hrál se zde už před druhou světovou válkou. Mezi další oblíbené sporty patří volejbal, fotbal, windsurfing, horolezectví, apod.

Pokud se rozhodnete vyrazit na dovolenou již začátkem července, rozhodně si nesmíte nechat ujít Festival populární hudby, který každým rokem navštíví desítky tisíc turistů.

Při nepříznivém počasí můžete vyrazit do mořského akvária. Ve 22 akvariích naleznete až 130 druhů mořských živočichů.

Split Chorvatsko

Věřím, že vám tento průvodce pomohl v rozhodování, jestli právě sem do Chorvatska vyrazit a třeba se zde v létě potkáme…

Související články:

Napsat komentář