Ston Chorvatsko – městečko na jihu poloostrova Pelješac

Rádi byste na dovolené v Chorvatsku navštívili zajímavá místa, ale přeplněné ulice nejsou nic pro vás? Městečko Ston na úzké šíji, která propojuje poloostrov Pelješac s pevninou, bude v tomto případě tou nejlepší volbou.


Ston Chorvatsko

Ston má velmi bohatou historii, která sahá až do dob římských. Největší rozkvět však zažíval v období Dubrovnické republiky, kdy byl vybavován nejlepšími zařízeními ve své době. Stavbou opevnění města byli pověřováni velice slavní evropští stavitelé. Válka na počátku devadesátých let minulého století způsobila městečku pouze menší škody. Ovšem v roce 1996 historické centrum zasáhlo zemětřesení. Některé památky byly poškozeny, jiné zcela zničeny.

Ston Chorvatsko

Dnes jsou všechny pozoruhodnosti již opravené a městečko vypadá lépe než kdy dříve. Můžete se tak vydat na procházku po hradbách, kterým se přezdívá: „ Velká evropská zeď“. Okouzlí vás přenádherné výhledy i skvělá architektura. Cestu na opevnění však raději naplánujte na pozdní odpoledne nebo brzké ráno. Úkrytů před slunečními paprsky tam totiž moc nenajdete.

Ston Chorvatsko 2

Ston je také proslulý výrobou soli. Saliny se ve městě nachází již od středověku, ikdyž ne v tak velkém rozsahu. Za návštěvu jistě stojí právě muzeum soli, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací o samotném procesu výroby, ale i historii.

TIP: Cavtat – chorvatské letovisko

Od poloviny července do konce srpna můžete ve stonu shlédnout koncerty klasické i rockové muziky, folklorní taneční vystoupení či divadelní hry v rámci festivalu Stonské léto. Začátkem září se ve Stonu pořádá i filmový festival, který je úzce spojen i s gastronomií.

Pokud budete pouze projíždět okolo, navštivte ho třeba už jen pro jeho báječnou atmosféru. Jakoby  vám přímo chtělo vyprávět svůj příběh. V úzkých uličkách se nachází spousta útulných restaurací, které si zamilují zejména milovníci ryb a mořských plodů. Nadšení však budou všichni, kteří se sklenkou vína rádi pozorují, jak pomalu plyne čas v krásných chorvatských zákoutích.

Levné ubytování ve Stonu a okolí

Související články:

Napsat komentář