Tipy pro poznání Slovinska: moře, jezera i hory

Nejste zatím rozhodnuti kam na dovolenou a stále ještě nevíte, co od cesty vlastně čekáte? Máme pro vás jednu radu: vydejte se do Slovinska.

Tento malý stát v podhůří Julských alp rozhodně nezklame. Najdete zde totiž vše: moře, jezera, hory i zelená údolí, vodopády a jeskyně. Pojďte je s námi prozkoumat. Prima místa na výlety, když navštívíte Slovinsko.

Bledsky hrad - Slovinsko

Isola, Piran, Portorož

Jsou přístavní města nacházející se na krátkém, ale velice atraktivním pobřeží Slovinska. To je dlouhé pouhých 46 km a tvoří jej kamenitý pás. Města jsou vystavena v benátském stylu a jejich úzké a klikaté uličky vedoucí od centra k plážím na vás dýchnou teplou srdečností.

TIP: Ubytování ve Slovinsku rezervujte na Booking.com

Pro plavce a osoby holdující slunění na pláži jsou místa pro ležení speciálně upravena a na některých z nich je navezen písek či drobný štěrk pro pohodlnější ležení. Lidé jsou zde srdeční a stojí za to nezůstat jen na hlavních promenádách, ale ponořit se hlouběji do labyrintu uliček, průchodů a podloubí, kde objevíte romanticky působící malé zastrčené taverničky a restaurace.

Piran Slovinsko

Hrastovlje

Je vnitrozemní vesnička ukrývající skutečný skvost: unikátní starobylý románský kostel Nejsvětější Trojice ze 13. století.  Mělo by se jednat o jediný dochovaný opevněný kostel. Jeho zajímavostí jsou nejen pevné kamenné hradby, ale též freska uvnitř kostela groteskně ztvárňující smrtelnost představitelů všech vrstev středověké společnosti. Její vznik je datován do roku 1490, což z jejího autora činí na svou dobu velmi odvážného a uvědomělého umělce.

Hrastovlje Slovinsko

Postojnska Jama

Je druhá největší a nejdelší jeskyně v Evropě. Oprávněně přitahuje davy turistů. Ti si poté, co vystojí frontu a usednou na vláček, užijí jízdu cca 2 km hluboko skalními chodbami ke krasovým jeskyním. Ty jsou dlouhé cca 20 km, ale pěší prohlídkový okruh činí zhruba jen 1 km, což je tak akorát.

Postojnska jama Slovinsko

Predjamski Grad

Pohled na něj se stal jedním z obrazových synonym poznávacích cest po Slovinsku. První zmínky o hradu se datují až do roku 1274, dnešní podoba pochází ze 16. století. Jako vlaštovčí hnízdo je doslova přilepen ke skalní stěně vysoké 123 m. Není divu, že jej pro své účely využívali loupeživí rytíři. Navštívíte-li jej, dozvíte se příběh o zkáze rytíře Erazma, jenž poslední minuty prožil tam, kam chodí i císař pán sám ;-)

Predjamski grad Slovinsko

Jezero Bled

Hledáte-li nejznámější místo Slovinska, navštivte jezero Bled a bledský hrad, vypínající se na skále, strmě spadající do jeho vod. Bled není sice největším jezerem, zato bezpochyby nejkrásnějším. Romantické povahy jistě neodolají plavbě na „pletně“ (tamní pojem pro loď typu gondola) do jeho středu, odkud vyrůstá ostrůvek s kostelíkem Nanebevzetí Panny Marie ze 17. stol.

Bledsky hrad Slovinsko

Triglav

Je nejvyšší horou v pohoří Slovinských Alp, i nejvyšší horou Slovinska. Měří úctyhodných 2864 m. Nejlepší pohled na něj můžete nalézt od Bohinjského jezera, kde také stojí pomník čtyřem statečným mužům z Bohinje, kteří jako první na Triglav 26. 8. 1778 vystoupali. Už jen kvůli těmto pár tipům se vyplatí vyrazit autem do Slovinska.

Bohinjske jezero Slovinsko

Odkazy:

Dovolená Slovinsko

Ubytování, kempy, Julské Alpy

Dálniční známka Slovinsko

Mapa Slovinska

Wikipedie Slovinsko – hlavní město, vlajka, zajímavosti, památky, nejvyšší hora, turistika.