Stezka bosou nohou spojuje rakouskou obec Schrattenberg s Valticemi

Malé jihomoravské město v pohraničí je oblíbenou destinací pro prodloužený víkend nebo rodinnou dovolenou v tuzemsku. Valtice vám kromě jedinečných vinařských a gastronomických zážitků poskytnou prostor také aktivní sport, návštěvu historických a kulturních památek.


A také ojedinělý projekt, který nás spojuje s našimi nejbližšími sousedy. Stezka bosou nohou je specifický projekt, který vznikl v květnu roku 2013 a každoročně přitahuje pozornost návštěvníků nejen z České republiky.

Vinice nad Valticemi

Stezka bosou nohou Schrattenberg – Valticemi

O co se jedná? U nás se postupem času objevují stále nové naučné stezky, které nás seznamují s historií krajiny či místní slavnou osobností. Stezka bosou nohou prochází českými i rakouskými vinicemi.

Její okruh je dlouhý asi 5 kilometrů a zahrnuje celkem jedenáct atraktivních zastávek s popisem v českém i německém jazyce. Průvodcem na celé trase vám bude lesní skřítek Schrat . Stezku je možné ho projít v plném rozsahu nebo pouze v kratším okruhu. Vstup na ni není zpoplatněný.

Stezka bosou nohou Schattenberg Valtice

Na trase si postupně vychutnáte stylové zastávky, které vám umožní krátkodobý odpočinek nebo také zprostředkují vaše smyslové vnímání přírodních materiálů, otestují rovnováhu i smysl pro dobrodružství.

Stezku je vhodné navštívit v období, kdy není ukrytá pod sněhem a také za suchého počasí. To zvyšuje komfort pohybu v jejím okruhu. Pokud máte terénní kočárek, máte možnost ji absolvovat i s menším dítětem.

Kde stezka začíná a končí?

Pokud se vydáte na stezku z české strany je jejím vstupním bodem klasicistní kolonáda Rajsna, která je nepřehlédnutelnou dominantou vystupující nad vinicemi. Motoristé mohou zaparkovat svůj automobil na parkovišti pod Rajsnou a dále pokračovat pěšky.

Jak sem dojedete autem se podívejte ve videu.

Kolonáda Rajsna Valtice

Od ní se vydáte po značené přírodní lesní stezce směrem k vinicím. Okruh vedený mezi vinicemi vás dovede zpět k Rajsně.

Od ní můžete po asfaltové cestě vydat také k Muzeu železné opony, které patří k dalším zajímavým místům ve Valticích. Mapuje život v přísně střeženém pohraničí od konce 2. světové války až do sametové revoluce.

Kratší okruh

Kratší okruh začíná u kolonády. Lesní cesta vás přivede k vinici. Odtud se dáte doleva a následně dorazíte k první zastávce. Tou je Brána druidů s odpočinkovou lavičkou a zajímavými popisy lesních stromů podle znamení zvěrohruhu. Zkuste si také najít ten svůj a možná se o sobě dovíte něco nového. A to jak v českém, tak i německém jazyce.

Brána druidů jižní Morava

Od ní pokračujete k dřevěné Vyhlídce do tří zemí. Kromě jedinečných výhledů si můžete užít také krátkou smyslovou stezku nebo si něco dobrého ugrilovat na venkovním krbu.

Dřevěná vyhlídka do tří zemí

Dalším stanovištěm jsou Tři duby. Následně vás asfaltová cesta dovede od vinic zpět k Rajstně.

Celý okruh

Pokud se od rozcestí u vinice vydáte vpravo směrem dolů, dorazíte postupně k Odpočinkovým lavičkám, Paměťové stezce, Houbové překážkové dráze, Místu smyslového poznání a následně k Bertiho chatě s občerstvením, která je otevřená pouze v průběhu hlavní sezóny. Počítejte však s vyššími cenami, které jsou stavěné podle rakouských poměrů.

Stezka bosou nohou Schattenberg Valtice 2

Také můžete navštívit Berti – park, který zve své návštěvníky k interaktivním hrám i bowlingu. Vstup do Bertiho parku je zpoplatněný.

Berti park Rakousko 2

Berti park Rakousko

Od Bertiho chaty se vydáte vinicemi směrem do kopce. Následuje Zastávka ve vinném sudu i Schodiště s poměrně vysokou skluzavkou. Její využití dobře uvažte, pro malé děti může být nebezpečná.

Zastávka ve vinném sudu

Od ní se vydáte Visutému mostu a dostanete se na okraj vinice. Odtud již pokračujete stejně jako po kratším okruhu.

Visutý most

Související články:

Napsat komentář