Technické muzeum Tatra Kopřivnice


Technické muzeum Tatra v Kopřivnici ukáže kočár bez koní, slovenskou strelu, motorové saně, akrobatický dvouplošník, nebo expediční vůz ošlehaný větrem pouště. Pokud máte právě chuť na technickou delikatesu, v muzeu Tatra Vám jich naservírují přes šedesát a navrch ještě přidají nepřeberné množství motorů, modelů a technických unikátů jako dezert.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - Tatra 87

Do muzea Tatry v Kopřivnici, které funguje od roku 1997, jsme se vypravili v rámci týdenního pobytu v Beskydech i s naším rok a půl starým synem.

Navštívit můžete i nedaleké město Štramberk.

Hned před vchodem nás ohromil motorový vůz řady M 290.0 zvaný Slovenská strela, který svůj provoz zahájil v roce 1936 a svým unikátním designem opravdu přidává muzeu na atraktivitě. Muzeum bylo snadno přístupné i s kočárkem, a tak jsme mohli ponořit rovnou do historie.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - slovenská střela

Velice se nám líbilo, že muzeum je rozčleněno od nejstarších modelů až po ty nejnovější, takže můžete zažít technický pokrok opravdu na vlastní kůži. Od prvního automobilu Rakousko-Uherska z roku 1897 jménem „Präsident“, přes závodní a vojenské vozy, až po technické vymoženosti a unikáty, jako například prototyp aerosaní Tatra V 855 z roku 1942, který byl objednán německým Wehrmachtem. Stále se bylo na co dívat.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - president

TIP: Nenechte si ujít i návštěvu Národního technického muzea v Praze a také to v Brně.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - arerosaně v 855

Díky audiovizuálním boxům, které poskytují doplňující informace, fotografiím výrobků, které se nepodařilo zachovat, a dalším vystaveným motorům, trofejím či designérským perličkám jsme v muzeu strávili necelé 3 hodiny. Nejvíce nás okouzlil akrobatický dvouplošník TATRA T-131 z roku 1936. Tento téměř 400 Kg vážící letoun si jen tak visí v hlavním prostoru muzea a z vrchního ochozu máte pocit, že i vy cítíte poryv větru od jeho vrtule.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - dvojplošník t 131

Muzeum je celkově skvěle vybaveno a díky jeho rozčlenění na jednotlivé etapy se v něm snadno orientujete.

Komu by se nechtělo číst dodatkové tabule k jednotlivým exponátům, může si objednat průvodce. Ten se však musí rezervovat alespoň 10 dní předem. Na objednání je i prohlídka pro nevidomé, kde jsou zpřístupněny některé exponáty. (Lze také objednat průvodce v Anglickém a Německém jazyce.)

V expozicích je možné využít Wi-Fi a milovníci chytrých telefonů mohou čerpat dodatkové informace i pomocí QR kódů. Pro děti od 6 do 15 let jsou zde připraveny 2 pracovní sešity, které je hravou formou seznámí s muzeem a jeho exponáty. Návštěvu si zde vychutná opravdu celá rodina.

Čtěte: Seznam muzeí historických aut v Čr.

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Otevírací doba

Muzeum je otevřeno celoročně od úterý do neděle včetně státních svátků. V pondělí je zavřeno.

Vstupné

Jaký je aktuální ceník vstupného zjistíte na webu www.tatramuseum.cz

Kdo by si chtěl prohlídku ještě okořenit trochou sportovní historie, může také navštívit expozici Dany a Emila Zátopkových, nebo si pořídit nějaký pěkný suvenýr v místním skvěle vybaveném obchůdku.

Návštěva Technického muzea Kopřivnické Tatry je zkrátka nevšedním zážitkem, na který budeme dlouho vzpomínat a určitě se sem rádi vrátíme.

Mapa

Ubytování Kopřivnice

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář