Tajemné jezero Titicaca – svědek vzniku Incké civilizace

Pokud se ve vašem cestovním deníku objeví jihoamerické Peru jako cílová destinace, měli byste mít jasnou představu o tom, co hodláte v v tomto státě navštívit. Kromě hlavního města Limy věnujte pozornost také starobylému inckému městu Machu Picchu (Makču Pikču) ukrytému vysoko v horách.


Národní park Manů vás provede amazonskou pánví, kaňon Colca vám umožní nahlédnout do přirozeného prostředí kondora andského. Peru se může pochlubit také nejkrásnější horou světa – Alpamayo, která je oblíbenou destinací horolezců. Oblíbeným výletním místem je rovněž jezero Titicaca.

Jezero Titicaca

Jezero Titicaca 2

Jezero Titicaca 3

Jezero Titicaca zajímavosti

Nejvýše položené horské jezero se nachází na pomezí Peru a Bolívie v neuvěřitelné výšce 3812 metrů. Zaujímá plochu téměř 8300 km². Teplota vody odpovídá nadmořské výšce a pohybuje se v průměru kolem 13 °C.

TIP: Největší jezera světa podle rozlohy

Co se týče údajů ohledně jeho hloubky, ta se v různých místech jezera liší. V průměru je to 140 – 180 m, ovšem v některých místech jeho hloubka dosahuje až neuvěřitelných 280 m. Jezero slouží pro turistické účely a je na něm provozována komerční lodní doprava.

Jezero Titicaca 4

Jezero Titicaca 5

Turistický ruch na jezeře

Jeho nádheru přichází každoročně obdivovat tisíce návštěvníků, kteří mají možnost nahlédnout do života jeho obyvatel. Ti tráví svůj život na přírodních i uměle vytvořených rákosových ostrovech.

Průvodci inckého původu umožňují návštěvníkům transport mezi obydlenými rákosovými ostrůvky na klasických člunech i tematických plavidlech z rákosí. Na jezeře se nachází 41 menších i větších ostrůvků zhotovených z rostliny totora.

Jezero Titicaca 6

Jezero Titicaca 7

Jezero Titicaca 8

Na co se můžete těšit?

Kromě jízdy po hladině jezera si můžete naplno užít možnost vstoupit na rákosové ostrovy a zblízka poznat jejich kouzlo. Čekají vás domy zhotovené z rákosu, malé rozhledny, ručně vyšívané tematické dečky i keramika.  Ostrůvky referují o životě místních obyvatel, o jejich zvycích i kultuře.

Jezero Titicaca 9

Jezero Titicaca 10

Vydejte se do města Puna za inckých folklorem

Za zmínku stojí také město Puno, které se nachází na severozápadním břehu jezera Titicaca. Vstupní bránu do incké folklorní metropole tvoří skalnaté pobřeží.

Puno vás nadchne příjemnou a poklidnou atmosférou, seznámí vás s místními zvyklostmi, folklorem i netradičními trhy. Nadšení turisté se mohou vydat také ke starobylým katedrálám.

Město Puno Město Puno 2

Další články z Jižní Ameriky:

Napsat komentář