Termály Mošoň – termální lázně Mosonmagyaróvár v Maďarsku


Mošoň je lázeňské město v Maďarsku, nedaleko slovenských hranic. Správně se jmenuje Mosonmagyaróvár, pro nás Čechy je to ale název velmi komplikovaný, proto je známý právě ten kratší název.

Termální lázně Mošoň – Mosonmagyaróvár Maďarsko

Jsou zde termální prameny s jedinečným složením, údajně šesté nejlepší v Evropě. Jejich voda má léčivé účinky na spoustu diagnóz, hlavně pohybového a dýchacího ústrojí.

Já jsem zájezd do Mošoně dvakrát dostala jako dárek. Vyjížděli jsme ze Zlína vždy brzy ráno. V pohodlném autobusu nás uvítal delegát CK, seznámil nás s časovým rozvrhem zájezdu, řekl něco o samotné Mošoni, lázních a pramenech. Také jsme velmi uvítali popis samotných lázní, umístění šaten, bazénů, restaurace a bufetu. Samé důležité informace. Cesta nám trvala zhruba tři a půl hodiny, když autobus zabočil na parkoviště. Hurá, jsme tady!

TIP: Termální lázně můžete navštívit také v maďarském městě Eger.

Napřed jsme se rozhodli zajít na tržnici. No, být v Maďarsku – i když jen na jeden den – a přijet domů bez jakéhokoliv suvenýru? Pro nás to byly aspoň balíčky mleté červené papriky. Ta maďarská je přece známá a oblíbená pro svou barvu a kvalitu.

Termální lázně Mošoň - Mosonmagyaróvár Maďarsko
Termální lázně Mošoň – Mosonmagyaróvár Maďarsko

Maďarské lázně – Termály Mošoň

Pak už jsme zamířili do budovy lázní. Šatna, obsadit si lehátka v odpočívárně, odložit na ně župany a jde se do sprch.
Většina bazénů je pod širým nebem a teplota vzduchu na konci zimy byla okolo deseti stupňů nad nulou. Proto jsme si napřed  zaplavali v dráhách plaveckého bazénu. V něm je voda chladnější a my jsme usoudili, že po prohřátí v teplejší vodě by se nám už do té studené nechtělo. Pak jsme zamířili do bazénu „cachtacího“. Voda nad kolena, teploučká, no prostě paráda. Jen tak jsme se provalovali a lebedili si. Poté jsme ho prostřídali bazénem s tryskami, vodopádem, bublinami, zašli jsme si na gulášovou polévku, na kafe, na  zákusek. Polehávali na lehátkách, já si tam i zdřímla – no, užívali jsme si. Velmi brzy jsem si s údivem uvědomila, že se mi uvolnil nos a dýchání. A to jsem žádné problémy neměla, ja přece mi najednou bylo líp.

Termální lázně Mosonmagyaróvár Maďarsko
Termální lázně Mosonmagyaróvár Maďarsko

Den utekl velmi rychle a byl čas k odjezdu. Cítila jsem se příjemně unavená a tak jsem v autobuse jsem opět usnula. Účinky jednoho dne v minerální vodě jsem pocítila i doma. Všimla, že mám hladší, jemnější pleť a na čas mne i přestalo dloubat v kolenech.

Takže se zase těším, až do Mošoně opět vyrazíme. Je to v plánu.

Ubytování – Booking Mosonmagyaróvár