Tábor – jihočeské město plné zajímavostí

Město Tábor vybudované husity v roce 1420, nese název podle stejnojmenné biblické hory. Je umístěno v Jihočeském kraji ve velmi výhodné poloze. Celá oblast nejevila ve starověké historii žádné známky výjimečnosti, avšak středověk a počátky novověku sebou přinesly výrazné změny.


Město Tábor

Návštěva tohoto místa vás svými prostory a památkami přivede do dávných dob a okouzlí nejednou zajímavostí. První pohled jednoznačně upoutají dominantní hradby, které naznačují, že město v minulosti potřebovalo ochranu. Uvnitř jejich zdí můžete procházet úzkými středověkými uličkami. Zachovaný je zde z velké části také původní půdorys, takže vás mimo uliček čekají různá zákoutí nebo naopak široké prostory tam, kde byste je sotva čekali.

Město Tábor 1

Náměstí a radnice

A nyní už pár informací k samotnému náměstí, které je turisticky nejzajímavější. Městská radnice vystavena v pozdním období gotického slohu klame svým vzhledem. Ačkoli se může zdát, že si zachovala svou původní podobu ve velmi  obdivuhodném stavu, pravda je jiná. V průběhu doby barokní proběhla přestavba a původní vzhled byl radnici navrácen až v pozdním devatenáctém století.

Město Tábor 2

Jedná se o město se silně věřícím obyvatelstvem v dobách středověku. Na náměstí tedy nechybí ani gotický kostel jehož interiér stojí za shlédnutí hlavně díky pozdější barokní výzdobě.

Město Tábor 3

Osobu, po které je pojmenováno náměstí najdeme na pomníku před kostelem. Mohutná socha Jana Žižky z Trocnova vzpomíná na husitské výboje a hlavně na vznik města.

Navštivte: Památník Jana Žižky z Trocnova

Nejen středověkou architekturu lze obdivovat z centrálního náměstí, ale také sochařské umění renesance, a to na kašně z roku 1567.

Město Tábor 4

Pro milovníky expozic je zde v nabídce návštěva vyhlídkové věže, husitského muzea a pro ty nejmenší Muzeum Lega. To je pěkné i v Praze a jmenuje se Muzeum kostek.

Přírodní památky

Tábor dokonce překypuje i přírodními památkami. Nádrž tábor, řeku Lužici a další krásy můžete obdivovat na hradební vyhlídce. Budete-li po celodenním výletu unaveni jistě vás potěší široká nabídka restaurací a občerstvení. Na náměstí ale i ve skrytých uličkách objevíte orientální nebo českou kuchyni a dále také mnoho kaváren, cukráren a také muzeum čokolády a marcipánu.

Město Tábor otevírá své brány dnes již každému, a proto si nenechte utéct šanci a vydejte se objevovat středověké krásy buď sami nebo klidně s celou rodinou!

Ubytování v Táboře

Zajímavosti v okolí:

Napsat komentář