Svět techniky U6 – Ostrava oblast Dolní Vítkovice

Úžasný malý a velký svět vědy a techniky U6 můžete navštívit v Ostravě v oblasti Dolní Vítkovice, nedaleko vyhlídkové věže Bolt Tower. Co vše zde uvidíte a zažijete popíšu v mojí recenzi doplněné mnoha fotografiemi a několika videi.


Ostravský Svět techniky je nový vědecko – zábavný park, podobně jako liberecká IQLandie, plzeňská Techmanie nebo brněnské VIDA! science centrum. Zábavnou formou se zde děti naučí, jak věci fungují a také si většinu z interaktivních exponátů mohou vyzkoušet.

Svět techniky Ostrava

Otevírací doba

  • Pondělí: 10 – 18h
  • Úterý: 10 – 18h
  • Středa: 10 – 18h
  • Čtvrtek: 10 – 18h
  • Pátek: 10 – 20h
  • Sobota: 10 – 20h
  • Neděle: 10 – 18h

Malý svět techniky U6

Jako první jsme navštívili ten menší svět techniky, paradoxně ale právě zde jsme strávili více času. Poté, co si koupíte vstupenky (lze zakoupit malý i velký najednou) dostanete pásky na ruku (jako třeba na dovolené u moře v hotelu) a můžete se vydat vzhůru do expozice – vchod je v 1.patře.

Slečna u vstupu zkontroluje, zda máte zaplaceno a pozve vás do „stanu“, kde se promítá film, jež vás uvede do tématu expozice.

Jelikož je areál v Dolních Vítkovicích, kde je všude kolem vás železo, pak i zde bylo logické, že většina zde vystavených věcí bude také kovová.

Děti si mohou zkusit běhat jako křeček v kole (podobně jako ve vodním parku na Dolní Moravě), uvidíte, jak fungují spalovací motory, zkusíte si přiložit uhlí do kotle, uvidíte, jak vypadají vlákna pod mikroskopem, nebo jak se dříve tkalo na stavu.

Je zde i pěkná historická hračka – podívejte se na video.

Opět jsem zde využil možnost vyfotit areál z vyhlídkové plošiny, kam lze dojet buď výtahem nebo vystoupat po schodech pěšky.

Malý svět techniky Ostrava 5

Z výšky ty exponáty vypadají maličké, ale při bližším pohledu jsou to obři, jako třeba parní lokomotiva nebo ponorka, kterou si osobně můžete také prolézt. Ty prostory v ní jsou celkem malé.

Malý svět techniky Ostrava 21

Zkusíte si obrábět dřevo, vykrajovat tvary z polystyrenu, zvednout se svoji vlastní váhou, vyrazit své jméno do plechové destičky, zahřát pec, vyzkoušet si ovládat výhybky vlaku, rozsvítit pomocí jízdního kola světelné panely, zjistíte, kde a kdy se začal poprvé prodávat benzín a můžete si vyzkoušet najednou na motorku, do auta nebo do hasičského historického vozu.

Malý svět techniky Ostrava 11

V podobných zábavních centrech nesmí chybět i počítače, na kterých si můžete zahrát jak hry nové, tak i ty starší, protože pokud půjdete po šipkách na podlaze, dojdete do patra níže, kde uvidíte staré počítače, a některé dokonce i funkční.

Malý svět techniky Ostrava 13

Je zde i několik mikrofonů, přes které si můžete popovídat z patra do patra a také expozice jak funguje zvuk a světlo. Odtud poté dojdete k místu, kde jsme kupovali vstupenky a dále můžete pokračovat do velkého světa techniky.

Velký svět techniky

Tato expozice je vedle světa malého, před vstupem je pěkná lavička z počítačových dílů – mě jako fandu IT opravdu nadchla :)

Velký svět techniky Ostrava 2

Opět jsme celá rodina, jako vždy a logicky, šli odshora :) Takže jsme si zkusili pár hlavolamů, pomocí rotopedu rozpohybovali autodráhu a dokonce jsem dojel do konce a vyhrál.

Velký svět techniky Ostrava 7

Nejvíc nás ale zaujala pec, kde se dala vyrobit opravdová lžička, kterou jste si mohli nechat.

Video zde

Velký svět techniky Ostrava 10

Dále jsme si zde vyzkoušeli kreslení teplem (pájkou) do dřeva.

Navštivte také: Hornické muzeum Landek Park Ostrava

Je zde také velký „strom“, kterým můžete vevnitř projít a uvidíte, jaká zvířátka žijí v lese.

Velký svět techniky Ostrava 20

Dále zde uvidíte karneval zvířat, Bernoulliho jev, napětí v mýdlových bublinách, podíváte se na zeměkouli shora z patra, zkusíte si jet rychlostí světla na kole, kreslit pomocí elektrod na papírek namočený v soli.

Velký svět techniky Ostrava 22

Dále můžete zahrát na buben pomocí svého tepu, uvidíte jak se vyrábí a tiskne na 3D tiskárně, a další zajímavosti.

Dětský svět

Pro děti do 6 let zde je také zábava, hned vedle „bufetu“ ve Velkém světě techniky. Děti ale máme už vetší, takže jsme nemohli navštívit.

Restaurace

Je škoda, že podobné místo má k jídlu jen několik polévek, jeden guláš s chlebem, párek v rohlíku a obložené housky. Určitě by bylo lepší zde se najíst lépe, chutněji a zdravěji.

Závěr

Je to zde zábava na několik hodin a pokud navštívíte i další atrakce v okolí a vyhlídkové okruhy, pak to máte skoro na celý den.

Web: www.stcostrava.cz – zde zjistíte, kolik stojí aktuální vstupné.

Mapa

Ubytování v Ostravě

Napsat komentář