Split – druhé největší město Chorvatska


Split je chorvatské město, které je díky historickým budovám velice oblíbeným střediskem. Nachází se v oblasti zvaná Dalmácie, v překladu znamená toto město rozcestník a není pochyb o tom, že je tomu opravdu tak.

Split Chorvatsko

Split je velkým přístavním městem, ze kterého se dostanete do Itálie, na okolní ostrovy jako je Brač, Hvar, Korčula nebo Vis. Split se nachází na strategickém místě, proto jeho lodní průmysl velice prosperuje. Takže ideální výchozí bod pro dovolenou.

Split Chorvatsko 2

Něco málo o historii tohoto krásného města

Město Split bylo založeno již ve třetím století a to římským císařem Diokleciánem. Split byl odjakživa velice ceněným přístavem pro obchod a byl vždy považován za jedno z nejprosperujících měst v Chorvatsku. Za druhé světové války byl bohužel obsazen Německem a některé jeho stavby byly poškozeny.

I na našich stránkách si vyberete levné ubytování v soukromí v Chorvatsku

Split Chorvatsko 3

Jak se do Splitu dostanete?

Po postavení dálnice je toto město více přístupné turistům a jízda z České republiky (konkrétně z Prahy) trvá jen 11 hodin. Jestliže chcete cestovat pohodlně, můžete využít letecké společnosti, které nabízejí přímé lety z Prahy do Splitu, za hodinu a půl se můžete slunit na plážit.

Jestliže máte rádi dobrodružství, můžete se do Splitu dostat také vlakem. Sice je zde více přestupů a cesta trvá kolem 20 hodin, ale zážitek je to pozoruhodný, sama jsem tuto cestu absolvovala a musím říct, že z vlaku je krajina vážně krásná.

Ubytování

Co se týče ubytování ve Splitu, je zde mnoho krásných hotýlků a pokud pojedete bez předešlé rezervace, nemusíte se obávat, že si nenajdete nocleh. Já sama jsem zašla za obyvateli a ty mě nasměrovali kde je volné ubytování.

Kam jít a co vidět

Mezi dominantou, která láká turisty patří Diokleciánský palác, který je zapsán do světového dědictví UNESCO. Je velice zajímavé, že když se palác stavěl, nebylo kolem něho nic než příroda. Město Split se začalo kolem stavět až postupem času. Celkově je historické jádro Splitu velice zajímavé a klasické chorvatské domečky naleznete v každé uličce. Určitě navštivte uličky, které nejsou turisty tak moc vyhledávané. Zde můžete nalézt pravou atmosféru, která se za mnoho století nezměnila. Určitě si projděte uličky jako je Bosanská nebo Zadarská. Jestliže chcete relaxovat zvolte park s názvem Park Emanuela Vidovica nebo Park Josipa Jurja Strossmayera.

Co se nachází v blízkosti?

V blízkosti Splitu se nachází mnoho zajímavých míst k prozkoumání. Pokud máte čas a chuť cestovat, určitě vám doporučuji navštívit ostrov Hvar, Vis (nádherné pláže), na ostrůvek Togir kde je pevnost zvaná Kamerlengo z 15. století.

TIP: Ruskamen Chorvatsko a moje dovolená

Split je velice krásné a historické město. Najdou zde své potěšení jak fanoušci historie, rodiny s dětmi, tak mladí lidé, kteří se chtějí bavit. Vhodná doba na dovolenou? Od června do září, já jsem zde byla v červnu a počasí bylo velice příjemné.

Důležité odkazy:

Počasí Split

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář