Teplice v Čechách – oblíbené lázeňské město

Teplice leží v severních Čechách a je známé svými léčivými prameny, historickými památkami a pohostinnou atmosférou. Město nabízí bohaté kulturní dědictví, úchvatnou architekturu a řadu možností pro relaxaci a rekreaci.


Jak se dostat do Teplic

Pokud se chcete dostat do Teplic, máte několik možností v závislosti na tom, odkud cestujete a jaký druh dopravy preferujete.

Autem

Do Teplic vede dálnice od Prahy i Ústí nad Labem a také rychlostní silnice od Mostu, takže se sem dá dojet poměrně rychle. Parkování je možné ve zdejším nákupním centru, v týdnu máte 2 hodiny zdarma, o víkendu 3, což na prohlídku města bohatě stačí.

Galerie Teplice
Galerie Teplice

Vlakem

Teplice jsou dobře dostupné vlakem. Často sem jezdí vlaky z Ústí nad Labem nebo od Chomutova. Nově opravené vlakové nádraží je vzdáleno jen 15 minut pěšky od náměstí Svobody, kde je výše zmíněný obchodní dům.

Autobusem

Město je také dostupné autobusovou dopravou. Můžete využít autobusové dopravce RegioJet nebo FlixBus.

Ubytování

Podle hodnocení na serveru Booking.com mezi nejoblíbenější ubytování v Teplicích patří:

Zajímavosti a památky

Před cestou jsem si naplánoval místa, která chci v Teplicích vidět, vytiskl si mapu a vyrazili jsme na okruh. Přijeli jsme autem, takže výchozím bodem bylo OC Galerie.

Ulicí Dlouhá jsme došli na Zámecké náměstí, kde můžete vidět Sloup nejsvětější trojice, dále je zde možné navštívit regionální muzeum, zámek Teplice, který je jednou z dominant města a nabízí krásné zámecké zahrady a bohatou historii, která sahá až do 12. století. Na fotografii vidíte také Pravoslavný chrám Povýšení sv. Kříže i vyhlídkovou věž kostela.

Zámecké náměstí Teplice
Zámecké náměstí

Ulicí Lázeňská (vlevo vzadu) jsme pokračovali kolem minerálního pramenu pravřídla na Lázeňské náměstí, kde je socha W.A Mozarta a velmi mě zaujala Restaurace Věžičky. Na jídlo jsme ale šli jinam.

Restaurace Věžičky Teplice
Restaurace Věžičky

Odtud můžete vyrazit Rooseweltova do kopce, až dojdeteke zdejší minizoo, kde je vedle pěkné dětské hřiště a také NS Zámecká zahrada. Protože jsme zde byli v únoru, toto místo jsme vynechali a šli na druhou stranu, ulicí dolů až na Laubeho náměstí, kde jsou Císařské lázně.

Císařské lázně v Teplicích jsou známým a historickým lázeňským komplexem, který se pyšní dlouhou tradicí. Historie Císařských lázní sahá do 18. století, kdy byly postaveny jako součást rozsáhlého lázeňského areálu. Lázně byly pojmenovány „císařské“ díky tomu, že je navštěvovalo mnoho evropských aristokratů a členů různých císařských rodin. Komplex byl známý pro svou výjimečnou architekturu a luxusní vybavení.

V Císařských lázních se nachází několik léčebných pramenů s různým složením a teplotami, které se používají pro různé typy léčebných procedur a terapií. Mezi tyto procedury patří koupele, obklady, masáže a další lázeňské služby, které přispívají k regeneraci těla a duše.

Císařské lázně Teplice
Císařské lázně

Naše trasa vedla dále ulicí Poštovní přes Havlíčkovy sady k nádherné vyhlídkové věži obchodní akademie. Bohužel jsem otevřena jen několikrát v roce.

Vyhlídková věž obchodní akademie Teplice
Vyhlídková věž obchodní akademie

Opět přes park jsme šli zpět, prohlédli si památník židovské synagogy, která na tom místě stála, než byla za války poničena a ulicí Chelčického došli až ke kostelu svatého Bartoloměje.

Kostel sv. Bartoloměje Teplice
Kostel sv. Bartoloměje

Vyhlídkový okruh už se nám pomalu chýlil ke konci, proto jsme ulicí Českobratrská a jen malou částí po Masarykově třídě došli z teplickému Krušnohorskému divadlu. To je známé svým bohatým a rozmanitým repertoárem, který zahrnuje klasické divadelní kusy, moderní dramata, muzikály, opery, balety a další kulturní a umělecké akce. Krušnohorské divadlo hraje významnou roli v kulturním životě oblasti, přičemž pravidelně hostí představení místních i hostujících umělců a souborů.

Krušnohorské divadlo Teplice
Krušnohorské divadlo

Jedna z nejznámějších ulic ve městě je právě tato, Krupská. Dříve to bylo centrum nákupů a mnoha obchodů, ty se ale přesunuly do zdejších obchodních center a tak zde najdete v podstatě jen několik prodejen, občerstvení a kaváren. Najdete zde také Infocentrum.

Krupská ulice Teplice
Krupská ulice

Naši procházku jsme zakončili na náměstí Svobody, kde můžete vidět zleva Muzeum mýdla a dvě radnice, starou a novu.

Stará radnice Teplice
Stará radnice

Lázně Teplice

Ve městě je několik lázeňských domů vhodných pro každého.

Lázeňský dům Beethoven

Lázeňský dům Beethoven je jedním z význačných symbolů lázeňského města Teplice v České republice. Tento impozantní lázeňský dům je pojmenován po slavném skladateli Ludwigu van Beethovenovi, který zde během svého života několikrát pobýval a našel zde inspiraci pro svou tvorbu. Nabízí širokou škálu léčebných procedur využívajících místní přírodní zdroje, jako jsou minerální prameny a léčivé bahno. Klienti zde mohou využít léčebné kúry, masáže, hydroterapii a další relaxační a regenerační procedury, které jsou prováděny pod odborným dohledem kvalifikovaného personálu.

Císařské lázně

Císařské lázně v Teplicích patří mezi nejvýznamnější a nejprestižnější lázeňské instituce v České republice. Tato historická budova, s bohatou historií sahající až do 18. století, představuje vrcholný lázeňský zážitek, který kombinuje tradiční léčebné metody s moderním komfortem a luxusem.

Císařské lázně jsou známé svými špičkovými léčebnými procedurami a využíváním přírodních léčebných zdrojů, jako jsou teplické minerální prameny a termální vody. Lázně nabízejí široký spektrum terapií, včetně hydroterapie, balneoterapie, fyzioterapie a mnoha dalších, vše pod vedením odborníků v oblasti lázeňské péče.

Kamenné lázně

Název „Kamenné lázně“ odkazuje na charakteristickou kamennou architekturu budovy, která je významným architektonickým prvkem a odráží dlouhou historii a tradici místa. Budova lázní je známá svým pečlivě zpracovaným kamenným zdivem a elegantními fasádami, které přidávají na její výjimečnosti a atmosféře.

Nové lázně

Nové lázně v Teplicích reprezentují moderní přístup k lázeňství, který kombinuje tradiční léčebné metody s nejnovějšími trendy wellness a relaxace. Tyto lázně byly vybudovány s cílem poskytnout návštěvníkům nejen léčebné procedury, ale také prvotřídní služby, komfort a moderní zařízení.

Architektura Nových lázní je zaměřena na světlost, prostor a harmonii s přírodním prostředím, čímž vytváří ideální atmosféru pro relaxaci a regeneraci. Interiéry jsou navrženy tak, aby podporovaly pocit klidu a pohody, a jsou vybaveny moderním nábytkem a technologiemi, které zajišťují maximální komfort pro hosty.

Vojenský lázeňský ústav – hotel Judita

Hotel se může pyšnit výhodnou polohou, díky které mají hosté snadný přístup k lázeňským a wellness zařízením, stejně jako k mnoha kulturním a historickým památkám, kterými Teplice oplývají.

Další tipy, co vidět v Teplicích

  • Botanická zahrada Teplice
  • Aquacentrum Teplice v Čechách
  • Rozhledna Letná
  • Doubravská hora
  • Lanové centrum
  • Hvězdárna a planetárium

Restaurace

V Teplicích najdete řadu vynikajících restaurací, které nabízejí jak tradiční českou kuchyni, tak i mezinárodní speciality.

  1. Pivovar Monopol – Kromě vlastního piva nabízí Pivovar Monopol také vynikající jídla. Můžete zde ochutnat tradiční českou kuchyni v moderním pojetí.
  2. Penzion u kozičky – Restaurace nabízí útulné prostředí a širokou škálu českých i mezinárodních pokrmů. Jejich specialitou jsou pečená žebra a steak.
  3. Indická restaurace – Indickou kuchyni máme rádi celá rodina a proto i zde doporučím tuto restaruraci.

Kdo nemůže být bez fast foodu, ten zde ve městě najde i McDonalds, KFC, Burger King.

Kam v okolí na výlet

Okolí Teplic nabízí nádhernou krajinu a řadu možností pro výlety.

Odkazy

Oficiální stránky města Teplice

Turistický portál