Stádlecký řetězový most

Národní kulturní památku řetězového mostu přes řeku Lužnici můžeme nalézt nedaleko obce Stádlec. Je to poslední dochovaný řetězový most u nás. Jeho aktuální místo však není místem, kde byl původně postaven.


Stádlecký most – historie

Byl postaven v letech 1847-48, kdy přemosťoval Vltavu u obce Podolsko a usnadňoval zde pohyb po důležité obchodní cestě mezi Bavorskem a Haličem. Na tomto místě sloužil most do roku 1960, v tento rok bylo ale rozhodnuto o jeho rozebrání a přemístění, z důvodu plánovaného zatopení vodou a také díky tomu, že již nad tímto starým řetězovým mostem stál nový, železobetonový most. Jako vhodné místo bylo vybráno právě údolí řeky Lužnice, kde se nachází dodnes.

Stádlecký řetězový most

Když na něj vejdeme, na první pohled zaujme sám o sobě. Jeho obrovské nosné řetězy a dřevěné pražce pod nohama působí kusem historie. Poté, co se dostaneme do středu mostu, se můžeme na obou stranách rozhlédnou do malebného údolí řeky, které je krásné ve všech ročních období. Všude kolem nás se nachází lesy a příroda. Toto místo zaujme jak technické typy, tak i ty, kteří si rádi užijí klid, šum lesů a tekoucí vody. Díky maximálnímu povolenému zatížení mostu i tomu, že je most veden na silnici 3. třídy zde není nijak zvlášť velký provoz.

Zajímavosti

Při rozebírání mostu na původním místě byla nalezena schránka, ve které byly uchovány dobové dokumenty a technické výkresy. Pro budoucí stavbu bylo uloženo 2000 kusů žulových kvádrů a 1100 kusů konzervovaných železných částí mostu. Z celkových 102t bylo 14t poškozeno a muselo být nahrazeno přesnými kopiemi. Přemístění mostu bylo náročné a v evropském meřítku bylo zcela unikátní.

Technické údaje

  • Celková délka mostu činí 147,16 metrů.
  • Šířka mostu je 6,8 metru, z toho šířka průjezdného profilu 3,82 metru.
  • Z důvodu původu, staří mostu a dřevěných pražců, je zde omezeno zatížení mostu, které je pouze 1,5 t.

Fotogalerie

Mapa – kde jej najdeme

Zajímavosti v okolí:

Napsat komentář