Kam s dětmi, když je venku ošklivé počasí? Navštivte muzem v Ústí nad Labem, kde až do června 2015 probíhá výstava se stavebnicí Merkur.
My, dříve narození (já jsem ročník 1977), pamatujeme tuto stavebnici ještě v regálech v hračkářství, ale naši rodiče také, tato stavebnice má velkou tradici. Kromě stavebnice Merkur se vyráběla i stavebnice Vašek, kterou jsem našel o víkendu u rodičů na půdě, ale „Vašek“ má jednu základní chybu, že ačkoliv je s Merkurem skoro totožná, na šroubky musíte mít velmi malý šroubovák, podložky jsou pouze papírové (díky tomu se ale matky dají dobře povolit, pokud byste je moc utáhli) a matičky jsou opravdu malé, že děti budou mít problém je povolit bez potřebného nářadí.
Ale zpět k výstavě v muzeu Ústí nad Labem
Kdo jste v ústeckém muzeu ještě nebyl a přijedete autem, o víkendu se dá zdarma zaparkovat kdykoliv, plánujete-li ale při návštěvě krajského města ještě třeba kino, pak zaparkujte v obchodním centru Forum, kde je Cinema city. Do muzea dojtete směrem od tohoto kina kolem obchodního domu Labe, autobusového nádraží a přes Lidické náměstí, kde na jeho konci uvidíte Divadlo, vedle kterého je i budova muzea. Vchod je za rohem u parku, i když nápis Merkur, který uvidíte od divadla je celkem matoucí a viděli jsme mnoho lidí, jak chtějí jít právě tímto vchodem.
Vstupné – ceník
Cena vstupného je 50kč dospělý, 30 dítě nad 6 let, mladší mají vstup zdarma. V muzeu není pokladna hned u vchodu, ale po vstupu jděte doprava, kde je kavárna a také prodejna reklamních předmětů spojena s městem.
Expozice mnoha modelů, které lze ze stavebnice Merkur postavit, je v 1.patře muzea, některé modely jsou opravdu neuvěřitelné a budete se sami divit, jak je možné postavit třeba ruské kolo, Karlštejn, ježka v kleci nebo mnoho typů letadel.
Nejvíc Vaše děti zabaví možnost si ze stavebnice také vlastnoručně něco postavit. Dnes, kdy děti neznají nic jiného než Lego, kde se kostky k sobě skládají velmi jednoduše, s Merkurem je třeba i zapojit mozek a neskládat jen podle návodu. Ale o to víc budou nadšeny, až se jim po hodině úsilí povede složit něco pěkného.
Majitelem sbírky je pan Jiří Mládek. Zajímají-li Vás další informace o tom, kolik má tento sběratel kusů ve své sbírce, nebo chcete vidět videa z výstavy, pak doporučuji tento web.
Pokud Vám po prohlídce výstavy ještě zbyde čas a rádi byste s dětmi ještě někam vyrazili, v nové herně Domeček na Bukově se jim rozhodně bude líbit a můžete tam třeba i posvačit :) Případně můžete navštívit i rodinné centrum Pampalanie. A návštěva zoologické zahrady v Ústí, to je už klasika s dětmi :)
Jak se žilo za Husáka je název další expozice
Kdo z rodičů pamatuje stavebnici o které píšu výše, jistě jej zaujme i výstava o tom, jak se žilo za komunismu.
Výraz v obličeji mnoha pamětníků nasvědčoval, jak se jim vybavují vzpomínky na dobu před více než 25 lety, kdy měli všichni stejné byty, obýváky s velkou stěnou, ve vitríně stejné sklo i porcelán, v kuchyni sifon, červenou cukřenku, nachlup podobné nádobí, ubrus i lavice s koženkou. Pro děti hraček nebylo tolik jako dnes, v muzeu je uvidíte vystaveny skoro všechny, zaujal mě stolní fotbal, který můj syn dostal letos k narozeninám ve skoro stejném provedení :)
Podobná výstava je i v Praze v Národním muzeu.
Nostalgie je dobrá, ale pouze když se na ní dá zavzpomínat v době, ve které žijeme nyní. Děti a dnešní mládež si neuvědomí, jak moc dobře se mají, možnost studia a cestování do zahraničí je pro ně samozřejmost, ale za komunismu to tak nebylo. Proto až půjdete příště volit, zamyslete se nad tím, zda byste chtěli své děti nechat žít v době, jakou si můžete v reálu prohlédnout na výstavě v Ústí.
Web: www.muzeumusti.cz