Svatý Kopeček u Olomouce – poutní místo


Svatý Kopeček u Olomouce je nejen poutní místo, ale také oblíbený cíl olomoučanů, kteří sem vyrážejí nejčastěji právě do známé zoologické zahrady. Jenže to není všechno. Je to místo nejen pro rodiče s dětmi, ale pro všechny, kdo mají rádi přírodu, historii a zábavu.

Jak se dostat na Svatý Kopeček v Olomouci

Z Olomouce na Sv. Kopeček se dá vyrazit z hlavního nádraží městskou hromadnou dopravou (autobusem) 11 a 111. Ve všedních dnech autobusy jezdí každých 10 minut. Autobus vystoupá do nadmořské výšky 382 m n. m. Nejlepší je vystoupit na zastávce Sv. Kopeček, bazilika, odkud si projdete celou čtvrť až po vstupní bránu zoologické zahrady. Kde se nachází další zastávka Sv. Kopeček, ZOO, odkud se můžete vrátit zpět do centra Olomouce.

Kdo vystoupí na zastávce Bazilika, má možnost vyjít na náměstí Sadové, kde stánky s cukrovinkami nenechají chladným žádné dítě.

Náměstí Sadové - Svatý Kopeček Olomouc

Náměstí obklopuje krásný parčík a hospic. O kus dál už najdeme typický plácek před bazilikou Navštívení Panny Marie, kam zavítal každý turista, který navštívil okolí Olomouce. Je možné navštívit baziliku, která byla postavena na počátku 17. století. Od baziliky je možné mít na dlani celou Olomouc a okolní vesnice. Když obejdeme baziliku dokola, tak uvidíme Norbertinum, které slouží jako víceúčelové centrum. Je vybudováno v prostorách kláštera sester premonstrátek.

Norbertinum

Svatý Kopeček parkování

Jelikož se zde obtížně parkuje a všude jsou zákazy, doporučuji, pokud přijedete vozem, auto nechat na parkovišti u zoo a dojít na Svatý Kopeček pěšky, je to cca 400 metrů.

TIP: Svatý kopeček je také v Mikulově na Jižní Moravě a často navštěvované poutní místo i Zelená hora u Žďáru nad Sázavou.

Nejvíce fotografované místo je Bazilika Navštívení Panny Marie.

Svatý Kopeček Olomouc

Sv. Kopeček se vryl do paměti díky Jiřímu Wolkerovi a jeho básni Svatý Kopeček, kterou napsal o návštěvě u svých prarodičů. Když půjdeme dále podle cedulí, kterými je Sv. Kopeček velmi dobře značen, dojdeme k domu, kde Jiří Wolker pobýval u své babičky Anežky Skládalové. Před domem J. Wolkera je nádherný minipark, o kterém moc turistů neví, kde se dá odpočinout a pokochat se výhledem tentokrát na severní stranu od Olomouce.

Žlutavý kostel vlá na hoře zelené,
to je korouhev této krajiny tiché a svěcené,
to je Svatý kopeček u Olomouce, 
místo pro poutníky a výletníky,
osada dodávající dělníky továrně Kosmos a továrně na hřebíky,
panna Maria se zde zjevila a stále zjevuje se
babičkám s nůšemi a dětem na chrastí v lese,
zde jsou mé prázdniny od narození až do let dvaceti

v borových pasekách a lískovém houšti dobře zasety… (J. Wolker, Svatý Kopeček)

Výhled ze Svatého Kopečku

Svatý Kopeček Olomouc - poutní místo

Pokud nejste příznivci historie ani zoologické zahrady, můžete vyrazit po naučné stezce, která je dlouhá 7,1 km a vede ze Svatého Kopečka do kousek vzdálené vesnice Radíkov.

Naučná stezka Svatý Kopeček

Ze sv. Kopečka vede i mnoho turistický tras, tipy na turistiku viz níže.

Tip 1 (cca 2,5 km): Ze sv. Kopečka na Kartouzku (zřícenina kláštera), která je vzdálena asi 2 km. Odkud potom můžete sejít do Dolan a tam zpět do Olomouce (autobusem nebo pěšky).

Tip 2 (cca 11 km): Další může vést do Pohořan, vzdálených asi 6 km. A z Pohořan na Hrubou vodu, odkud jezdí vlak zpět do Olomouce.

Tip 3 (cca 7 km): Můžete jít přes Radíkov, kde najdeme jeden z mnoha fortů, do Posluchova a odtud do Mariánského údolí. A z Mariánského údolí zpět do Olomouce (vlakem)

Tip 4 (cca 6 km): Jako poslední tip je trasa přes Lošov (kde najdeme hvězdárnu) opět do Mariánského údolí a zase zpět do Olomouce (vlakem). 

Web: www.svatykopecek.cz

Mapa

Levné ubytování na Svatém Kopečku u Olomouce

Související:

Nejlepší cyklostezky v okolí Olomouce

Napsat komentář