Tel Aviv (se) baví. Navštivte také Izrael

Izrael je opravdu pozoruhodný stát. Asi každý jej zná jako válkou sužovanou svatou zemi, ve které naleznete biblická místa jako Jeruzalém, Nazareth či Betlém. I k těm se časem v našich článcích dostaneme, ale dnes bych vás chtěla seznámit s metropolí Izraele – Tel Avivem.


Městem, které je diametrálně odlišné od toho, co si představujete při vyslovení slov svatá země. Ne nadarmo se říká, že „zatímco Jeruzalém se modlí, Tel Aviv se baví“.

Tel Aviv – Izrael

Tel Aviv je poměrně mladé město, které vyrostlo na předměstí přístavního městečka Old Jaffa. Tel Aviv však brzy Old Jaffu předrostl a nyní je moderní metropolí se vším, co k tomu patří.

Plážová promenáda - Tel Aviv - Izrael

Kromě bělostných, perfektně udržovaných nekonečných pláží, zde můžete spatřit okázalé mrakodrapy (momentálně jich je 50 a dalších 30 je ve výstavbě), sídla nejvýznamnějších finančních institucí, ústředí důležitých národních i mezinárodních orgánů a velvyslanectví.

Pobřeží - Tel Aviv - Izrael

Ve městě samozřejmě nechybí ani luxusní hotely, restaurace, bary, módní butiky a taxíky na každém rohu.

Pro koho je Tel Aviv?

Ačkoliv se nyní bude zdát, že je jen pro businessmany a plážové povaleče, není to tak úplně pravda. Tel Aviv je pro každého. Turisté, kteří přijeli za odpočinkem a zábavou si mohou vychutnávat koktejl v baru nebo na pláži před svým pětihvězdičkovým hotelem a my ostatní, co máme rádi poznávání, se můžeme vypravit do centra, kde se ve stínu mrakodrapů a luxusních budov tísní také malé krámky s lokálními surovinami, typická izraelská bistra a kavárničky  s předzahrádkami, krásné parky s bohatou flórou i faunou a spousta dalších zajímavostí. 

Pobřeží 2 - Tel Aviv - Izrael  

Tel Avivem na kole!

Skvělé je zde to, že na každém rohu je možnost půjčit si kolo. Je to nejrychlejší a nejlevnější způsob, jak procestovat celé město a vychutnat si ty božsky rovné a perfektně značené cyklostezky napříč celým městem, ale také podél pobřeží.

Cyklostezky - Tel Aviv - Izrael

Pokud se na to fyzicky necítíte, je možné si půjčit motorizované kolo, koloběžku nebo dokonce skateboard. Popravě – mají je tu snad úplně všichni místní. Poctivě zde„šlapou“ jen turisti. Některá ubytování nabízejí i půjčení kol zdarma.

Kam se vydat?

Tak hurá, nasedat a vzhůru do města. A co vše tady můžete vidět?

Bílé město –  vyloženě historické památky v Tel Avivu sice nenalezne, je zde však unikátní soubor budov  postavených mezi 20. – 50. léty v architektonickém stylu Bauhaus, který sem přinesli němečtí Židé.  Tento soubor budov zvaný „Bílé město“, čítající více než 5000 staveb, byl v  roce 2003 dokonce zapsán na seznam UNESCO.

Dizengoff square – jedná se o jedno z hlavních Tel Avivských náměstí uprostřed tzv. Bílého města. Náměstí je kruhového tvaru s fontánou a je od svého vzniku ústředním bodem města.

Masaryk square – jen pár „šlápnutí do pedálů“  od Dizengoff square leží Masarykovo náměstí.

Masarykovo náměstí - Tel Aviv - Izrael

Narazili jsme na něj náhodou a objektivně vzato, není náměstí vlastně vůbec ničím zajímavé. Tak nějak vlastenecky vás však zahřeje ten hrdý pocit na duši, když víte, že tento kousek města by vystavěn na počest našeho prezidenta, který ve 20. letech minulého století navštívil Svatou Zemi a podpořil ambice židovského národa mít svůj vlastní stát.

Tržnice Ha Carmel – místem, které musí navštívit hladovec, je největší místní tržnice Ha Carmel – síť několika uliček, kde naleznete vše od čerstvého ovoce, koření, až po drogerii a oblečení.

Baklava - Tel Aviv - Izrael Trh - Tel Aviv - Izrael

Dá se tady velmi dobře a levně najíst (což je jinak celkem kumšt).  Na každém rohu zde natrefíte na tradiční falafel, hummus, tahini, kebab a švarmu. Masové pokrmy jsou tradičně košer. Ze sladkých jídel nezapomeňte ochutnat chalvu a ořechový koláč zvaný baklava.

Park Ha Jarkon – cyklostezka vás dovede i do parku Ha Jyrkon, pojmenované po řece, která jím protéká. Park nabízí rozmanité příležitosti k trávení času – od pikniků a klasických procházek (v našem případě projížděk) po obou stranách řeky, kdy můžeme obdivovat botanickou zahradu, voliéry či  minizoo, až po adrenalinové zážitky na lezecké stěně a ve skateparku.

Ha Yarkon na kole - Tel Aviv - Izrael

Srdce kulturně založeného turisty jistě zaplesá také nad zříceninou mlýna a kamennou plastikou, která připomíná Stonehenge.

Ha Yarkon - Tel Aviv - Izrael

Po cestě zpět z parku se můžete projet po stezce podél pláží. Je to nádherný zážitek, obzvláště pak před setměním, kdy už jsou pláže vylidněné.

Šabat aneb konec zábavy

Při plánování všech výletů dejte pozor na tradiční židovský svátek Šabat. Ten je každý týden vždy od pátečního do sobotního setmění. V této době jako by se zde zastavil čas – vše je zavřeno, všude je ticho, nejezdí téměř žádná auta ani hromadná doprava (dokonce ani ta na letiště). Pokud se budete potřebovat někde dostat, jedinou možností je buď kolo nebo taxík, řízený nežidovským řidičem. A těch je jen pár. Doporučuji si podle toho naplánovat také přílet a odlet.

Booking – ubytování v Tel Avivu

Dovolená a zájezdy do Izraele

Napsat komentář