Svatý kopeček v Mikulově


Dominanta města Mikulov je bílý kostelíček, který najdete na Svatém kopečku nad městem. Také vyrazte na tento kopec, odkud se vám naskytne nádherný pohled na město, ale i velkou část Pálavy.

Bydleli jsme v pensionu U Havranů, odkud byl výhled přímo na tento kopeček z jedné strany a z druhé na zámek Mikulov a Kozí hrádek, prostě nádhera.

Svatý kopeček u Mikulova
Svatý kopeček u Mikulova

Parkování v Mikulově

Pokud do Mikulova pojedete autem, zaparkujte v ulici Koněvova, resp. v přilehlé ul Svobody. Je zde parkovací automat, ale pokud byste stihli na kopeček a zpět vyběhnout za hodinu, stačí použít parkovací hodiny, to se málo ví.

Trasa kudy na Svatý kopeček

Od auta pokračujte dále do kopce po schodech a poté kolem dokola Svatého kopečku po stezce – modré značce, což je křížová cesta a cestou můžete počítat kapličky, ve kterých jsou sochy tematické k té každé části cesty.

Svatý kopeček v Mikulově 1
Začátek trasy na Svatý kopeček

Až budete téměř na vrcholu, cesta zde je docela dost kamenitá, takže doporučuji pevnou obuv. Výstup na Sv. kopeček není náročný, zvládnete jej i s malými dětmi.

Svatý kopeček v Mikulově 17
Už jste skoro na vrcholu

Výhled na město Mikulov ze Svatého kopečku je nádherný a fotek odtud nafotíte jistě dost.

Město Mikulov
Město Mikulov

Rozhodně si vyfoťte státní zámek a také Kozí hrádek. Zpět půjdete stejnou trasou a pokud vám vyhládne, můžete se stavit ve městě na výbornou limonádu a palačinky všech chutí, jak popisuji v tomto článku o Mikulově.

Svatý kopeček v Mikulově 14
Bazilika na Svatém kopečku

Trasa č.2 kudy na Svatý kopeček

Během naší druhé dovolené v Mikulově jsme sem také zavítali. Ale jelikož jsme bydleli v ulici U Lomu, kde je poblíž jedno z mála zdarma dostupných parkovišť nad amfiteátrem, lze auto nechat zde, navštívit jeskyni na Turoldu a pak jít po žluté ulicí U Lomu, Havlíčkova a následně Habánská (kolem hostince U Mullerů) do kopce a dojdete do cíle také.

Svatojakubská cesta - Moravskoslezská stezka Českem
Svatojakubská cesta – Moravskoslezská stezka Českem

Cesta vede lesem, nejsou tam kameny a schody jako u trasy první, více používané, takže za mě tip, kde navíc také nepotkáte tolik lidí, až tedy na vrcholu.

NS Svatý kopeček
NS Svatý kopeček

Ubytování Mikulov

Další poutní místa v Čr

Navštivte také: