Státní zámek Mikulov


Ať už Mikulovem jenom projíždíte, například při cestě z nebo do Rakouska nebo v jeho blízkosti trávíte dovolenou či se chystáte někam na výlet, určitě byste do svého seznamu měli zapsat mikulovský zámek.

Krásné výhledy

Ten se rozprostírá nad menším, ale útulným náměstím plným kaváren. Okamžitě po vstupu bránou se před vámi rozkryje krásná zahrada, která je jednou z největších hradního typu a nabídne několik malebných pohledů na Mikulov a jeho okolí z ptačí perspektivy, protože se nachází na skalnatém kopci Zámecký vrch.

Zámek oplývá krásou a můžete jej obejít celý dokola a prozkoumat jej ze všech možných úhlů. Nezabere vám to moc času, přesto uvnitř areálu najdete množství zajímavostí a děti určitě ocení možnost zazvonit si na obrovský zvon na jednom ze dvou nádvoří.

Můžete vylézt i na jednu ze starších věží, na které stojí za to se vyfotit. Jen cesta nahoru vede po celkem nebezpečných schodech.

Prohlídka nebo jen procházka

Pokud jste historickými milovníky nebo se jen chcete dozvědět nějaké zajímavosti, tak můžete navštívit i komentované prohlídky. Jejich nabídku najdete níže, ale není nutnost navštívit ani jednu z nich, protože samotná procházka zahradou a nádvořím zámku vám přinese mnoho zážitků. Prostory zámku slouží jako stálá expozice regionálního muzea, které je zaměřeno především na historii zámku a vinařství.

Příležitostně jsou na zámku pořádané kulturní akce a každoroční vinobraní. Jelikož se Mikulov nachází uprostřed Pálavy na jižní Moravě, tak by byl hřích nezakončit návštěvu zámku v některém z místních vinařství a vychutnat si alespoň jednu skleničku nápoje z hroznů.

Komentované prohlídky

  • Historie / plné vstupné 180 Kč, snížené 90 Kč, rodinné 400 Kč
  • Touha a důstojnost – ze sbírek rodu Dietrichsteinů / plné vstupné 90 Kč, snížené 45 Kč, rodinné 140 Kč
  • Zámecká knihovna / plné vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 140 Kč
  • Zámecký sklep s obřím sudem / plné vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 140 Kč
  • Nekomentované prohlídky
  • Římané a Germáni v kraji pod Pálavou / plné vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 140 Kč
  • Víno napříč staletími / plné vstupné 60 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 140 Kč
  • Zámecká kaple / zdarma
  • Sezónní výstavy / plné vstupné 50 Kč, snížené 25 Kč, rodinné 120 Kč

Fotogalerie

Web: www.rmm.cz

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář