Stezka nad vinohrady – rozhledna v Kobylí


Pro milovníky nejen dobrého vína, ale také regionálních zajímavostí, se nabízí možnost podívat se na vinici a její okolí z odlišné perspektivy. Za přispění známé vinařské obce Kobylí a ostravské společnosti Teplotechna Ostrava a.s. vznikl na jižní Moravě unikátní projekt.

Stezka nad vinohrady – Kobylí rozhledna

Kruhová rozhledna, zhotovená převážně z oceli, doplněná o dřevěné podlahové díly a madlo, se tyčí nad ve výšce 334 m n. m. na Kobylím vrchu.

Stezka nad vinohrady - rozhledna Kobylí

Její tvůrce – architekt Jiří Vojtěšek ji cíleně vytvořil tak, aby kopírovala přirozený životní cyklus přírody. Slavnostní otevření pro veřejnost proběhlo dne 27. října 2018 v rámci oslav 100. výročí vzniku Československého státu.

Nejen výhled na krajinu, ale i poznání

Návštěvníci se při postupném výstupu mohou těšit krásnými pohledy na okolí vesnice, ale také Bílé Karpaty, Strážovské vrchy i Pálavu. Vrchol rozhledny je z bezpečnostních důvodů zajištěný skleněným zábradlím. Navíc je je tato půl kruhová rozhledna opatřena informačním systémem zabudovaným do podlahové dřevěné plochy. Jednotlivé cedulky podávají sdělení o datech a specifických historických událostech, které proběhly v obci Kobylí. Obsahují také důležité informace ohledně navigace k dalším zajímavým lokacím.

Stezka nad vinohrady - rozhledna Kobylí 2

Otevírací doba a dostupnost

Rozhledna záměrně využívá nakloněnou rovinu, takže je poměrně snadno dostupná i pro rodiny s malými dětmi, kočárky i pro zdravotně postižené osoby. Pokud vás zajímá otevírací doba, pak byste měli vědět, že je možné ji navštívit celoročně a je k ní poměrně snadný přístup.

Vstupné

Vstup je zdarma, neplatíte nic.

Rozhledna Kobylí vrch parkování

Přijeli jsme od rozhledny Slunečná přes Bořetice a Vrbice po silnici, kde vede také NS Kobylí, až do Kobylí. Zde je vpravo první parkoviště, ale kdo chce mít auto blíž, tomu doporučuji jet doprava kousek do kopce a po chvíli dojedete na parkoviště druhé, které je větší a navíc blíž. Video zde.

Rozhledna Kobylí parkoviště

Trasa

Od parkoviště je to na Kobylí vrch 500 metrů.

Rozhledna Kobylí trasa

Ale jedna věc mě zarazila, přestože je Stezka nad vinicemi bezbariérová, i tato nejkratší cesta od auta vede do opravdu slušného kopce, který měli i někteří problém vyjít, na kole ho vyjelo jen pár cyklistů a s invalidním vozíkem si to opravdu nedovedu představit.

Výhled z rozhledny na Kobylím vrchu

Navíc jak vidíte na ceduli u vstupu, je sem zákaz vjezdu, takže ani autem se pod rozhlednu nedostanete.

Rozhledna Kobylí trasa 2

Zajímavosti v okolí

Se životem vinařů v minulosti i nádhernými lidovými kroji se můžete seznámit v muzeu obce Kobylí. Obdivovatelé nevšedních výhledů jistě rádi vyrazí na nedalekou rozhlednu u Bořetic na Kraví hoře. Restaurace Kraví hora je také super tip, kde se výborně najíst.

Rozhledna na Kraví hoře - Bořetice

Pokud vyrážíte za nevšedními gurmánskými zážitky či prvotřídním vínem nabízí se možnost návštěvy obcí Čejč, Velké Pavlovice – kde je také pěkná rozhledna či Šakvice. Mezi moravskými vinohrady se vám bude líbit.

Ubytování v okolí

Další zajímavé výlety: