Stožecká kaple – poutní místo u Volar


Oficiálně to je Kaple Panny Marie, ale známější je jako Stožecká kaple. Tuto dřevěnou stavbu sice nalezneme poblíž šumavské obce České Žleby, nicméně katastrálně spadá pod obec Stožec. A protože ze skály nad kaplí se nabízí krásný výhled na již zmíněnou obec, tak tu máme kromě kaple i Stožeckou skálu.

Stožecká kaple historie

Zmiňujeme se o církevní stavbě a tak nepřekvapí že impulsem k její výstavbě byl vcelku logicky zázrak. Tentokrát to bylo vyléčení slepoty kováře z Volar v roce 1791 a protože  k takové léčbě se hodí nejlépe zázračná voda, tak tu máme i pramen léčivé vody. Za ní i za zázračným mariánským obrazem (později přeneseným do Volar) se sem chodilo už od roku 1791, kdy pod Stožeckou skalou vyrostla dřevěná kaplička. Ta si o pár let později polepšila a některé její části byly zhotoveny z kamene, aby se následně v roce 1867 dočkala dřevěného přístavku. Její popularita rostla. Z české i bavorské strany Šumavy sem přicházely tisíce poutníků, tedy především okolo 15. srpna, kdy se slavil svátek Nanebevzetí Panny Marie, jejíž jméno zdejší kaple nese.

Stožecká kaple - poutní místo u Volar
Stožecká kaple

Období smutné, období nadějné

Období po druhé světové válce sebou mnoho dobrého nepřineslo. Příchod pohraniční stráže a zavedení restriktivních opatření v blízkosti bavorských hranic, znamenalo pro Stožeckou kapli téměř záhubu.

Ta v drsných horských podmínkách postupně chátrala tak dlouho, až z ní v osmdesátých letech minulého století zbývaly prakticky již jen trosky. Její obnovení v letech 1987-1988 především zásluhou pana Kocourka z Prachatic, se rovnalo malému zázraku. Ale podařilo se! Otevřena byla v listopadu 1988 a po bouřlivém roce 1989 byla v roce následujícím i vysvěcena.

TIP: Do Bavorska vlakem přes Nové Údolí

A tak sem z obou stran hranice mohou opět chodit zbožní poutníci i prostí návštěvníci. Nejen za kaplí, křížovou cestou, ale i za krásnou přírodou, která Stožeckou kapli obklopuje.

Zázračný pramen - Stožec
Zázračný pramen

Parkování

V obci Stožec zaparkujte na placeném parkovišti pro návštěvníky a turisty. Další možnost, kde zaparkovat, je v obci České Žleby – zde to je zdarma.

Trasy

Trasa 1 – Stožec

Jděte po žluté turistické značce Stožecké louky a poté po modré (Střední cesta). Nakonec vás stále modrá turistická značka dovede po NS na Stožeckou skálu až ke kapli. Délka trasy je celkem 9 km.

Trasa 2 – České Žleby

Z obce České Žleby jděte stále po modré až dojdete k odbočce – naučnou stezkou, kterou popisuji ve variantě 1. Délka této trasy je 9,4 km.

Pokud se sem chystáte s kočárkem, měli byste vědět, že pro něj ani jedna popisovaná trasa není vhodná.

Tip na ověřené ubytování u Volar v obci Pěkná – Malá Pec