Techmania Science Center Plzeň zaujme děti i dospělé


Není lepší volba, kam s dětmi, pokud venku prší, než navštívit Plzeň a zdejší centrum Techmanie. Samozřejmě sem můžete vyrazit na výlet i v případě hezkého počasí.

Dovolená na Šumavě se letos moc nepovedla, jak co se týče hezkého počasí, tak i teplot, které byly nad 20C jen v den kdy jsme přijeli a když jsme odjížděli, ten skoro týden mezitím bylo spíše jen 15C a jednou i jen stupňů 8. A právě v tento den jsme jeli z Prachatic do Plzně, i když to je cca 130 km a 2 hodiny cesty. Jak se dočtete dál, rozhodně se to vyplatilo a jel bych znovu.

Pokud jste již na tomto webu četli článek o IQ landii v Liberci a libereckém IQParku, v plzeňské Techmanii je v podstatě skoro to samé, jen vše najdete v jednom patře – v přízemí, v patře prvním je vstup a restaurace. V Liberci je pater 5.

V Plzni jsou veškeré exponáty rozloženy řekl bych na větší ploše, některé podobné, některé nové, které jsme ještě neznali.

TIP: Jste-li z Moravy a nechce se vám cestovat až do Plzně, můžete navštívit podobné centrum Svět techniky v Ostravě , Vida! v Brně a v Olomouci Pevnost poznání, což je něco podobného, ale v menším.

Techmania Plzeň vstupné – ceník – rezervace – program

Můžete si koupit pouze vstup do Techmanie – rodinná vstupenka za 470kč nebo přikoupit ještě vstupenky do 3D Planetária. To ale doporučuji rezervovat na webu, protože zde bylo na nejbližší promítání plno a další bylo až v 16:45.

My přijeli ve 12h a odjížděli po 16h, takže ještě hodinu navíc zde čekat na film a pak jet 2h domů by bylo dost unavující.

Co uvidíte v centru Techmania v Plzni

Jelikož je Plzeň městem, kde se vyrábí a vyráběla část automobilů (a vlaků) Škoda, v expozici výstava lokomotiv i vitrín s vlaky Čd.

Hned u lokomotiv je areál pro malé sportovce, kde si děti mohou jak zaskákat do dálky nebo proběhnout na dráze  – sprint.

Malé děti si zde užijí zábavu ve hradu nebo na klouzačce, tyto dvě atrakce jsou pro děti od 3 do 8 let, větší se zabaví na jiných atrakcích.

Voda je zábava pro malé i velké, takže té zde je také dost a můžete experimentovat, jak je libo. Protože se jedná o centrum, kde by se i něco měly děti naučit, je zde několik stanovišť, kde lze vidět a vyzkoušet pokusy s elektřinou, také uvidíte a uslyšíte, jak se přenáší zvuk, světlo, nebo již zmíněná elektřina pomocí propojení s vaším tělem :) To je zajímavá expozice, ale nebojte, nebrní to.

Zátopkovy nohy zde nesmí chybět – video

Dozvíte se, jak některé věci v domácnosti fungují, což je vidět na názorné ukázce – např. je možné si spláchnout napůl rozřízlé wc a vidět, jak voda teče skrz, řez wc jen tak neuvidíte, zajímavé.

Se vzduchem je zde také pár pokusů, například když přiložíte polystyrenovou desku na takový jakoby vysavač a postupně snižujete proud vzduchu až tato deska spadne.

Na co se ještě těšit v centru Techmanie

  • planetárium a hvězdárna
  • v techmania nechybí ani gyroskop

Dětem se také líbilo, když si sedli naproti sobě u modrého nafouknutého balonu a i když šeptaly, vše bylo slyšet, jak se přenáší zvuk a hlas. A také v této části je velká trubka vedoucí až k jídelně, kde můžete vevnitř otevírat a zavírat klapky a mluvit do této roury a slyšet, jak se rozléhá zvuk.

Také zde lze chytat rybičky pomocí prutu, na jehož konci je magnet, zde bylo také stále „narváno“.

Synovi se líbila atrakce s pizzou, kde si seberete několik destiček „jako pizza“ a potom, co vyjdete několik schodů, zazvoníte a postupně je vhodíte do dveří – jako pizza man.

Co ale byla řekl bych  zdejší největší pecka, bylo zrcadlo, kde z jeho zadní části jste prostrčili hlavu a fotka vypadala, jako byste byli součást jídla na talíři :)

Sami se podívejte na fotky.

Restaurace aneb kde se zde najíst

Jídelna – k čemu bych to připomněl, jako kdybyste měli parkoviště pro 100 aut, ale přijelo jich 150.

Když sem přijde hodně lidí, ale míst k sezení je málo, pak je asi trošku problém. Mám pocit, že to řešili tak, že prostě záměrně nechávali lidi ve frontě čekat, protože pak nakonec i došly nože a kdybychom opravdu nečekali v té frontě snad 30 minut na jídlo, tak bychom se jich asi nedočkali. Naštěstí jich pár stihli donést čistých, tak jsme nemuseli jíst maso lžící jako někteří před námi (to bych si připadal jak na vojně). Jídelna je docela velká, takže si sednete v pohodě.

Jídelní lístek

Jídlo celkem dobré, na výběr 2 polévky a 5 hotovek, než na nás ale přišla řada, už 2 jídla nebyla, takže zbylo jen maso s knedlíkem, nudle s mákem a maso (řízek) s americkým bramborem. Jídelníček si prohlédněte ve fotogalerii.

Ještě si lze objednat ze stálé nabídky řízek nebo smažený sýr.

Jinak ale kromě té půl hodinové fronty nemám výhrad, jídlo bylo dobré, dokonce i teplé, což mnohdy nebývá zvykem a hlavně nabídka lepší než v Liberci, kde bylo pouze smažené = nezdravé.

Strávili jsme zde 4 hodiny a rozhodně by se dalo i pobýt déle, pokud budete vše po jednom pečlivě prozkoumávat.

Určitě je skvělé, že tato zábavná vědecká centra v České republice rostou a děti se něco naučí formou, která je pro ně jak dělaná. Kdo pojedete přes Plzeň, a budete mít s dětmi pár hodin čas, určitě je Techmania výborné místo, kde prožít pár hodin, něco se přiučit a ještě se pobavit.

Otevírací doba

Provozní doba je denně 10 – 18h, v sobotu 10 – 19h.

Techmanie na mapě online + adresa

Kudy do Techmánie ukáže tato mapa – plánek.

Parkování

Kdo dorazí autem, místa je zde dost na parkovišti a je možné parkovat ve 2 patrech. Vchod do tohoto centra je hned vedle.

TIP: Pokud vám ještě zbyde čas, nebo zde máte u Techmania i ubytování, doporučuji navštívit i Zoo Plzeň a Dinopark.

Otázky, které vás zajímají

Kde najdu v Plzni Techmanii

Podívejte se výše, kde je mapa Plzně.

Techmania plánek

Ve fotogalerii si jej můžete prohlédnout.

Pro jak staré děti je toto centrum

Protože zde je dost expozic, kde si děti vše mohou na vlastní oči a uši vyzkoušet a někde jsou návody popsané, takže ideálně bych Techmania science center v Plzni doporučoval pro děti 6+, ale samozřejmě i menší si zde vyhrají. Byly tu i maminky s kočárkem, s tím zde problém není jezdit po celém areálu. Ale dle mě děti 1-2 leté si zde moc neužijí. Veškeré menší „herny“ jsou od 3 do 8 let.

Berou v Techmanii karty

Ano, platil jsem kartou lístky – vstupné a i oběd v restauraci. V dnešní době už by měla být platba kartou samozřejmostí všude.

Na jak dlouho je prohlídka v Techmanii

Záleží na tom, jak dlouho se u každé „atrakce“ zdržíte, počítejte minimálně 3 hodiny, ale pokud navštívíte i planetarium a dáte si zde oběd, pak to je klidně i 5-6 hodin.

Autobusem do Techmanie

Vstup z ulice U Planetária, MHD Zastávka Techmania (15, 17, 18, 22).

Za vysvědčení do Techmanie zdarma

V roce 2015 bylo možné jít na konci školního roku zadarmo do tohoto centra. Zda to platilo i v roce 2016 nebo bude platit nadále na webu není uvedeno.

Vstupenky – sleva

Pro školy jsou poskytovány slevy, každý žák zaplatí pouze 50 kč a učitelé mají vstup zdarma.

Fotogalerie

Web: www.techmania.cz

Diskuse

Byli jste v tomto centru také? Líbilo se vám zde? Podělte se o svůj názor v komentářích pod článkem.

Ubytování v Plzni

Napsat komentář