Stezka sochy ve skalách Brniště


Sochy ve skalách aneb Galerie v lese je moc pěkné místo na výlet na Českolipsku v Libereckém kraji. Během 1600 metrů dlouhé trasy si můžete prohlédnout různé sochy vytesané do skály a také zajímavé postavy a zvířata ze dřeva.

Parkování Brniště sochy

Pokud přijedete od Nového Boru, potažmo Cvikova přes obec Lindava do obce Brniště, na hlavní křižovatce se dejte doprava a na dalším rozcestí mírně vlevo až dojedete k ekocentru (vedle je i obchod s uzeninami), kde je velké parkoviště, které je zdarma.

Stezka skalních reliéfů

Začínat může u zdejšího ekoparku, kde jsou na louce rozmístěny dřevěné sochy (v galerii níže si je můžete prohlédnout), odkud vedou i šipky k bylinkové zahrádce (to jsou houby s popisky), ale my šli trasou opačnou a řekl bych, že není tolik náročná. Takže start je od parkoviště, odkud pokračujte rovně po cyklostezce po žluté turistické značce a po chvíli odbočíte vpravo do lesa.

Po chvíli projdete Bránou snů a po pár krocích uvidíte skalní sochy. Je zde jelen, myslivec se psem, trilobit, dřevěný had vylezlý ze skály, hlava čarodějnice, která z boku vypadá jako indián – na fotkách vypadala větší, než ve skutečnosti je. Za rohem je velká pavučina.

Pokud byste šli zpět k té bráně snů a odbočili doprava, asi po 5 minutách dojdete k vyhlídce, ze které je vidět až na liberecký Ještěd.

Tip na podobná místa v Čr:

Okruh od té „ježibaby“ vede dále po žluté kolem ryby (zřejmě mečoun) až ke kapličce, která zde je více než 150 let. Pak je nutné se pár metrů vrátit a jít několik kroků vlevo do kopce a stále po kraji lesa, kudy skalní stezka pokračuje. Během cesty uvidíte také další sochy, zde ale již hlavně ze dřeva. Projdete kolem cedule informující o tom, že je zde střelnice a tudíž dále zákaz vstupu a cesta vás navede z kopce k dřevěné soše medvědů, odtud půjdete doprava po chodníčku až na parkoviště.

Celý okruh je nenáročný, jak jsem psal v úvodu, jsou to necelé 2 km a pohodová půlhodinka chůze, takže i s dětmi to nebude problém.

Stezka Hastrmanů

Zde v obci Brniště je také Stezka Hastrmanů, která má 11 zastavení a děti na ní uvidí důzné pohádkové bytosti. Začíná se na návsi a končí na stejném místě, hned vedle je parkoviště u hřbitova. Ale i od parkování, které popisuji v úvodu, se sem dá dojít.

Fotogalerie

Kam dál v okolí: