Návštěvník by neměl čekat hrad jako takový, nemá totiž status zřícenina pro nic za nic. Když totiž někdy v 16. století zanikl, nebyl již nikdy obnoven a o jeho současnou podobu se zasloužili hlavně archeologové a dobrovolníci v posledních letech.
Obsah článku
Templáři v Čechách
Snad každý už někdy slyšel o tajemném rytířském řádu templářů, který za záhadných okolností získal moc po celé Evropě a za stejně zvláštních okolností zase zmizel. Tento řád nedává spát odborníkům ani laikům, a i po více než sedmi stech letech nepřestává inspirovat řadu umělců, filmařů a spisovatelů. Daleko méně se však ví, že templářský řád působil i na našem území. Kromě známější zaniklé komendy v Čejkovicích (kde jsou ještě dnes jejich vinné sklepy) se jedná také o hrad Templštejn, který se nachází nějakých třicet kilometrů jižně od Brna.
Kudy k hradu
Prvně je vhodné zdůraznit, že až na hrad se nedá dostat autem a přinejmenším poslední část je nutné absolvovat pěšky. Navíc zde není parkoviště, a proto bude nutné nechat auto buď v nejbližší vesnici nebo u cesty pod hradem. Pro odvážnější je možné doporučit trasu vycházející z města Ivančice, která vede podél řeky Jihlavy. Cesta je to sice delší, ale prochází malebnou přírodou, zalesněnými údolími, a to většinou po dobře udržovaných stezkách. K hradu je možné dorazit ze dvou stran, buď od řeky nebo z opačné strany z lesa. Výstup na zalesněný kopec může být poměrně náročný kvůli těžkému terénu; pro rodiny s malými dětmi a starší návštěvníky je vhodnější pravděpodobně druhá možnost, která je pohodlnější, vede po udržované lesní cestě, a hlavně nepřekonává takové převýšení.
Templštejn
I přes absenci jakýchkoli vnitřních prostor nabízí malebné scenerie zelení zarostlých rozvalin, rozbořených zdí, zřícených průchodů a pozůstatků věží. Hrad je skutečně rozlehlý, vedou po něm úzké pěšinky, které mohou být však opět docela zrádné. V areálu se nachází informační tabule, které mohou poskytnout více informací. Je volně přístupný bez omezení a poplatků.
Návštěvníky je nejvíc vyhledávaná „rozhledna“, jedná se o vyvýšené místo hradu nad řekou, zbavené stromů, takže je možné vidět daleko do krajiny. Rozhledna je volně přístupná z prvního nádvoří po dostavěných dřevěných schodech. Velkou výhodou Templštejna, která vyvažuje chybějící sociální zařízení nebo občerstvení, je jeho poloha, která vylučuje jakékoli davy návštěvníků tolik typické pro české hrady a zámky. Na hradě pravidelně probíhají nejrůznější rekonstrukce a archeologické výzkumy, takže je možné dozvědět se zajímavosti z první ruky přímo od odborníků.
Především v letním měsících je zde navíc možné zastihnout i „skutečné templáře“, na hradě se totiž pořádají bitvy a akce pro děti, takže si návštěvník může odnést i nevšední zážitek.
Fotogalerie
Přečtěte si ještě