Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici ukáže kočár bez koní, slovenskou strelu, motorové saně, akrobatický dvouplošník, nebo expediční vůz ošlehaný větrem pouště. Pokud máte právě chuť na technickou delikatesu, v muzeu Tatra Vám jich naservírují přes šedesát a navrch ještě přidají nepřeberné množství motorů, modelů a technických unikátů jako dezert.


Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - Tatra 87

Do muzea Tatry v Kopřivnici, které funguje od roku 1997, jsme se vypravili v rámci týdenního pobytu v Beskydech i s naším rok a půl starým synem.

Navštívit můžete i nedaleké město Štramberk.

Hned před vchodem nás ohromil motorový vůz řady M 290.0 zvaný Slovenská strela, který svůj provoz zahájil v roce 1936 a svým unikátním designem opravdu přidává muzeu na atraktivitě. Muzeum bylo snadno přístupné i s kočárkem, a tak jsme mohli ponořit rovnou do historie.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - slovenská střela

Museum Tatra Kopřivnice

Velice se nám líbilo, že muzeum je rozčleněno od nejstarších modelů až po ty nejnovější, takže můžete zažít technický pokrok opravdu na vlastní kůži. Od prvního automobilu Rakousko-Uherska z roku 1897 jménem „Präsident“, přes závodní a vojenské vozy, až po technické vymoženosti a unikáty, jako například prototyp aerosaní Tatra V 855 z roku 1942, který byl objednán německým Wehrmachtem. Stále se bylo na co dívat.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - president

TIP: Nenechte si ujít i návštěvu Národního technického muzea v Praze a také to v Brně.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - arerosaně v 855

Díky audiovizuálním boxům, které poskytují doplňující informace, fotografiím výrobků, které se nepodařilo zachovat, a dalším vystaveným motorům, trofejím či designérským perličkám jsme v muzeu strávili necelé 3 hodiny. Nejvíce nás okouzlil akrobatický dvouplošník TATRA T-131 z roku 1936. Tento téměř 400 Kg vážící letoun si jen tak visí v hlavním prostoru muzea a z vrchního ochozu máte pocit, že i vy cítíte poryv větru od jeho vrtule.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - dvojplošník t 131

Technické muzeum Kopřivnice je celkově skvěle vybaveno a díky jeho rozčlenění na jednotlivé etapy se v něm snadno orientujete.

Komu by se nechtělo číst dodatkové tabule k jednotlivým exponátům, může si objednat průvodce. Ten se však musí rezervovat alespoň 10 dní předem. Na objednání je i prohlídka pro nevidomé, kde jsou zpřístupněny některé exponáty. (Lze také objednat průvodce v Anglickém a Německém jazyce.)

V expozicích je možné využít Wi-Fi a milovníci chytrých telefonů mohou čerpat dodatkové informace i pomocí QR kódů. Pro děti od 6 do 15 let jsou zde připraveny 2 pracovní sešity, které je hravou formou seznámí s muzeem a jeho exponáty. Návštěvu si zde vychutná opravdu celá rodina.

Čtěte: Seznam muzeí historických aut v Čr.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Otevírací doba

Muzeum je otevřeno celoročně od úterý do neděle včetně státních svátků. V pondělí je zavřeno.

Vstupné

Jaký je aktuální ceník vstupného zjistíte na webu www.tatramuseum.cz

Kdo by si chtěl prohlídku ještě okořenit trochou sportovní historie, může také navštívit expozici Dany a Emila Zátopkových, nebo si pořídit nějaký pěkný suvenýr v místním skvěle vybaveném obchůdku.

Návštěva Technického muzea Kopřivnické Tatry je zkrátka nevšedním zážitkem, na který budeme dlouho vzpomínat a určitě se sem rádi vrátíme.

Mapa

Ubytování Kopřivnice

Napsat komentář