Tipy na výlety v Orlických horách


Pohoří, které je možná tím vůbec největším lákadlem severovýchodních Čech. Nabízí řadu malebných zámků, kostelů, přírodní atrakce a perličkou jsou rozsáhlá vojenská opevnění v těsném sousedství s Polskem.

Kam na túru?

Zdejší krajina přímo vybízí k procházkám po okolí. Naprostým základem pro všechny návštěvníky je výšlap na Velkou Deštnou (1115 m n. m.), nejvyšší vrchol Orlických hor. Na výběr máte z několika stezek, jak pěšky, tak i na kole. Na vrcholku čeká 19 metrů vysoká rozhledna, která skýtá výhled na Králický Sněžník, Krkonoše, Ještěd nebo polské Bystřické a Stolové hory. 3 kilometry na západ od Velké Deštné se rozprostírá obec Deštné v Orlických horách. V zimě se mění v největší horské středisko hor, v létě představuje ráj pro turisty. Jedna z nepříliš známých atrakcí, kterou celoročně nabízí, jsou obří houpačky u barokního kostela sv. Matouše.

U polských hranic

Pokud mají Orlické hory své srdce, je jím rozhodně Zemská brána. Přírodní rezervace na řece Divoké Orlici nedaleko Klášterce nad Orlicí. Řeka, která vytvořila hluboké údolí, v těchto místech tvoří státní hranici. Atraktivní je především díky kamenitému řečišti a také skalním útvarům podél řeky, které jsou hojně vyhledávány horolezci.

TIP: Villa Nova Uhřínov je skanzen a archeologické muzeum v přírodě.

Vyplatí se taky navštívit nedalekou vesnici Neratov. V posledních letech se velké oblibě těší kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl po roce 2000 zrekonstruován. Naprosto unikátní je jeho střecha, která je tvořena proskleným křížem. V obci funguje nezisková organizace Sdružení Neratov, která společně s lidmi s postižením navrací dříve zchátralé obci život. Přímo pod kostelem můžete navštívit hospůdku, kde pracují lidé s lehkým postižením. Je jim tak napomohlo začlenit se do běžného života. V roce 2017 zde byl také otevřen neratovský pivovar.

Pevnostní linie

Po celé délce pohraničí byla před 2. světovou válkou vybudována vojenská opevnění. Začínají v hřebeni Suchého vrchu, kde stojí dělostřelecká tvrz Bouda, dnes zpřístupněná jako vojenské muzeum. Další pevnost Adam se nachází v Českých Petrovicích, její komplex je však pro veřejnost nepřístupný. Linie těžkého opevnění dále pokračuje k tvrzi Hanička. Ta byla později přizpůsobena jako protiatomový kryt. Dnes je považována za kulturní památku a je zpřístupněna veřejnosti. Každoročně se zde koná akce Cihelna, kde si návštěvníci mohou prohlédnou vojenskou techniku a také historické bojové ukázky.

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Napsat komentář