Teplice nad Bečvou – významné lázně nedaleko Přerova


Lázeňské městečko Teplice nad Bečvou se rozkládá nad řekou Bečvou, tekoucí z Beskyd. Městečko leží v dolině mezi pohořím Beskydy a Jeseníky. Tato malebná oblast se nazývá Moravská brána.

Lázně Teplice nad Bečvou

Obec se původně jmenovala Zbrašov a první zmínky o ní se objevily v písemnostech z roku 1328. V obci vyvěrají minerální prameny. Proto se stala skvělou destinací pro zřízení lázní.

Pokud by vás zajímalo, co se léčí v těchto lázních, pak se jedná především o kardiovaskulární choroby.

V objektu lázní jsou tři lázeňská sanatoria

  • Bečva
  • Moravan (hotel)
  • Janáček (lázeňský dům)

Jejich budovy jsou postaveny ve funkcionalistickém stylu. Hlavní budově, která se nachází na nábřeží řeky, vévodí kolonáda, kde se můžete občerstvit, nakoupit si suvenýry nebo posedět v kavárně. Na tu navazují z každé strany dva minerální prameny, Galašův pramen a Kropáčkův pramen. Třetí minerální Jurikův pramen se nachází na kopci nad hlavními budovami. Obsah minerálních látek je zobrazen na ceduli u každého pramene.

TIP: Zámek Přerov – muzeum učitele národů i galerie

Po malé obci Teplice nad Bečvou jsou rozmístěny lázeňské domy v různých architektonických stylech, které spojuje rozsáhlý park, v němž se nachází fontána a krásné poetické sochy.

Teplice nad Bečvou - socha

Díky řece a okolním lesnatým pahorkům zde vždy panuje velmi příjemné klima. V letních měsících se tu koná vždy několik zábavních akcí.

Teplice nad Bečvou výlety a zajímavosti

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Teplice nad Bečvou stojí na rozsáhlém podzemním systému Aragonitových jeskyní. Ty si můžete prohlédnout s průvodcem. Spatříte nádherné krápníkové útvar. Součástí prohlídky je i zhasnutí světla, kdy uvidíte pravou jeskynní tmu.

Hranická propast

Naproti lázeňského města na kopci leží Hranická propast. Ve spodní části propasti je jezírko. Díky přítomnosti vody je nedostupná a tak nebyla ještě nikdy přesně změřena její hloubka. Jedná se však pravděpodobně o nejhlubší jeskyni se sladkou vodou na světě. Měří minimálně 1069,5 m. Cesta k ní netrvá dlouho a vede příjemným prostředím lesa.

Další tipy na výlet:

Parkování

V případě, že se do Teplic nad Bečvou vydáte autem, je nejlepší zaparkovat v horní části obce nad lázeňskými budovami. Parkoviště leží přímo naproti Jurikovu prameni. Výlet do městečka je příjemnou nenáročnou procházkou s klidnou osvěžující atmosférou.

Ubytování

Nejoblíbenější je penzion Diana.

Napsat komentář