Tajemný hrad Chlum u Turnova


Možná máte pocit, že Český ráj už vás nemůže ničím překvapit a nemá co nového nabídnout. Právě pro ty z vás, a nejen ty, je tu jeden skrytý poklad. Jedná se o zbytky skalního hradu Chlum. Ten se nachází nedaleko města Turnov.

Kozlov zřícenina

Chlum stával na vrchu Kozlov a podle názvu tohoto vrchu ho tak někteří i nazývají. Jsou z něj dochovány pouze vytesané objekty do skal a zbytky opevnění. Od roku 1964 je chráněn jako kulturní památka.

Hrad Chlum
Hrad Chlum

Historie

Na základě archeologických nálezů je dokázáno již pravěké osídlení, kdy zde nejspíše stálo neopevněné sídliště. Ale historie samotného hradu je celkem nejasná. Zakladatelé byli nejspíše z rodu Markvarticů. První zmínka o místním hradu pochází z roku 1353. Jako majetek rodu Valdštejnů byl ještě v témže století pro svoji nevyužitelnost opuštěn a zchátral.

Procházka kolem Chlumu

Na Chlum se můžete dostat po žluté turistické značce buď z obce Kacanovy nebo z obce Všeň. Připravte se na menší kopec na začátek. Odměnou za pokořené síly vám bude překrásný výhled do krajiny z Raisovy vyhlídky, která je hned vedle zbytků hradu.
Ti, co se vydají na výlet z obce Kacanovy, můžou pokračovat po žluté až k přírodní památce Vústra, která je chráněná díky svému mokřadnímu biotopu. Ten schovává například violku bahenní, ledňáčka říčního nebo mnohé druhy obojživelníků. Podél rybníku se pak lze vydat zpátky do Kacanov. Z obce Všeň je tato přírodní památka po cestě na hrad.

Výhled z Raisovy vyhlídky
Výhled z Raisovy vyhlídky

Proč právě Chlum?

Tento hrad je i pro rodáky z Českého ráje tajemstvím, možná právě proto, že historicky není zas tak významným sídlem. Pravděpodobně při svém výletu nepotkáte ani živáčka anebo pouze místní, co se jdou projít po okolí. Prostory hradu jsou dobře dostupné. Při jejich návštěvě můžete mít pocit, že jste spíš v bludiště nebo na prolézačce pro dospělé než na bývalém panském sídle. Pomyslnou třešničkou tohoto výhledu je pak Raisova vyhlídka a přírodní památka Vústra, která z tohoto výletu udělá komplexní zážitek.

Přírodní památka Vústra
Přírodní památka Vústra

Kam v okolí:

Napsat komentář