Stožecká kaple – poutní místo u Volar


Oficiálně to je Kaple Panny Marie, ale známější je jako Stožecká kaple. Tuto dřevěnou stavbu sice nalezneme poblíž šumavské obce České Žleby, nicméně katastrálně spadá pod obec Stožec. A protože ze skály nad kaplí se nabízí krásný výhled na již zmíněnou obec, tak tu máme kromě kaple i Stožeckou skálu.

Jak to všechno vzniklo

Zmiňujeme se o církevní stavbě a tak nepřekvapí že impulsem k její výstavbě byl vcelku logicky zázrak. Tentokrát to bylo vyléčení slepoty kováře z Volar v roce 1791 a protože  k takové léčbě se hodí nejlépe zázračná voda, tak tu máme i pramen léčivé vody. Za ní i za zázračným mariánským obrazem (později přeneseným do Volar) se sem chodilo už od roku 1791, kdy pod Stožeckou skalou vyrostla dřevěná kaplička. Ta si o pár let později polepšila a některé její části byly zhotoveny z kamene, aby se následně v roce 1867 dočkala dřevěného přístavku. Její popularita rostla. Z české i bavorské strany Šumavy sem přicházely tisíce poutníků, tedy především okolo 15. srpna, kdy se slavil svátek Nanebevzetí Panny Marie, jejíž jméno zdejší kaple nese.

Období smutné, období nadějné

Období po druhé světové válce sebou mnoho dobrého nepřineslo. Příchod pohraniční stráže a zavedení restriktivních opatření v blízkosti bavorských hranic, znamenalo pro Stožeckou kapli téměř záhubu.

Ta v drsných horských podmínkách postupně chátrala tak dlouho, až z ní v osmdesátých letech minulého století zbývaly prakticky již jen trosky. Její obnovení v letech 1987-1988 především zásluhou pana Kocourka z Prachatic, se rovnalo malému zázraku. Ale podařilo se! Otevřena byla v listopadu 1988 a po bouřlivém roce 1989 byla v roce následujícím i vysvěcena.

A tak sem z obou stran hranice mohou opět chodit zbožní poutníci i prostí návštěvníci. Nejen za kaplí, křížovou cestou, ale i za krásnou přírodou, která Stožeckou kapli obklopuje.

Zázračný pramen

Zázračný pramen - Stožec

Tip na ověřené ubytování u Volar v obci Pěkná – Malá Pec

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář