Státní zámek Slatiňany

Při plánování návratu z dovolené jsem objevil, že ve Slatiňanech při průjezdu kruhovou křižovatkou ulic T.G.Masaryka, Tovární a Vítězství pojedeme kolem zajímavého pomníku – sochy koně Jana Žižky bez Žižky. Zaparkovali jsme u prodejny Pramen na malém parkovišti, ale socha zde nestála.


Státní zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany

Protože internetem doporučené parkoviště je ještě o 300 dále za hřbitovem, vydali jsme se pěšky k zámku. Ochotný turista z nedaleké Chrudimi nás kousek doprovázel, než jeho kolega dopil ranní pivo. Je 10 hod. a právě začíná prohlídka – volíme Zámeckou expozici, kterou tvoří sbírky dovezené ze zámku rodiny Colloredo-Mansfeld v Praze, druhou možností je Hipologické muzeum s historií koní, jejich kostrami a preparovanými zvířaty. Romantický zámek patřil koncem 19. století k nejmodernějším sídlům v Čechách, rodina knížat Auersbergů měla 10 splachovacích záchodů a 7 koupelen s horkovzdušným vytápěním, v roce 1924 instalovali bojler s 1.000 litry teplé vody a teplovodní vytápění, které fungovalo až do šedesátých letech.

Státní zámek Slatiňany 7

Moderní zámecká kuchyně měla výtah na dopravu jídel, potraviny chladili v šachtě ledem ze zamrzlých rybníků, prý vydržel až do podzimu.

Navštivte i další české hrady a zámky.

Hledanou sochu koně nalézáme na severním okraji zámecké zahrady a anglického parku o rozloze 16 ha, vytvořil ji žák Josefa Václava Myslbeka, profesor Bohumil Kafka v roce 1951. Stejný autor o rok dříve 14.7.1950, přesně v den 530. výročí bitvy, slavnostně odhalil jezdeckou sochu Jana Žižky v Praze na Vítkově.

Nedaleko Chrudimi je i pěkná rozhledna Bára, kterou si také nenechte ujít.

Na zámecké zahradě stojí v ohradě malá zemědělská stavení, kde se děti rodu Auersbergů učili hospodařit. V současnosti se zahrada a jižní terasa zámku využívají pro svatební obřady, přímo pod zahradou se nachází atomový kryt z období studené války. V části parku je hřebčín, nabízí zájemcům nejen možnost prohlídky, ale i předvedení koní, projížďky kočárem, vyjížďky v sedle či výcvik s trenérem. Právě přichází svatebčané a my se přesouváme do restaurace U Zámku na oběd, kuřecí řízečky s bramborem a vychlazenou točenou kofolou jsou výtečné.

Otevírací doba – prohlídky státního zámku

duben a říjen (so – ne)        10:00 – 15:00 hodin
květen, červen, září (út – ne) 10:00 – 16:00 hodin
červenec a srpen (út – ne)     9:30 – 16:30 hodin

Web: www.zamek-slatinany.cz

Ubytování ve Slatiňanech a okolí

Doporučujeme:

Napsat komentář