Strunjan – přírodní park na pobřeží Slovinska


V blízkosti města Piran, na slovinském pobřeží Jaderského moře, leží chráněná krajinná oblast Strunjan. Součástí této malebné oblasti, jsou dvě přírodní rezervace – Strunjan a Stuža. Neopomenutelná je také dvouřadá piniová alej, která lemuje příjezdovou cestu z města Koper, a která je vyhlášena přírodní památkou.

Mezi všudypřítomnými olivovníky a za zvuku cikád se vydáte k pláži, ke které se dostanete po zpevněné cestičce lemující okraj útesu. Na své si přijdou i aktivnější cestovatelé.

Strunjan Slovinsko

Celá oblast je totiž propletena naučnou stezkou v délce 3,5 kilometrů, která je doplněna informačními tabulemi. Na stezce kromě pěších turistů potkáte mnoho cyklistických nadšenců.

Strunjanský kříž a kostel Zjevení Matky Boží

Při cestě podél moře se dostanete ke Strunjanskému kříži. Ten se tyčí na útesu již od roku 1600 a jeho účelem bylo upozornit, že se v těchto místech nachází svatyně. Dnes je zajímavou turistickou zastávkou, na které se mimo jiné můžete pokochat nádherným výhledem do krajiny. V blízkosti kříže se nachází také kostel Zjevení Matky Boží. Pojmenován je na základě pověsti, podle které se zde zjevila Matka Boží dvěma strážcům vinohradu. Nedaleko kostela stojí klášter, který byl postaven až na začátku 20. století a fungoval do roku 2014.

Měsíční záliv

Budete-li pokračovat v cestě dál, dojdete až k 80 metrů vysokému útesu, skrývá nejkrásnější pláž Slovinska. K pláži budete muset sejít po poměrně strmých přírodních schodech. Cestu po nich vám ale zpříjemní dechberoucí výhled. Měsíční záliv je součástí přírodní rezervace Strunjan. Není tu proto povoleno stanování, rozdělávání ohně a většinu roku ani rybolov. Laguna je ale jedinečným místem pro šnorchlování. Pod průzračně čistou hladinou se nachází 200 metrů rozlehlé podmořské trávníky, které poskytují domov nesčetnému množství chráněných druhů jako jsou mořští koníci, medúzy a různé druhy měkkýšů a korýšů. Na pláži pak není výjimkou najít jejich vyplavené prázdné schránky nebo mořské houby. Pláž nabízí soukromí, během dne se tu nevystřídá mnoho turistů ani místních. Ti se koncentrují spíše na městských plážích v Izole nebo Piranu.

Strunjanské soliny

Součástí rezervace jsou Strunjanské soliny. Pomocí odpařování mořské vody se tu již po staletí získává mořská sůl tradičním způsobem, a podnik nabízí zaměstnání mnohým místním lidem. Součástí solin je i návštěvní centrum, které mimo jiné pořádá pro zájemce výstavy s názvem Sea Park v angličtině.  Návštěvní centrum se nachází v domku, který byl dochován ze 17. století, a nabízí turistům náhled do tehdejší architektury.

Doporučujeme navštívit také Sečoveljské soliny.

Talaso Strunjan

Mezi piniovými borovicemi, uprostřed chráněné oblasti, se nachází lázně Talaso Strunjan. Lázně využívají léčebných metod termálních pramenů ve spojení s mořským vzduchem a slanou vodou. Klientům poskytují například zábaly z mořského bahna a specializují se na léčbu respiračních obtíží.

Ubytování v okolí

Pokud jste fanouškem hotelů, nabízí se k ubytování například Oleander Resort, který disponuje dvěma tříhvězdičkovými hotely a nabízí veškeré služby. Nachází se v těsné blízkosti přírodní rezervace a pláží. Dalším resortem, který disponuje několika menšími hotely, je Terme Krka. Ten je součástí lázeňského komplexu Talaso Strunjan.

Pro ty, kteří raději přespí ve stanu, je v blízkosti autokemp Avtokamp Strunjan. Další kempy najdete až v přilehlých městech. Pokud vám nevadí cestovat trochu dál, doporučuji Camping Lucia v městečku Portorož.

Co dalšího navštívit?

  • Pláže v resortech Salinera a Talaso Strunjan
  • 550 metrů dlouhý tunel cyklostezky Parenzana
  • Piran – nádherné přilehlé město, které oplývá starobylou architekturou a pěknou pláží
  • Portorož – pokud míříte za zábavou, navštivte také toto město s písečnou pláží
  • Izola – půvabné městečko s ulicemi plnými palem
  • Škocjanská zátoka – jste-li milovníkem přírody a klidu, určitě nesmíte vynechat návštěvu této zátoky. Jedná se o jedinečnou poloslanou mokřadní rezervaci, která nabízí naučnou stezku a dvě pozorovací věže. Z nich můžete sledovat zdejší unikátní ekosystém.

Fotogalerie

Související:

Bovec Slovinsko, to je adrenalin a krásná příroda

| Rubriky Slovinsko