Syslí louka na Radouči v Mladé Boleslavi

Pokud to nemáte daleko do Mladé Boleslavi, můžete strávit příjemné odpoledne v přírodním parku Radouč. Tady na maloplošném chráněném území připomínajícím prérijní planinu žije sysel obecný. Jinak řečeno, od jara do konce léta zde můžete pozorovat stovky zvědavých, čiperných zvířátek.


Syslí louka Radouč Mladá Boleslav

Na vyprahlé louce, hned vedle sídliště, žije tenhle maličký hlodavec, který svojí roztomilostí zaujme nejen děti, ale získá si i dospělé. Pískáním a panáčkováním si přímo říkají o pozornost. Za roky soužití v těsném sousedství s lidmi ztratili svoji přirozenou plachost, a tak se odváží přihopkat k vám až na dotek. Naučili se nás lidi brát jako někoho od koho nebezpečí nehrozí.

Mějte ale pořád na paměti, že je to ale divoké zvířátko a ne domácí mazlíček.

Stačí se posadit a počkat. Malinkatí syslíci, vzdálení příbuzní pozemních veverek, patří mezi kriticky ohrožené druhy české přírody. Mladoboleslavská kolonie syslů tomu však moc nenasvědčuje. Dle odhadu tady žije několik tisíc těchto roztomiloušů, a tak tato kolonie patří k největším v České republice.

Čím se živí sysel

Většinu jeho potravy tvoří rostliny a semena, ale nepohrdne ani drobnými živočichy, hmyzem a vyjímečně například i ptačími vajíčky.

Krmení zdejších syslů

Až vyrazíte na seznámení se sysli, mějte na paměti, že tato zvířátka se nesmí krmit! Ono to svádí, nabídnout jim pamlsek, ale můžete jim tím spíše uškodit a ohrozit je na životě. Přirozené potravy mají na svém teritoriu dost.

Stačí tedy, když si zabalíte deku, občerstvení jen pro sebe a třeba fotoaparát a můžete strávit fajn den s těmito panáčkujícími, věčně pískajícími chlupáčky.

Jsem si jistá, že tento výlet na syslí louku určitě nezůstane u jedné návštěvy a že se za těmito zvířátky určitě ještě někdy vrátíte. Na opačném konci syslí louky než je sídliště, můžete obdivovat za lesíkem skalní útesy s vyhlídkou na řeku Jizeru.

Pro děti jsou k dispozici nedaleko dvě dětská hřiště s množstvím prolézaček, takže nehrozí, že by se vám dítka byť jen na chvíli nudily.

Parkování

Na sídlišti v ulici Svojsíkova je parkoviště podél domů, takže zde je možné auto nechat, případně nedaleko odtud kousek od fotbalového stadionu v ulici Na Radouči lze také zaparkovat. Přírodní rezervace Radouč je hned vedle.

Fotogalerie

Co navštívit v Mladé Boleslavi:

Napsat komentář