Štětín Polsko aneb pohnutá historie na Odři


Štětín je skvělé město! Když už jste tam, musíte si občas připomenout, že se nacházíte v Polsku, protože tam všechno připomíná Německo. O to více, pokud jste tam navíc přicestovali vlakem z Berlína, což je jeden z nejvýhodnějších spojů. Určitě si ale co nejdříve zaběhněte směnit Eura za místní Zloté, protože na mnoha místech s evropskou měnou nepochodíte.

Szczecin Polsko

Štětín zažil pohnutou historii, protože se jako významný říční přístav na Odři, z východu obklopený jezerem Dabie a od samotného Baltu vzdálený necelých 60 km, hodil každému. A tak ho postupně vlastnili Švédové, Prusové, Rusové, Němci a Poláci, a dokonce mělo po téměř 40 let jednu část města v pronájmu i Československo!

Památky

Architektura starého města je typická pro německá hanzovní města s rozlehlými kamennými budovami, přičemž mezi ty nejkrásnější patří Muzeum Primorska, Lékařská akademie či Námořní muzeum. Bombami poškozený zámek Pomořanských vévodů se dočkal rekonstrukce a ta je přiznaná moderní dostavbou. Výhled na štětínský přístav a loděnice z její střechy rozhodně stojí za to. Moderní architekturu zastupuje honosná budova filharmonie, která z dálky vypadá jako z papíru a v noci je efektně nasvícená.

Štětín Polsko

Štětín 3 zajímavosti, co navštívit

Protiletecký kryt

Vstup do protileteckého krytu z druhé světové války začíná přímo na štětínském nádraží. Město bylo za Hitlera silně bombardováno spojenci, protože se jednalo o strategický přístav.

Podzemní systém je krásně zachovalý i s originálními koupelnami a vše je doplněno moderními interaktivní výstavou. Měli jsme také štěstí na charismatického průvodce, který do krytu tajně chodil ještě jako dítě, když nebyl veřejnosti přístupný. Vyprávěl, že stěny byly natřeny fluorescenční barvou, která pomáhala s orientací při výpadcích proudu. Štětínská mládež si do krytu chodila otírat ruce o zeď a pak děsila ostatní na diskotéce!

Protiletecký kryt Štětín Polsko

Café 22

Pokud máte rádi panoramatické vyhlídky, navštivte kavárnu v posledním, 22. patře nejvyšší štětínské budovy – místnost má kruhový tvar, takže si pohled na město užijete ze všech 360 stupňů! Navíc se zde konají i různé kulturní akce.

Rodinné pivovary

Město je rájem malých pivovarů a doporučit vám můžu Wyszak, umístěný v originálních prostorách staré radnice, a Nowy Browar, kde navíc servírují vyhlášený štětínský currywurst, na který jsem se během svého pobytu vydala opakovaně a to nejsem žádný klobásový fajnšmekr!

A když už jsme u jídla, Štětín má své vlastní speciality, které opravdu stojí za to vyzkoušet. Nejznámější z nich jsou štětínský paprikáš (výborně kořeněná rybí pomazánka) a studená řepná polévka.

Štětín vás příjemně překvapí, jak velkým městem je, nabitým kulturou a pohnutou historií. Pokud jste navíc vyznavači vodních sportů, prožijete zde aktivní dovolenou se všemi výhodami evropské metropole.

Štětín ubytování