Tesařovská kaple v Kořenově


Pokud někdy zavítáte do horské obce Kořenov ležící v okrese Jablonce nad Nisou, rozhodně navštivte její dominantu – osmibokou Tesařovskou kapli. Najdete ji v samotném srdci regionu Jizerských hor.

Tesařovská kaple – historie

Kolem roku 1909 jí zde postavili němečtí věřící hlásící se k evangelické víře. Dnes již není žádným tajemstvím, že zde hledali klid před znesvářenými katolíky, scházejícími se v nedaleké chatě Zvonice. Kaple je od roku 1948 využívána Jednotou bratrskou, která zřídila nedaleko horský hotel Adria pro rekreační pobyty dětí a mládeže. V 50. letech 20. století byla činnost církve komunistickým režimem znemožněna. Kostelík byl znovu do vlastnictví církve předán roku 1959. Pravidelné bohoslužby v kostele organizuje Ochranovský sbor při ČCE v Tanvaldu. Kostel, který postupem času silně zchátral, prošel před stým výročím jeho založení rekonstrukcí. O dnešní podobu kaple se postaral Otto Bartning, berlínský architekt sakrálních staveb.

Kaple se nachází v nadmořské výšce 710 metrů. Díky svým bělostným zdem je prakticky nepřehlédnutelná i ze vzdálenějšího okolí. Viditelná je i za tmy, kdy jí osvětluje řada reflektorů.

Tesařovská kaple v Kořenově

Součástí bývalé modlitebny je také horský hřbitov z roku 1911, kde dodnes dochází k pohřbívání místních nebožtíků.

Jak se sem dostat + parkování

K modlitebně se pohodlně dostanete nejen pěšky, ale také autem. Zaparkovat můžete bezpečně několik málo desítek metrů od vchodu do Tesařovské kaple.

Cesta k Tesařovské kapli

Tip na výlet v okolí

Pokud byste si chtěli příjemný výlet prodloužit, v nedalekém okolí se nachází řada zajímavých míst. Za všechny jmenujme alespoň rozhlednu Štěpánku, ke které vede nenáročná cesta, vhodná, jak pro ostřílené turisty, tak pro rodiny s dětmi. Od Tesařovské kaple se k rozhledně dostanete, pokud se vydáte po modré lyžařské či po červené turistické značce. Cesta je dlouhá něco okolo dvou kilometrů, a skvěle se tak hodí jako tip na první jarní procházku.

Čtěte dále: