Šumava z druhé – německé strany

Pokud vás ve škole učili, že nejvyšší šumavskou horou je Plechý, měli pravdu jen částečně. Nejvyšší hora Šumavy totiž leží v Německu a jmenuje se Velký Javor (Groẞer Arber). Nachází se u česko-německých hranic kousek od Železné Rudy a stojí za návštěvu.


Velký Javor

Na Javor můžete vystoupat po svých nebo se vyvézt lanovkou. Samotný vrchol není nijak malebný, najdete na něm horní stanici lanovky, chatu i kapli, nejimpozantnějším dojmem nicméně působí vojenské zařízení protivzdušné obrany. Rozhledy ze čtyř skupin skalisek, které tvoří skutečné vrcholy hory, jsou ale nádherné. Čeká vás kruhový výhled na českou i německou stranu Šumavy a Bavorský les.

Šumava - Bavorský les

V Bavorsku určitě navštivte Stezku v korunách stromů.

Javorská jezera

Za Javoru se můžete vydat k Velkému nebo Malému Javorskému jezeru. Obě jezera jsou ledovcová, u obou se nachází nádherná příroda a také chaty s možností občerstvení.

Dům divočiny

Jestliže pro vás horská túra není to pravé a máte s sebou děti, vyzkoušejte něco jiného. Asi třináct kilometrů od hranic, v blízkosti obce Ludwigsthal, najdete Dům divočiny (Haus zur Wildnis), kde spojíte procházku a exkurzi do návštěvnického centra. Zjistíte, jak divoce se Bavorský les v průběhu let, staletí a tisíciletí vyvíjel, jak vypadala a vypadají zvířata, slatě, lesy, louky, potoky a jezera.

Šumava - Bavorský les 2

Zvířata uvidíte nejen nakreslená či vycpaná, ale hlavně opravdová. Mají k dispozici obrovské výběhy. Setkáte se s vlky, rysy i koni. Další informace o přírodě i zvířatech se dozvíte pomocí interaktivních expozic jak v průběhu procházky, tak v návštěvnickém centru. Tam si také můžete zakoupit suvenýry, zajít si do restaurace či si jen tak poležet.

TIP: Navštivte s dětmi zábavní park Churpfalzpark Loifling.

Pokud vás výlety do příhraničí lákají, ale zároveň z nich máte obavy, protože nevládnete cizími jazyky, pak vězte, že naši sousedé mysleli i na tohle. Všechny texty, které vás budou Domem divočiny provázet, jsou přeložené do češtiny. Ani česká obsluha v restauraci není výjimkou. A to neplatí jen pro Dům divočiny, ale také pro Velký Javor, kterému se také říká Král Bavorského lesa. Přeshraniční spolupráce, zdá se, funguje příkladně.

Ubytování v Bavorsku (Bavorský les)

Napsat komentář