Švihov – vodní hrad, známý díky pohádce o Popelce

Státní hrad Švihov, který se nachází nedaleko města Klatovy, je vítaným cílem řady turistů z široka daleka. Nachází se ve stejnojmenné obci, kde je také parkoviště pro návštěvníky. Švihov je pozoruhodným dokladem vyspělých fortifikačních metod i líbivou památkou, která láká svým malebným vzhledem.


Vodní hrad vznikl v 15. století a byl zbudován úmyslně na umělém ostrově. Právě jeho umístění je tak výjimečné, hradby jsou totiž z větší části stále obklopeny vodou z blízkého kanálu.

Vodní hrad Švihov – architektura, fortifikace a trocha historie

V dnešních dnech je možné navštívit nádvoří, hradní kapli a některé místnosti interiéru, jako taneční sál, hradní ložnici nebo zbrojnici. Zachovala se také bašta, které se podle jejího vzhledu přezdívá Červená, a do které je rovněž umožněn přístup. Oblíbený prohlídkový okruh nabízí výstup na nejvyšší hradní věž, která slouží jako rozhledna. Zpřístupněny jsou krom toho také některé části hradního podzemí. To, co se naopak nezachovalo, je část hradeb, především z prvního okruhu, který není obklopený vodou. Návštěvník si může všimnout jen zbytků rozbořených zdí z druhé strany areálu, kde se rovněž nachází kaple. Není bez zajímavosti, že hrad byl považován za natolik nedobytný, že to, co se jeví jako následek obléhání, byla záměrná demolice Ferdinanda Habsburského, který nechal pevnost raději poškodit, než aby padla do rukou jeho možných nepřátel. Švihov totiž zavedl v době své největší slávy do obrany  jeden vskutku inovativní prvek. Byla jím možnost v případě ohrožení zatopit okolí hradu i jeho nádvoří z blízkého kanálu. Poté, co nebezpečí pominulo, bylo ale možné vodu zase odčerpat zpět, což bylo na tehdejší dobu opravdu obdivuhodné. Není divu, že hrad třikrát odolal švédskému útoku za třicetileté války.

Švihov Popelka – program pro návštěvníky

Návštěvníkům se nabízí řada prohlídkových okruhů za velmi přijatelné ceny, které se pohybují kolem sta korun. Ty se navíc týkají jen vnitřních prostor, nádvoří a okolí je bezplatné, a i to mnohým může stačit. Už na nádvoří je možné potkat největší legendu Švihova, a to Popelku a další postavy zřejmě nejoblíbenější české vánoční pohádky. Švihov ve filmu  představuje panský statek zlé macechy. Na několika místech se nacházejí figuríny, které připomínají nejznámější scény. Pohádkové Popelce je věnovaný i jeden celý prohlídkový okruh. V areálu se nachází také hradní krčma. A kdo by zatoužil po skutečné romantice, může si za poplatek pronajmout veslici a proplout se ve stínu majestátních švihovských hradeb.

Fotogalerie

Web: www.hrad-svihov.cz

Navštivte také:

Vodní dům Hulice u Zruče nad Sázavou

Napsat komentář