Stará Ves nad Ondřejnicí má krásný zámek


Nedaleko Ostravy leží malebná obec Stará Ves nad Ondřejnicí. Dominantou je krásný renesanční zámek a kostel. Vesnice je oblíbeným turistickým cílem a navštěvuje ji také mnoho cyklistů. 

První písemná zmínka o Staré Vsi pochází z roku 1267. V roce 1560 – 1570 zde rod Syrakovských z Pierkova vystavěl krásný renesanční zámek a přestavěli také kostel, který se nachází poblíž zámku ve stejném stylu.

Zámek Stará Ves nad Ondřejnicí

Zámek je velmi krásný a slouží k reprezentaci obce. Pořádají se zde významné události jako svatby, různé slavnosti a jarmarky. Budova dnes slouží také jako radnice. Fasáda je velmi zdobná, byla vymalována technikou grafické výzdoby, která se nazývá sgrafito. Jsou na ni zobrazeny různé figurální i ornamentální výjevy, které společné tvoří velmi pěkný efekt. Vnitřní část zámku je stavěna do atria s chybějící střechou veprostřed, kamennou podlahou a horními patry ozdobenými sloupy. Dýchne zde na vás zvláštní atmosféra.

Zámek Stará Ves nad Ondřejnicí

Zajímavá místa

Ve Staré vsi nad Ondřejnicí najdete Staroveskou Myslivnu. Je to restaurace v příjemném přírodním prostředí, kde se podávají zvěřinové speciality. Dalším cílem především pro cyklisty je Košatka, která je umístěna na trase vedoucí k rybníkům, jež jsou lemovány vrbami.

Co navštívit v okolí

I v okolí je co vidět. Nejbližším městem je Brušperk, kterým také kráčela historie. Je to pěkné městečko. Protéká jím řeka Ondřejnice lemována několika mostky. Najdete zde měšťanské domy s podloubím a také kostel Sv. Jiří na návrší, ke kterému vede Křížová cesta. Zajímavostí je také bývalý větrný mlýn holandského typu z roku 1830.

Najdete tu také Památník Vojtěcha Martínka, který zde byl slavným rodákem, včetně dobové výstavy.

Obec je umístěna v krásném kraji, plném vodních toků a rybníků s romantickými vískami, poli, loukami plnými květin a také poblíž Polanské Nivy, která je přírodní rezervací Poodří.

Související:

Napsat komentář