Split – přístavní město v Chorvatsku


Přemýšlíte, kam v létě vyrazit na dovolenou do Chorvatska? Mohu jedině doporučit město Split. Split se rozkládá jižněji na chorvatském pobřeží u Jaderského moře. Turisty zaujme nejen pobýváním na písčitých či oblázkových plážích, ale i svými památkami.

Split je také významným chorvatským přístavem, patří mezi jeden z největších přístavů této země, a je zde zakotveno mnoho lodí, ať už výletní či pro vlastní potřebu.

Split Chorvatsko

Hlavním turistickým lákadlem jsou pozůstatky Diokleciánova paláce, který byl zařazen mezi nejznámější světové dědictví UNESCO. Římský císař Dioklecián nechal tento palác postavit, aby měl kde pobývat ve stáří. Původně to však měla být vilka. Avšak palác není jedinou zajímavou památkou, kterou můžeme navštívit. Mezi další bezpochyby patří Barokní pevnost Gripe, která v době války zachránila město před zničením Turky. Nesmíme zapomenout ani na Kostel sv. Františka a františkánský klášter, kde jsou uloženy ostatky významných historických osobností.

Split Chorvatsko

Split je nádherné letovisko, kde si na své mohou přijít i milovníci sportu. Bowling má ve Splitu dlouholetou tradici. Hrál se zde už před druhou světovou válkou. Mezi další oblíbené sporty patří volejbal, fotbal, windsurfing,horolezectví, apod. Pokud se rozhodnete vyrazit na dovolenou již začátkem července, rozhodně si nesmíte nechat ujít Festival populární hudby, který každým rokem navštíví desítky tisíc turistů. Při nepříznivém počasí můžete vyrazit do mořského akvária. Ve 22 akvariích naleznete až 130 druhů mořských živočichů.

TIP: Podstrana Chorvatsko – vesnička kousek od Splitu

Ze Splitu se snadno lodí dostanete na nedaleké ostrovy Brač, Hvar, Šolta a Čiovo. Určitě jeden z nich za návštěvu opravdu stojí. Výhodou Chorvatska je dopravní dostupnost. Kdo nemá rád výšky a bojí se letu, může vyrazit s celou rodinou vlastním autem, aniž by si musel dělat pas. Pro cestování po EU stačí pouze občanský průkaz.

Levné ubytování ve Splitu

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář