Tipy kam na výlety v okolí Prahy


Stověžatá Praha je překrásná, stojí však za to udělat si menší výlet za město a odpočinout si od okolního shonu třeba výšlapem na posvátnou horu Říp nebo návštěvou hradní zříceniny.

Výlety okolí Prahy

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika bývá přezdívaný jako český Grand Canyon. Jedná se o zatopený lom, který je zhruba 800 metrů dlouhý a 100 metrů hluboký. Najdete ho v okrese Beroun v České republice v chráněné krajinné oblasti. Na dně se nachází dvě překrásná jezírka, na které budete mít nejlepší výhled z vyhlídky na parkovišti nebo ze stezek, které vedou podél lomu. Mimochodem věděli jste, že právě tady se natáčel slavný český film Limonádový Joe?

Čtěte: Karlštejn hrad a lomy Velká a Malá Amerika

Vápencový lom Malá Amerika je menší, ale neméně zajímavý. S dalšími lomy v okolí je spojen podzemními chodbami, kam je však veřejnosti zakázaný přístup.

Hrad Vrškamýk

Zříceninu hradu Vrškamýk najdete asi kilometr od obce Kamýk nad Vltavou. Zřícenina patří mezi kulturní památky České republiky. Hrad založil král Václav I. ve 13. století. Dokončený byl ale až za vlády Přemysla Otakara II. Hrad postupně upadal, když se Karel IV. rozhodl vybudovat nové reprezentativní sídlo – Karlštejn.

TIP: Zříceniny hradů v České republice.

Dnes si můžete prohlédnout zříceninu hradu zblízka, když se vydáte z královského městečka Kamíku po naučné stezce nebo můžete využít místní cyklostezku, pokud preferujte kolo.

Hora Říp

Kdo by neznal památnou horu Řím, na níž před dávnými časy stanul praotec Čech a rozhodl se usadit v okolní krajině se svou družinou. Posvátná hora Říp je spojena s českou mytologií a děti se o ní učí už na základní škole. Na vrcholku kopce stojí románská rotunda sv. Jiří, která patří spolu s horou mezi národní kulturní památky.

Říp je vysoký pouze 455 metrů nad mořem, takže vystoupat na něj je poměrně snadné. Po výstupu do kopce se vám z vyhlídky naskytne výhled na Polabskou nížinu i České středohoří.

Kutná Hora

Kutná Hora je městská památková rezervace, která je od roku 1995 zapsaná mezi světového kulturní dědictví UNESCO. Městečko se proslavilo převážně těžbou stříbra, Zejména v době středověku patřilo mezi nejvýznamnější česká města. Při výletu do okolí Kutné Hory nevynechejte kostel Nejsvětější Trojice, v jehož podzemní kapli se nachází kostnice, dále Chrám svaté Barbory či Klášter řádu sv. Voršily. Za návštěvu také stojí České muzeum stříbra, které vám přiblíží historii těžby stříbrné rudy v této oblasti.

Věřím, že vám tyto tipy, kam vyrazit za Prahu, pomohly.

Tipy kam na výlety v okolí Prahy
Okolí Prahy

Čtěte dále:

Napsat komentář