Synagoga v neorománském stylu zdobí nábřeží řeky Veličky v Hranicích


Zajímavý doklad života židovské komunity ve Hranicích na Moravě (Olomoucký kraj) najdete na konci Janáčkovi ulice, v těsné blízkosti Masarykova náměstí. Od řeky vás k ní dovede historické židovské schodiště z počátku 19. století, jehož prostřednictvím vystoupáte až na úroveň městských hradeb.

Novodobá synagoga nahradila původní dřevěnou synagogu ze 17. století. Výrazné průčelí i dřevěný ochoz ženské galerie jí dodává jedinečné kouzlo.

Synagoga Hranice – historie

Synagoga byla postavena v letech 1863 – 1864 podle návrhu architekta Franze Machera. Sloužila nepočetné skupině židovského obyvatelstva (v té době asi 800 osob), jehož původní domy tvořily dnešní Janáčkovu ulici. Postupem času byly nahrazeny modernější zástavbou nových obyvatel města Hranice.

Synagoga Hranice

Židovská komunita, obdobně jako v jiných menších městech, zmizela s příchodem fašistického režimu a počátkem 2. světové války. V roce 1939 došlo o odstranění hebrejského desatera z průčelí synagogy a následující rok byla nuceně ukončena bohoslužebná činnost v jejím areálu. Od roku 1943 sloužila k muzejním a galerijním účelům. V 90. letech minulého století došlo k rekonstrukci a stavebním úpravám synagogy i přístupového schodiště.

Synagoga Hranice 2

Hranické osobnosti židovského původu

Richard Heller (1862 – 1933) – majitel významného textilního závodu, podporoval veřejné aktivity v Hranicích

Aaron Chorin (1766 – 1844) – náboženský reformátor a rabín ve městě Arad (Rumunsko)

Max Wolf (1840 – 1886) – hudební skladatel působící ve Vídni

Baruch Placzek (1837 – 1922) – kazatel, překladatel z hebrejštiny, spisovatel, přírodovědec

Miroslava Sternová (1926 – 1955) – mexická filmová hvězda

Abraham Wolf (1803 – 1865) – starosta místní židovské obce i významný likérník

Současné dění

Dnes se v jejích prostorách nachází galerie, která prezentuje aktuální tvorbu českých a slovenských umělců.

Návštěvníci mají možnost shlédnout výstavu s dílem oceněného českého sochaře, architekta, pedagoga i designéra Václava Ciglera.

Ten se ve své tvorbě zabývá tvorbou předmětů z broušeného optického skla, sakrální architekturou, tvorbou návrhů i realizací svítidel a také šperků.

Synagoga Hranice 4

Synagoga Hranice 3

Přístup k synagoze a otvírací doba

Pokud se vydáte do Hranic vozem, máte možnost zanechat svůj vůz na Parkovišti Masarykovo náměstí nebo na Parkovišti Komenského. Synagoga je přístupná veřejnosti celoročně kromě pondělí v čase od 9,00 hod. do 16,00 hod. a v neděli dokonce do 17,00 hod.

Web: www.muzeum-hranice.cz/budovy/synagoga

Související

Zámek Hranice na Moravě je renesanční klenot