Stezka nad vinohrady – rozhledna v Kobylí


Pro milovníky nejen dobrého vína, ale také regionálních zajímavostí, se nabízí možnost podívat se na vinici a její okolí z odlišné perspektivy. Za přispění známé vinařské obce Kobylí a ostravské společnosti Teplotechna Ostrava a.s. vznikl na jižní Moravě unikátní projekt.

Stezka nad vinohrady – Kobylí rozhledna

Kruhová rozhledna, zhotovená převážně z oceli, doplněná o dřevěné podlahové díly a madlo, se tyčí nad ve výšce 334 m n. m. na Kobylím vrchu.

Stezka nad vinohrady - rozhledna Kobylí

Její tvůrce – architekt Jiří Vojtěšek ji cíleně vytvořil tak, aby kopírovala přirozený životní cyklus přírody. Slavnostní otevření pro veřejnost proběhlo dne 27. října 2018 v rámci oslav 100. výročí vzniku Československého státu.

Stezka nad vinohrady - rozhledna Kobylí 2

Nejen výhled na krajinu, ale i poznání

Návštěvníci se při postupném výstupu mohou těšit krásnými pohledy na okolí vesnice, ale také Bílé Karpaty, Strážovské vrchy i Pálavu. Vrchol rozhledny je z bezpečnostních důvodů zajištěný skleněným zábradlím. Navíc je je tato půl kruhová rozhledna opatřena informačním systémem zabudovaným do podlahové dřevěné plochy. Jednotlivé cedulky podávají sdělení o datech a specifických historických událostech, které proběhly v obci Kobylí. Obsahují také důležité informace ohledně navigace k dalším zajímavým lokacím.

Stezka nad vinohrady - rozhledna Kobylí 3

Otevírací doba a dostupnost

Rozhledna záměrně využívá nakloněnou rovinu, takže je poměrně snadno dostupná i pro rodiny s malými dětmi, kočárky i pro zdravotně postižené osoby. Pokud vás zajímá otevírací doba, pak byste měli vědět, že je možné ji navštívit celoročně a je k ní poměrně snadný přístup.

Vstupné

Vstup je zdarma, neplatíte nic.

Rozhledna Kobylí parkování

Návštěvníci mohou využít parkoviště pod rozhlednou (na konci obce za vinařstvím Marcel Lanžhotský) a následně pokračovat pěšky areálem vinice. Je to cca 500 metrů.

Stezka nad vinohrady - rozhledna Kobylí 4

Zajímavosti v okolí

Se životem vinařů v minulosti i nádhernými lidovými kroji se můžete seznámit v muzeu obce Kobylí. Obdivovatelé nevšedních výhledů jistě rádi vyrazí na nedalekou rozhlednu u Bořetic na Kraví hoře.

Rozhledna na Kraví hoře - Bořetice

Pokud vyrážíte za nevšedními gurmánskými zážitky či prvotřídním vínem nabízí se možnost návštěvy obcí Čejč, Velké Pavlovice – kde je také pěkná rozhledna či Šakvice. Mezi moravskými vinohrady se vám bude líbit.

Ubytování v okolí

Další zajímavé výlety:

  • Větrný mlýn Vrbice
  • Zámek Čejkovice
Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář